Więcej żołnierzy z USA w Polsce. Co na to Europa?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 18:59
- W tej chwili Amerykanie próbują przesunąć się na wschód, nie przesuwając się na wschód. Stąd w ostatnich latach obserwowaliśmy dużo ćwiczeń, kiedy amerykańskie wojsko przejeżdżało przez Polskę z Niemiec - mówi Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl. Co oznacza dla Europy większa liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce?
Audio
  • Oskarżenie Iranu o akty sabotażu, więcej Amerykanów w Polsce, uwolnienie rosyjskiego dziennikarza (Jedynka/ Więcej świata)
Żołnierze z Polski i USA
Żołnierze z Polski i USAFoto: Marcin Bielecki / PAP

Nie milkną echa oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i zawarciu porozumienia w sprawie zwiększenia obecności wojskowej Amerykanów w Polsce. W naszym kraju sfinalizowanie rozmów określa się mianem sukcesu, a jak jest w Zachodniej Europie? - Trump ze starą Europą ma trochę na pieńku i to jest powód, dlaczego tak lubi Polskę, w której jest przyjmowany dość dobrze na poziomie politycznym i na poziomie odbioru społecznego - komentuje Juliusz Sabak.

Gość Jedynki przypomina, że Donald Trump często wytyka Niemcom przeznaczanie niewystarczających środków finansowych na obronność. - Po niemieckiej armii widać, że oszczędzają od wielu lat - mówi Juliusz Sabak.

Analityk portalu Defence24.pl przyznaje, że Polska i kraje Europy Środkowej często podkreślają, że granica NATO przesunęła się na wschód i teraz chciałyby również przesunięcia wojsk amerykańskich, które stacjonują w Niemczech od dziesięcioleci. - Amerykańskie bazy wojskowe to problemy i najróżniejsze zagrożenia, ale to też biznes. Przesuwanie NATO na wschód jest procesem, który napotyka najróżniejsze przeszkody i komplikacje - dodaje.

Dlaczego Amerykanie podczas ćwiczeń tak często przejeżdżają przez Polskę? Czy obecność wojsk amerykańskich będzie korzystna dla regionu bałtyckiego? Na czym polega pomysł stworzenia nowych sił zbrojnych w Europie?

W audycji również o widmie wojny na Bliskim Wschodzie  i oskarżeniach USA wobec Iranu o akty sabotażu, a także nieoczekiwanym uwolnieniu rosyjskiego dziennikarza.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jan Natkański (były ambasador RP na Bliskim Wschodzie), Juliusz Sabak (Defence24.pl)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 17.28

DS/K.A

Czytaj także

Andrzej Duda w USA. Spotkanie z Donaldem Trumpem i ważne decyzje militarne

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 06:46
Od spotkania z Donaldem Trumpem rozpocznie wizytę w Stanach Zjednoczonych polski prezydent. W nocy polskiego czasu Andrzej Duda wraz z małżonką przyleciał do Waszyngtonu. Polska para prezydencka odwiedzi Biały Dom, a także Houston w Teksasie, Nevadę i San Francisco.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef NATO z zadowoleniem o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 23:41
Sekretarz generalny NATO przyjął z zadowoleniem zwiększenie wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce. Jens Stoltenberg zamieścił krótki wpis na Twitterze. - To pokazuje silne zaangażowanie USA w europejskie bezpieczeństwo i siłę więzi transatlantyckich - podkreślił szef Sojuszu.
rozwiń zwiń