Juliusz Sabak: Rosjanie od pewnego czasu "rozpychają się"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 23:06
- Spraw, które łączą Rosję i Stany Zjednoczone jest zdecydowanie mniej niż tych, które dzielą - mówi Juliusz Sabak z portalu Defence24. Podczas szczytu G20 w Osace doszło do spotkania prezydentów Władimira Putina i Donalda Trumpa.  
Audio
  • Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina na szczycie G20, rozmowa z szefem słowackiej dyplomacji (Jedynka/ Więcej Świata)
Władimir Putin i Donald Trump
Władimir Putin i Donald TrumpFoto: PAP/EPA/RUSSIAN PRES. PRESS OFFICE / HANDOUT

Było to pierwsze spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Rosji od ubiegłorocznego szczytu w Helsinkach. Podczas otwartego dla dziennikarzy powitania przed rozmowami prezydent Donald Trump został zapytany, czy poruszy także temat domniemanego wpływu Rosji na amerykańskie wybory w kontekście przyszłych prezydenckich wyborów w USA. Prezydent Trump potwierdził, że będzie o tym rozmawiał, po czym w żartobliwy sposób zwrócił się do Władimira Putina, mówiąc: "Nie wtrącaj się w wybory".

Czy w związku z przyjacielską atmosferą, stosunki pomiędzy Rosją, a Stanami Zjednoczonymi są coraz lepsze? - Nie wydaje mi się, żeby stosunki były aż tak dobre. Większość tematów, które są do poruszenia między przywódcami, to tematy, które zdecydowanie różnią i które realizowano są już poza kamerami. Przed kamerami były uśmiechy, ale było też grożenie palcem - uważa Juliusz Sabak. - Donald Trump próbował jak zwykle uzyskać przewagę publicznie i wizerunkowo - dodaje.

Prezydenci podczas spotkania dyskutowali o sytuacji w Iranie, Syrii, Wenezueli i na Ukrainie. - Rosja od pewnego czasu "rozpycha się". Z jednej strony poprzez próbę ponownego połączenia dawnego imperium Związku Radzieckiego i wciągnięcia takich krajów jak Ukraina i Gruzja z powrotem w orbitę satelitów Moskwy, a z drugiej poprzez działania związane z bazami w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. W ten sposób Rosjanie rozszerzają swoje możliwości działania globalnego - mówi Juliusz Sabak.

Zdaniem eksperta Jedynki Polska powinna śledzić rozmowy odbywające się podczas szczytu G20. - Powinniśmy wiedzieć, co jest w naszym interesie. Niekoniecznie ten interes musi być zbieżny ze wszystkimi naszymi sojusznikami, a już zwłaszcza nie ze wszystkimi jednocześnie. Mamy mnóstwo rzeczy do ugrania dla siebie. Z drugiej strony musimy pamiętać, że naszym interesem jest granie drużynowe, czyli działanie spójne z NATO i Stanami Zjednoczonymi - słyszymy.

Dlaczego Donald Trump chce rozmawiać również z Chinami? Jakie działania Polski doceniają sojusznicy z NATO? Co rozmowy w Osace oznaczają dla naszego bezpieczeństwa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W drugiej części audycji Komentarz Europejski. W jaki sposób powinna zmieniać się i w jakim kierunku zmierzać Unia Europejska? Jaką rolę w zmienianiu UE odgrywają państwa V4? Co łączy Bratysławę i Warszawę? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiada przed kolejnym niedzielnym szczytem Unii Europejskiej szef słowackiej dyplomacji Miroslav Lajcak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Juliusz Sabak (portal Defence24), Miroslav Lajcak (szef słowackiej dyplomacji)

Data emisji: 28.06.2019

Godzina emisji: 17.29

DS/KAI

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Maria-Dyner: nic tak nie zaszkodzi polityce rosyjskiej, jak sama Rosja

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 19:27
- Odwołanie spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem jest bardzo niewygodne dla Rosji - mówiła na antenie radiowej Jedynki Anna Maria-Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Przywódcy dwóch światowych potęg mieli się spotkać na rozpoczynającym się w Buenos Aires szczycie G20.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy dzień szczytu G20 w Osace. Wśród przywódców dominowały rozmowy o gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 19:52
Rozmowy o gospodarce, a także spotkania bilateralne zdominowały pierwszy dzień szczytu G20 w Osace. Przywódcy 19 największych gospodarek świata i Unii Europejskiej rozmawiali też o kryzysie w Zatoce Perskiej i reformach WTO (Światowej Organizacji Handlu).
rozwiń zwiń