Dr Adam Eberhardt o wyborach parlamentarnych: Ukraińcy nacisnęli przycisk "bardzo głęboka zmiana"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 18:16
- Żadna intryga polityczna i najlepiej napisany scenariusz nie sprawdziłby się, gdyby na Ukrainie nie było mocnego zapotrzebowania na bardzo głębokie zmiany związane z wymianą elity politycznej oraz wprowadzeniem kompletnie nowych twarzy. Wczoraj byliśmy tego świadkami - mówi dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy partia Sługa Narodu stworzy większość bez koalicjanta?
Audio
  • Wybory parlamentarna na Ukrainie, zatrzymanie brytyjskiego tankowca przez Iran (Jedynka/ Więcej świata)
Wybory parlamentarne na Ukrainie
Wybory parlamentarne na UkrainieFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Partia Sługa Narodu może stworzyć parlamentarną większość bez koalicjanta - takie dane wynikające z najnowszych wyników wyborów podaje ukraińska agencja Interfax. Zdaniem wielu ekspertów, partia Wołodymyra Zełenskiego, która według exit poll zdobyla 44 proc. głosów, musiała szukać koalicjanta. Jednak wstępne wyniki z okręgów jednomandatowych wskazują na to, że zwycięzca wyborów będzie mógł rządzić samodzielnie. W wyniku wczorajszych wyborów do ukraińskiego parlamentu weszły też prorosyjska Opozycyjna Platforma, partia byłego prezydenta Petra Poroszenki Europejska Solidarność i partia Batkiwszczyna - byłej premier Julii Tymoszenko.

- Po raz pierwszy od 30 lat w niepodległej Ukrainie powstanie większość jednopartyjna. Ale nie jest to koniec polityki na Ukrainie. Konflikty będą toczyły się przede wszystkim wewnątrz Sługi Narodu, czyli wewnątrz partii, która zwyciężyła we wczorajszych wyborach. Wydaje mi się, że ci niedoświadczeni politycy, działacze, samorządowcy i przedstawiciele niewielkiego biznesu, którzy weszli do parlamentu, mogą mieć bardzo różne powiązania i one dopiero teraz będą się krystalizować - mówi ekspert Jedynki.

Dlaczego Ukraińcy zdecydowali się oddać pełnię władzy w ręce osób, których tak naprawdę nie znają? - Na tym polega demokracja. Ukraińcy po pięciu bardzo intensywnych latach związanych z rewolucją, wojną z Rosją, utratą Krymu i Donbasu, kryzysem gospodarczym i tymi wszystkimi gigantycznymi wyzwaniami, nacisnęli przycisk "bardzo, bardzo głęboka zmiana" - twierdzi dr Adam Eberhardt.

- Dostrzegam osiągnięcia rządów Petra Poroszenki w ciągu ostatnich 5 lat. Uważam, że zrobił więcej z punktu widzenia naprawy państwa ukraińskiego i reform wewnętrznych niż ktokolwiek wcześniej czy wszyscy razem wzięci, ale też mam wrażenie, że to wszystko już wypaliło się, przestało działać i tutaj potrzebna była zmiana - słyszymy.

Czy wybory na Ukrainie przypominają historię Stana Tymińskiego i jego czarnej teczki? Dlaczego Wołodymyrowi Zełenskiemu łatwiej było obalać skorumpowany układ aniżeli pójść w kierunku pozytywnej agendy? Kto stoi za Wołodymyrem Zełenskim? Jak wyniki wyborów przełożą się na sytuację z Rosją? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Ponadto w audycji o skardze, którą Wielka Brytania złożyła do Organizacji Narodów Zjednoczonych na Iran. Siły Gwardii Rewolucyjnej zatrzymały w Zatoce Perskiej brytyjski tankowiec. Statek wciąż przebywa w irańskim porcie, podobnie jak marynarze, którzy są obywatelami Indii, Filipin, Łotwy i Rosji. Czy kolejna eskalacja konfliktu wokół Iranu i włączenie się w sprawę Wielkiej Brytanii, może grozić eksplozją? O tym prof. Krzysztof Kubiak, ekspertem ds. wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: dr Adam Eberhardt (dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich), prof. Krzysztof Kubiak (ekspert ds. wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) 

Data emisji: 22.07.2019

Godzina emisji: 17.26

DS/IAR

Czytaj także

Wybory na Ukrainie. "Mieszkańcy są tam głęboko rozczarowani klasą polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 18:57
- Na Ukrainie są duże aspiracje dotyczące transformacji państwa, ale układ oligarchiczno-biurokratyczny jest tam bardzo silny. W efekcie powoduje to rozczarowania społeczne i wybuchy kolejnych rewolucji - powiedział na antenie Jedynki w audycji "Więcej świata" dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, odnosząc się do zbliżających się tam wyborów prezydenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Exit-poll: partia Sługa Narodu wygrała wybory parlamentarne

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 20:13
Zakończyły się wybory parlamentarne na Ukrainie. Partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wg danych exit-poll zdobyła najwięcej głosów i zagłosowało na nią prawie 44% wyborców. Drugie miejsce zdobyła prorosyjska Opozycyjna Platforma. Szef państwa zaprosił na rozmowy koalicyjne partię Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka.
rozwiń zwiń