Prof. Tomasz Grosse: jeżeli kandydatura Timmermansa zostanie utrącona to dobrze się stanie dla integracji europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:18
- Polski rząd miał różnego rodzaju problemy z Fransem Timmermansem i jego kandydatura nie jest pozytywna z punktu widzenia interesów kraju - mówi prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Frans Timmermans kandydatem na przewodniczącego Komisji Europejskiej (Więcej Świata/Jedynka)
Frans Timmermans, kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej
Frans Timmermans, kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej Foto: O. Hoslet/PAP/EPA

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk zawiesił dzisiejszy szczyt UE oraz zapowiedział jego wznowienie we wtorek (2.07) o godzinie 11. W dalszym ciągu nie wybrano kandydatów na najważniejsze unijne stanowiska. - Nie było zgody na kandydatów zaproponowanych na stanowiska całego pakietu: przewodniczącego KE, RE i unijnej dyplomacji. Najwięcej kontrowersji wywołała kandydatura Fransa Timmermansa, ponieważ sprzeciwiły się jej państwa Grupy Wyszehradzkiej, głównie Polska i Węgry - wyjaśnia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

O kandydaturze obecnego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej niechętnie wypowiadały się również m.in. Włochy, Chorwacja, Łotwa czy Estonia. 

- Po ostatnim szczycie wydawało się, że na 90. procent trójka "szpicen kandidaten" wystawionych przez największe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim przepadła. Wśród nich przepadł również, wydawało się Frans Timmermans. Pod koniec szczytu Angela Merkiel zapowiadała, żeby nie zakopywać "szpicen kandidaten", ponieważ sprawa jest otwarta - mówi prof. Tomasz Grosse. 

Gość audycji dodaje, że jeżeli żaden z trójki kandydatów nie obejmie stanowiska to odbędzie się druga tura. - Prawdopodobnie nastąpi poszukiwanie przyszłego szefa Komisji Europejskiej z szerokiego zaplecza osobistości z Europejskiej Partii Ludowej - dodaje. 

W ocenie europeisty, prof. Tomasza Grosse wybór Fransa Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej niesie ryzyko wspierania wyborców, którzy mają eurosceptyczne nastawienie do integracji europejskiej. 

***

W audycji była mowa również o spotkaniu Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.  Czy nastąpi przełom w negocjacjach amerykańsko - północnokoreańskich? 
Więcej informacji w materiale Tomasza Sajewicza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Tomasz Grosse (europeista, UW), Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Beata Płomecka (korespondent PR w Brukseli), Tomasz Sajewicz (korepsondent PR w Pekinie). 

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 17.25

IAR/ans

Czytaj także

Prof. Jacek Zaleśny: wybór szefów Unii Europejskiej nie może być przypadkowy

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 14:45
- Kilka czy kilkanaście dni nie ma znaczenia z punktu widzenia struktur europejskich. Pośpiech nie jest tu konieczny ani pożądany. Ważne jest aby wybór szefów Unii Europejskiej był co najmniej akceptowany przez wszystkie państwa członkowskie. W głównych stolicach UE dojrzewa myśl, że każde państwo członkowskie ma mieć swój wkład w tę decyzję – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego. Trwające negocjacje komentowała także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń