Prof. Paweł Kowal o Inicjatywie Trójmorza: suwerenne państwo potrzebuje być w jakimś systemie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 20:47
- Na początku pojawiały się głosy, że ta inicjatywa rozbija Unię Europejską, że znowu ją dzieli. Wydaje mi się, że dziś to nieaktualne, przede wszystkim dzięki pracy polskich i chorwackich ekspertów - powiedział w programie "Więcej świata" prof. Paweł Kowal z ISP PAN.
Audio
  • W Słowenii odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorze (Jedynka/ Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jacek Turczyk / PAP

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, który odbywa się w Słowenii. Celem wspólnej inicjatywy: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier jest wyrównanie poziomu rozwoju naszego regionu z państwami zachodniej Europy. W czwartek w miejscowości Brdo pod Lublaną odbędzie się polityczna część szczytu z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

- W tej chwili oczekujemy od Trójmorza właściwie kwestii podstawowych, czyli współpracy w dziedzinie inwestycji w infrastrukturę - tłumaczył prof. Paweł Kowal. Jego zdaniem, Inicjatywa Trójmorza nie może konkurować z Unią Europejską. - Ani państwa Trójmorza nie mają takich zasobów, ani USA nie są zainteresowane, aby uczynić z tych państw tzw. "lotniskowiec amerykański" w Europie. Niemniej wspólna inicjatywa państw z naszego regionu ma poparcie Amerykanów - mówił gość Jedynki.

Prof. Paweł Kowal zauważył, że kraje należące do Inicjatywy Trójmorza posiadają poczucie odrębności ze względu na powojenną historię i dziedzictwo komunizmu. Wskazał też na ważne współczesne kwestie, np. problemy z migracjami.

Według prof. Pawła Kowala, obecnie przystąpieniem do Trójmorza najbardziej byłaby zainteresowana Ukraina. - Jednak jej obecność mogłaby budzić większe emocje u państw, gdzie postawa prorosyjska jest mocniejsza. Przykładowo Bułgarzy i Słowacy czują mniejsze obawy do Rosjan niż do Amerykanów - stwierdził prof. Kowal.

W audycji także m.in. relacja z IV Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który odbył się w Warszawie oraz o wizycie prezydenta Chin XI Jinping w Rosji.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzący: Piotr Pogorzelski

Goście: prof. Paweł Kowal (ISP PAN), dr hab. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 17.27

DS/K.A

Czytaj także

Małgorzata Bonikowska: Trójmorze ma wyrównać dysproporcje w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 16:53
W poniedziałek w Rumunii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza, w którym uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Spotkanie ma rozszerzyć współpracę 12 krajów UE w ramach tego projektu. Tę kwestię komentowała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Trójmorze pięknie się rozwija, wpisuje się w wielki projekt UE

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 22:24
Prezydent Andrzej Duda przekonuje, że Inicjatywa Trójmorza bardzo dobrze się rozwija i jako ważna część Unii Europejskiej może przyczynić się do wzmocnienia więzi transatlantyckiej. Prezydent mówił o tym podczas oficjalnego przyjęcia z udziałem przebywających w Warszawie szefów misji dyplomatycznych państw Inicjatywy Trójmorza.
rozwiń zwiń