X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Tomasz Grosse: jeżeli kandydatura Timmermansa zostanie utrącona to dobrze się stanie dla integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:18
- Polski rząd miał różnego rodzaju problemy z Fransem Timmermansem i jego kandydatura nie jest pozytywna z punktu widzenia interesów kraju - mówi prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Frans Timmermans kandydatem na przewodniczącego Komisji Europejskiej (Więcej Świata/Jedynka)
Frans Timmermans, kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej
Frans Timmermans, kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej Foto: O. Hoslet/PAP/EPA

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk zawiesił dzisiejszy szczyt UE oraz zapowiedział jego wznowienie we wtorek (2.07) o godzinie 11. W dalszym ciągu nie wybrano kandydatów na najważniejsze unijne stanowiska. - Nie było zgody na kandydatów zaproponowanych na stanowiska całego pakietu: przewodniczącego KE, RE i unijnej dyplomacji. Najwięcej kontrowersji wywołała kandydatura Fransa Timmermansa, ponieważ sprzeciwiły się jej państwa Grupy Wyszehradzkiej, głównie Polska i Węgry - wyjaśnia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

O kandydaturze obecnego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej niechętnie wypowiadały się również m.in. Włochy, Chorwacja, Łotwa czy Estonia. 

- Po ostatnim szczycie wydawało się, że na 90. procent trójka "szpicen kandidaten" wystawionych przez największe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim przepadła. Wśród nich przepadł również, wydawało się Frans Timmermans. Pod koniec szczytu Angela Merkiel zapowiadała, żeby nie zakopywać "szpicen kandidaten", ponieważ sprawa jest otwarta - mówi prof. Tomasz Grosse. 

Gość audycji dodaje, że jeżeli żaden z trójki kandydatów nie obejmie stanowiska to odbędzie się druga tura. - Prawdopodobnie nastąpi poszukiwanie przyszłego szefa Komisji Europejskiej z szerokiego zaplecza osobistości z Europejskiej Partii Ludowej - dodaje. 

W ocenie europeisty, prof. Tomasza Grosse wybór Fransa Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej niesie ryzyko wspierania wyborców, którzy mają eurosceptyczne nastawienie do integracji europejskiej. 

***

W audycji była mowa również o spotkaniu Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.  Czy nastąpi przełom w negocjacjach amerykańsko - północnokoreańskich? 
Więcej informacji w materiale Tomasza Sajewicza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Tomasz Grosse (europeista, UW), Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Beata Płomecka (korespondent PR w Brukseli), Tomasz Sajewicz (korepsondent PR w Pekinie). 

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 17.25

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jacek Zaleśny: wybór szefów Unii Europejskiej nie może być przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 14:45
- Kilka czy kilkanaście dni nie ma znaczenia z punktu widzenia struktur europejskich. Pośpiech nie jest tu konieczny ani pożądany. Ważne jest aby wybór szefów Unii Europejskiej był co najmniej akceptowany przez wszystkie państwa członkowskie. W głównych stolicach UE dojrzewa myśl, że każde państwo członkowskie ma mieć swój wkład w tę decyzję – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego. Trwające negocjacje komentowała także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń