X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Amerykanista: relacje polsko-amerykańskie najlepsze od XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 18:13
Szef naszej dyplomacji Jacek Czaputowicz z wizytą w Waszyngtonie. W programie udział w debacie na temat relacji USA z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Jak te relacje obecnie wyglądają?
Audio
  • Stosunki polsko-amerykańskie (Więcej świata/Jedynka)
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/YURI GRIPAS

Amerykanista Artur Wróblewski, uważa, że od czasów generała Kazimierza Pułaskiego i prezydenta Georges'a Waszyngtona relacje polsko-amerykańskie nie były tak dobre. - To są relacje partnerskie, ceni się trochę Polskę i widzi się partnera, nie na równi oczywiście, ale bardzo potrzebnego - zauważa gość Jedynki.

Zwraca uwagę, że Waszyngton potrzebuje Warszawy, tak jak Warszawa potrzebuje Waszyngtonu. Podkreśla, że Polska kupuje od Amerykanów gaz i uzbrojenie, a są to dwie rzeczy, które przynoszą lukratywne kontrakty amerykańskim koncernom. Jego zdaniem, Donald Trump przekalkulował komu dać te kontrakty, by koncerny przekazały potem dotacje na kampanię wyborczą. Przypomina, że Bruksela podpisała ze stanami zjednoczonymi kontrakt na dostawy gazu i będzie to ilość zbliżona do tego, co dostaje od Rosji za pośrednictwem gazociągu Nord Stream.

Artur Wróblewski i Paweł Lekki mówili też o kulisach zerwania przez Amerykanów kontraktu na dostawy do Turcji samolotów F 35.

W audycji również:
- felieton o wyroku sądu federalnego w Nowym Jorku, który skazał meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina „El Chapo” Guzmana na dożywocie za m.in. handel narkotykami i pranie pieniędzy oraz dodatkowo na 30 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni.
 
- o decyzji francuskiego Zgromadzenia Narodowego, które ostatecznie przyjęło projekt zmian w przepisach, pozwalający na odbudowę w ciągu pięciu lat, jak tego chce prezydent Emmanuel Macron, katedry Notre Dame w Paryżu.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Artur Wróblewski (amerykanista z Uczelni Łazarskiego), Kristin Martinez (francuska wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim)

Felieton: Michał Strzałkowski

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 17.26

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak