Jarosław Wiśniewski z PISM: B. Johnson faworytem na brytyjskiego premiera

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 20:29
- Kwestia Brexitu zdecydowanie dominuje, jeżeli chodzi o kampanię w Partii Konserwatywnej. To jest najważniejsza rzecz dla zdecydowanej większości jej członków - mówi Jarosław Wiśniewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nowym liderem Torysów, a zarazem nowym premierem Wielkiej Brytanii zostanie Boris Johnson czy Jeremy Hunt?
Audio
  • Brexit, szczyt G20 w Osace, książka o Czarnobylu (Jedynka/ Więcej świata)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: lazyllama / Shutterstock.com

Czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską przed 31 października? Mimo że minęły już 3 lata od referendum w sprawie Brexitu, Brytyjczycy nadal nie wiedzą, jak ten proces będzie wyglądał. Konserwatywni kandydaci na premiera prezentują różne wizje - Boris Johnson zapowiedział, że jest zdeterminowany, żeby za 4 miesiące - z porozumieniem czy bez porozumienia - wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, z kolei Jeremy Hunt liczy na bardziej korzystne negocjacje.

- Boris Johnson konsekwentnie unika podawania większych szczegółów odnośnie tego, co planuje robić jako ewentualny przyszły premier, co ewidentnie jest elementem strategii unikania wywiadów i większego otwarcia na szerszą publiczność w ramach rywalizacji o fotel lidera - komentuje Jarosław Wiśniewski. - Nic nie wskazuje na to, żeby miał plan. Boris Johnson zdecydowanie liczy na renegocjację porozumienia wynegocjowanego przez premier May. Zakładając, że ta renegocjacja dokona się przed 31 października, aby nie było konieczności kolejnego wydłużenia (Brexitu – red.) - dodaje ekspert Jedynki.

Czy Jeremy Hunt ma całkiem inne poglądy aniżeli Boris Johnson? - Obaj kandydaci konsekwentnie powtarzają, że groźba wyjścia bez umowy, powinna być elementem strategii,  bo tylko to może zmusić Unię Europejską do zmiany dotychczasowego stanowiska. Różnica polega przede wszystkim na tym, że Jeremy Hunt nie wyklucza ewentualnego przedłużenia okresu pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej poza 31 października, jeśli tylko spowodowałoby to wynegocjowanie nowego bardziej korzystnego porozumienia - uważa Jarosław Wiśniewski.

Nowego lidera Torysów wybierze około 160 tysięcy członków Partii Konserwatywnej. Który z kandydatów ma większe poparcie w wyścigu o stanowisko premiera? - Faworytem wydaje się być Boris Johnson, pomimo różnych sondaży, które pojawiają się w brytyjskich mediach. Musimy jednak pamiętać, że elektoratem nie są wszyscy Brytyjczycy, tylko członkowie Partii Konserwatywnej. A to są głównie biali mężczyźni ze średnią wieku około 57 lat, zarabiający powyżej średniej krajowej. Jest to bardzo specyficzny elektorat, na który obaj kandydaci starają się w tej chwili oddziaływać - twierdzi ekspert Jedynki.

Czy kandydaci przedstawiają obietnice, które nie dotyczą Brexitu? Jakie podejście do Brexitu ma Izba Gmin? Czy Boris Johnson utrzyma władzę w przypadku objęcia stanowiska premiera? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto rozmowa z dr Piotrem Bodył Szymalą z Monitora Prawa Bankowego na temat dwudniowego szczytu przywódców G20 w Osace i wojny handlowej na linii USA - Chiny, a także wywiad Adriana Bąka z Kate Brown, autorką książki "Czarnobyl", w którym mówi m.in. o tym, dlaczego lepiej przeczytać jej książkę niż obejrzeć serial w TV oraz przekonuje, że świat wciąż nie odrobił lekcji z katastrofy w Czarnobylu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Jarosław Wiśniewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bankowego), Kate Brown (pisarka)

Data emisji: 27.06.2019

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit. Jak będzie wyglądał rozwód z Unią?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 08:00
W "Pulsie świata" rozmawialiśmy o brexitowych głosowaniach w brytyjskim parlamencie, które odbyły się w tym tygodniu. Jak na razie wiadomo jedynie, czego brytyjscy posłowie nie chcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto zastąpi Theresę May? Wyraźny faworyt po pierwszym głosowaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 15:00
Były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson uzyskał najwięcej głosów w pierwszej rundzie głosowania wśród posłów Partii Konserwatywnej, którzy wybierają następnego lidera ugrupowania i premiera Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń