X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Paweł Kowal o Inicjatywie Trójmorza: suwerenne państwo potrzebuje być w jakimś systemie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 20:47
- Na początku pojawiały się głosy, że ta inicjatywa rozbija Unię Europejską, że znowu ją dzieli. Wydaje mi się, że dziś to nieaktualne, przede wszystkim dzięki pracy polskich i chorwackich ekspertów - powiedział w programie "Więcej świata" prof. Paweł Kowal z ISP PAN.
Audio
  • W Słowenii odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorze (Jedynka/ Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jacek Turczyk / PAP

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbywa się w Słowenii. Celem wspólnej inicjatywy: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier jest wyrównanie poziomu rozwoju naszego regionu z państwami zachodniej Europy. W czwartek w miejscowości Brdo pod Lublaną odbędzie się polityczna część szczytu z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

- W tej chwili oczekujemy od Trójmorza właściwie kwestii podstawowych, czyli współpracy w dziedzinie inwestycji w infrastrukturę - tłumaczył prof. Paweł Kowal. Jego zdaniem, Inicjatywa Trójmorza nie może konkurować z Unią Europejską. - Ani państwa Trójmorza nie mają takich zasobów, ani USA nie są zainteresowane, aby uczynić z tych państw tzw. "lotniskowiec amerykański" w Europie. Niemniej wspólna inicjatywa państw z naszego regionu ma poparcie Amerykanów - mówił gość Jedynki.

Prof. Paweł Kowal zauważył, że kraje należące do Inicjatywy Trójmorza posiadają poczucie odrębności ze względu na powojenną historię i dziedzictwo komunizmu. Wskazał też na ważne współczesne kwestie, np. problemy z migracjami.

Według prof. Pawła Kowala, obecnie przystąpieniem do Trójmorza najbardziej byłaby zainteresowana Ukraina. - Jednak jej obecność mogłaby budzić większe emocje u państw, gdzie postawa prorosyjska jest mocniejsza. Przykładowo Bułgarzy i Słowacy czują mniejsze obawy do Rosjan niż do Amerykanów - stwierdził prof. Kowal.

W audycji także m.in. relacja z IV Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który odbył się w Warszawie oraz o wizycie prezydenta Chin XI Jinping w Rosji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: prof. Paweł Kowal (ISP PAN), dr hab. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 17.27

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Bonikowska: Trójmorze ma wyrównać dysproporcje w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 16:53
W poniedziałek w Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma rozszerzyć współpracę 12 krajów UE w ramach tego projektu. Tę kwestię komentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Trójmorze pięknie się rozwija, wpisuje się w wielki projekt UE

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 22:24
Prezydent Andrzej Duda przekonuje, że Inicjatywa Trójmorza bardzo dobrze się rozwija i jako ważna część Unii Europejskiej może przyczynić się do wzmocnienia więzi transatlantyckiej. Prezydent mówił o tym podczas oficjalnego przyjęcia z udziałem przebywających w Warszawie szefów misji dyplomatycznych państw Inicjatywy Trójmorza.
rozwiń zwiń