Prezydent Trump nie ma z kim przegrać?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 19:04
- Bardzo rzadko łamie się zasadę, że urzędujący prezydent nie startuje w wyborach na drugą kadencję - mówi Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Czy prezydent Donald Trump nie będzie miał znaczącej konkurencji w wyścigu wyborczym do Białego Domu?
Audio
  • Kto kontrkandydatem Trumpa? Prezydent Ukrainy w podróży po Europie (Jedynka/ Więcej świata)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: Shutterstock

Donald Trump ogłosił, że będzie ubiegał się w przyszłorocznych wyborach prezydenckich o ponowny mandat zaufania. Zrobił to podczas spotkania ze swoimi zwolennikami na Florydzie.

Obecny prezydent wystartuje, podobnie jak w poprzednich wyborach, z obozu republikanów. - Trump ustawił sytuację polityczną po prawej stronie w ten sposób, że był niekwestionowanym kandydatem. […] Poza tym wśród republikanów nie ma kontrkandydatów, którzy byliby gotowi zaryzykować - komentuje Jarosław Guzy.

Zdaniem eksperta Jedynki, największą szansą Donalda Trumpa jest słabość Partii Demokratycznej. - Demokraci, jeśli chodzi o konstrukt polityczny, są w fatalnym stanie. Właściwie jedynym ratunkiem i kandydatem, który ma jakiekolwiek szanse, jest Joe Biden. Jeżeli popatrzeć na pozostałych kandydatów, począwszy od Bernie Sandersa, przez całą drobnicę demokratyczną, to pojawiają się tendencje ogromne lewicowe - dodaje.

Kim jest Joe Biden? - Jest wiceprezydentem z czasów Baracka Obamy. W porównaniu do Donalda Trumpa ma jedną zaletę. Jest sympatyczny, lubiany i nie budzi kontrowersji. Ma wiek zbliżony do Trumpa, jest weteranem waszyngtońskich bojów politycznych. Nigdy nie był liderem, nieprzypadkowo też był wiceprezydentem, ponieważ był bardzo wygodnym wsparciem. Tylko czy przetrzyma kampanię prawyborczą? - mówi Jarosław Guzy.

Czy sondaże wskazują na zwycięstwo Donalda Trumpa? Jakie obietnice zrealizował prezydent USA? Jak bardzo Trump zdominował obóz republikanów?

W audycji poruszono również temat europejskiej podróży nowego prezydenta Ukrainy i jego spotkań z prezydentem Francji oraz kanclerz Niemiec. Kiedy Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Warszawy? Więcej w rozmowie z Danielem Szeligowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 19.06.2019

Godzina emisji: 17.25

DS/K.A

Czytaj także

Stany Zjednoczone wybierają. Wygra Donald Trump czy Hillary Clinton?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 04:16
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych głosują w wyborach prezydenckich. O najwyższy urząd w państwie walczą Donald Trump i Hillary Clinton. Kto wygra? Wszystko wyjaśni się nad ranem polskiego czasu, kiedy zamknięte zostaną ostatnie lokale wyborcze w zachodniej części USA. Na naszej antenie do godz. 6.00 potrwa specjalny program „Amerykańska Noc Wyborcza w Polskim Radiu 24”, w którym eksperci komentują wybory mieszkańców Stanów Zjednoczonych. W audycji również relacje korespondentów ze sztabów wyborczych kandydatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o "Fort Trump": ta umowa nie podoba się naszym sojusznikom

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 20:37
12 czerwca Andrzej Duda i Donald Trump mają podpisać umowę o trwałym wzmocnieniu obecności wojsk USA w Polsce. - Ta umowa nie podoba się wielu podmiotom, w tym naszym sojusznikom - mówi Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. Co gość Jedynki sądzi o "Fort Trump"?
rozwiń zwiń