A. Łada: niemieccy politycy są świadomi polsko-niemieckiej historii

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:24
- Zadaniem dla Niemiec oraz Polski jest to, żeby umiejętnie pokazywać polską historię i wspólnie wyciągać z niej wnioski na przyszłość - mówi dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Jak wielu Niemców uznaje wydarzenia z 1 września 1939 roku za brutalną napaść na Polskę?
Audio
  • Niemiecki polityk o II wojnie światowej, pożary na Syberii, NATO (Jedynka/ Więcej Świata)
Heiko Maas (L) i Jacek Czaputowicz (P)
Heiko Maas (L) i Jacek Czaputowicz (P)Foto: PAP/Leszek Szymański

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. Polityk weźmie udział w uroczystościach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W programie niemiecko-polskich rozmów znajduje się kwestia odpowiedzialności za II wojną światową. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, Heiko Maas osobiście przywiązuje dużą wagę do kwestii historycznych, które obciążają stosunki między Polską i Niemcami.

- Heiko Maas, jak sam mówi, wszedł do polityki z powodu Auschwitz, które poruszyło go jako młodego człowieka. Stwierdził, że chce działać jako człowiek, aby podobne wydarzenia już nigdy w przyszłości nie miały miejsca. W Polsce bywał już wielokrotnie i zawsze podkreśla, że to, co się stało, motywuje go, żeby wspólnie kształtować przyszłość - twierdzi dr Agnieszka Łada.

Niemiecki minister spraw zagranicznych w zeszłym roku mówił o Wrześniu 1939, że "jest to brutalna, perfidnie asekurowana przez pakt Ribbentrop-Mołotow napaść na Polskę. Sześcioletnia okupacja przyniosła niepojęte zbrodnie, które są mieszkańcom Niemiec ciągle jeszcze zbyt mało znane". Czy z takim podejściem wyróżnia się na tle innych niemieckich polityków? - Generalnie niemieccy politycy są świadomi polsko-niemieckiej historii i bardzo często podkreślają odpowiedzialność niemiecką […]. W Bundestagu między większością partii politycznych, oprócz Alternatywy dla Niemiec, panuje konsensus, że kwestię polskich ofiar trzeba w Niemczech bardziej tematyzować i wzmacniać niemiecką wrażliwość na polską historię - dodaje ekspert Jedynki.

Dr Agnieszka Łada jest zdania, że w Niemczech jednak jeszcze zbyt mało mówi się o II wojnie światowej, jak również zbyt mało pisze się o niej w podręcznikach szkolnych. - Eksperci i historycy niemieccy od dawna apelują, żeby to zmienić […]. Z polskiej perspektywy musimy pamiętać o jednym: kim są młodzi Niemcy. To nie jest tylko kwestia generacji, że o historii wiedzą mniej. Pamiętajmy, że niemieckie społeczeństwo jest wielokulturowe i wielonarodowe. W tym społeczeństwie są też migranci, którzy po prostu w ogóle nie czują się zobowiązani wiedzieć więcej na temat historii - twierdzi.

Dlaczego niemieckie społeczeństwo bardziej patrzy na Zachód niż na Wschód? Co obecnie dzieli Polaków i Niemców, a co będzie dzielić w przyszłości? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W "Więcej Świata" również felieton Michała Strzałkowskiego na temat gigantycznych pożarów lasów na Syberii i obawach o ich długoterminowe oddziaływanie na środowisko. Ponadto w gruzińskim mieście Vaziani, znajdującym się 90 km od granicy z Federacją Rosyjską, rozpoczynają się wspólne manewry wojskowe NATO. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie zdolności obronnych Gruzji, wzrost poziomu współdziałania z jednostkami wojskowymi NATO oraz krajów partnerskich sojuszu a także wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. O gruzińskiej drodze do Paktu Północnoatlantyckiego korespondencja Macieja Jastrzębskiego i rozmowa z Jarosławem Guzym, szefem działu zagranicznego PAP.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Agnieszka Łada (Instytut Spraw Publicznych), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 17.27

DS

Czytaj także

Ekspertka: spójność polityczna NATO jest ważnym elementem odstraszania wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 18:05
- Kłótnie w NATO mogą w przyszłości doprowadzić do tego, że Rosja zaryzykuje pewne agresywne działania, licząc na to, że spotka się z podzielonym Sojuszem i brakiem reakcji - oceniła na antenie Jedynki Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich). Szczyt z okazji 70. rocznicy NATO skłania do refleksji nad relacjami pomiędzy USA a europejskimi sojusznikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ Niemiec w Polsce. Heiko Maas uczci pamięć powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 09:29
Szef MSZ Niemiec Heiko Maas przyjedzie do Polski. Polityk weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, spotka się też z polskim szefem dyplomacji Jackiem Czaputowiczem. Politycy rozmawiać będą m.in. o kwestii odpowiedzialności za II wojnę światową. 
rozwiń zwiń