Piotr Jendroszczyk: Ursula von der Leyen będzie samodzielnie funkcjonować

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 20:14
- Ursula von der Leyen jest zdecydowaną zwolenniczką pogłębiania Unii Europejskiej. Jest też sceptycznie nastawiona do wydarzeń, które dzieją się w Polsce w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział w audycji "Więcej świata" Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita").
Audio
  • Czy Ursula von der Leyen będzie zależna od Angeli Merkel? Wspólna strefa wolnego handlu UE z krajami Ameryki Południowej. Problem Włochów i migrantów (Jedynka/ Więcej świata)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Włoski socjalista David Sassoli został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zastąpił na tym stanowisku swojego rodaka - chadeka Antonio Tajaniego.

David Sassoli to ostatnie kluczowe nazwisko w skomplikowanej układance unijnych stanowisk, które w dużej mierze zostały podzielone na wczorajszym szczycie w Brukseli. Najważniejsze z nich przypadło niemieckiej mister obrony Ursuli von der Leyen, która ma zostać szefową Komisji Europejskiej. Jej kandydatura musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Parlament Europejski.

- W Niemczech pojawiają się głosy, że Ursula von der Leyen będzie musiała udowodnić swoimi czynami, że przestrzega praworządności i w żaden sposób nie będzie starała się zrewanżować krajom Grupy Wyszehradzkiej oraz Włochom za doprowadzenie swoim uporem wobec Fransa Timmermansa do jej wyboru. W związku z tym wszyscy będą patrzeć jej na ręce, w jaki sposób traktuje sprawy, którymi zajmował się Frans Timmermans, czyli dotyczące praworządności w krajach Grupy Wyszehradzkiej i we Włoszech - skomentował Piotr Jendroszczyk.

"Jest doskonałym wyborem na okres brexitu"

Jak dodał, Ursula von der Leyen nie jest lubiana w ministerstwie, którym zarządza. Jest to spowodowane jej podejściem do niemieckiej armii. - W pryncypialny sposób uznała, że armia ma wielki problem ze względu na bardzo dużą liczbę przejawów prawicowego ekstremizmu w jej strukturach czy nawet neonazistowskich idei. To nie spodobało się wierchuszce w armii, która twierdzi, że są to jednostkowe przypadki - stwierdził gość Jedynki.

Zdaniem Piotra Jendroszczyka, Ursula von der Leyen jest doskonałym wyborem na okres brexitu i negocjacji z Wielką Brytanią. - Ma swoje zasady, wie czego chce. Podejrzewam, że będzie samodzielnie funkcjonować - podkreślił.

Komentator był też pytany m.in. o to, dlaczego Angela Merkel postawiła na Ursulę von der Leyen, a nie na Fransa Timmermansa? A także, czy paradoksalnie jej wybór może osłabić siłę rażenia niemieckiego obozu w Unii Europejskiej?

Magdalena Skajewska rozmawiała również z dr Joanną Gocłowską-Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego na temat politycznego porozumienia między Unią Europejską a organizacją zrzeszającą: Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj w sprawie stworzenia wspólnej strefy wolnego handlu.

W "Więcej świata" także materiał o statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z migrantami na pokładzie, który - wbrew zakazowi włoskich władz - wpłynął do portu na wyspie Lampedusa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: Piotr Jendroszczyk (Rzeczpospolita), dr Joanna Gocłowska-Bolek (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Ekspert: Angela Merkel może objąć stanowisko Donalda Tuska w Radzie Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 19:19
- Jest szansa, by Angela Merkel zastąpiła Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej - powiedziała w audycji dr Małgorzata Bonikowska, odnosząc się do walki o stanowiska w Unii Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Bartosik (PiS): w Brukseli osiągnęliśmy maksymalnie dużo z tego, co mogliśmy osiągnąć

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 19:15
– Premier Mateusz Morawiecki i cała Grupa Wyszehradzka stworzyli wokół siebie większość, która spowodowała, że inne kraje zostały przekonane do zablokowania kandydatury Fransa Timmermansa – powiedział Ryszard Bartosik, poseł Prawa i Sprawiedliwości w nawiązaniu do zakończonego w Brukseli szczytu w sprawie obsady unijnych stanowisk.
rozwiń zwiń