Ekspert: nie dać się zdominować Ursuli von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 19:01
Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim cieszy się większym uznaniem wśród opozycji, niż dominujących partii. - Poparcie opozycji wynika z pewnej ideologicznej linii, którą reprezentuje Ursula von der Leyen - mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica, komentując wystąpienie kandydatki na przewodniczącą KE przed eurodeputowanymi. W parlamencie głosowanie nad tą kandydaturą.
Audio
  • Zamierzenia Ursuli von der Leyen jako przewodniczącej Komisji Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Ursula von der Leyen podczas wystąpienia na forum Parlamentu Europejskiego
Ursula von der Leyen podczas wystąpienia na forum Parlamentu EuropejskiegoFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Ekspert wyjaśnia, że jest to zamiłowanie do tematów równościowych, zamiłowanie do kwestii ochrony klimatu, praworządności. Zwraca też uwagę, że Frans Timmemans, którego kandydatura została utrącona m.in. w wyniku działań Polski, ma zostać wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, a jako bardziej doświadczony polityk, może próbować zdominować szefową. - Frans Timmermans jest bardzo elastycznym politykiem, bardzo szybko odnalazł się w nowej sytuacji - ocenia gość Jedynki.

Olga Doleśniak-Harczuk wskazuje, że Ursula von der Leyen obiecała każdej frakcji w Parlamencie Europejskim coś jej bliskiego. - Jak już zostanę przewodniczącą Komisji Europejskiej to jakoś będę sobie musiała poradzić z tymi wszystkimi ludźmi, którzy będą mieli pretensje, że czegoś nie zrobiłam, albo czegoś jest za mało, na przykład równości - mówi ekspert wchodząc w tok myślenia kandydatki na przewodniczącą.

Gość Jedynki nie widzi czarno losów Polski w najbliższych latach. - Uważam, że mamy sporo pomysłów na Europę, tylko trzeba się z nimi przebić i nie wolno się zrażać - wyjaśnia. Olga Doleśniak-Harczuk podkreśla, że trzeba Ursulę von der Leyen jakoś polubić, zrozumieć, może spróbować czasem się dogadać, a na pewno nie dać się zdominować.

Posłuchaj całej audycji, w której również o wizycie nowego prezydenta Litwy w Polsce Gitanasa Nauseda oraz wspomnienie o pierwszym locie człowieka na Księżyc.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Małgorzata Stefanowicz (UJ),  Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, "Nowe państwo"), Karol Surówka, Michał Strzałkowski

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 17.24

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: Unia Europejska nie mówi jednym głosem od 2003 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:26
- To nie jest dobra sytuacja dla samej przewodniczącej Komisji Europejskiej i ewentualnie później dla całej KE - mówi dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Nie wiadomo, czy Ursula von der Leyen zbierze odpowiednią liczbę głosów europosłów, aby objąć funkcję szefowej KE. Czy jest to zapowiedź dalszych podziałów w UE?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Von der Leyen przedstawia obietnice w PE, nie wszystkie grupy zdecydowane

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:03
Ludowcy zapowiadają, że zagłosują "za", socjaldemokraci, konserwatyści i liberałowie są nadal niezdecydowani, a zieloni są przeciw. W Strasburgu trwa debata po wystąpieniu kandydatki na szefową Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Niemiecka minister stara się zyskać poparcie eurodeputowanych, którzy wieczorem zagłosują nad jej kandydaturą.
rozwiń zwiń