Ekspert o Powstaniu Warszawskim: dla Niemców to bardzo niewygodny temat

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 19:24
- Niemieccy historycy mają świadomość tego, co Niemcy zrobili w Warszawie i jaki miało to wymiar. Jeśli jednak dochodzi do tematu reparacji, zawsze pojawia się taki blok, że "w sumie to nie, bo to już zamknięta sprawa". Zresztą niemiecki urząd stoi na tym samym stanowisku - mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Czy Niemcy odpowiedzą za zbrodnie, których dokonali w Warszawie 75 lat temu? 
Audio
  • 75. rocznica Powstania Warszawskiego, ONZ (Jedynka/ Więcej Świata)
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas (C) i minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (P) podczas ceremonii złożenia wieńców pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas (C) i minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz (P) podczas ceremonii złożenia wieńców pod Pomnikiem Ofiar Rzezi WoliFoto: PAP/Rafał Guz

Minister spraw zagranicznych Niemiec złożył w Warszawie wizytę w związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Dzisiaj wspólnie z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem oddał hołd powstańcom w Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkał się z polską i niemiecką młodzieżą. Heiko Maas powiedział, że "Niemcy zniszczyli Warszawę, jednak nigdy nie mogli jej pokonać".

- Przyjechałem tutaj, ponieważ chcę oddać hołd pamięci ofiar. Chcę prosić rodziny zabitych i rannych, chcę prosić naród polski o przebaczenie. Wstyd mi za to, co Niemcy, działając w imieniu Niemiec, wyrządzili Polsce. Wstyd mi też, że wina ta zbyt długo po wojnie była przemilczana - powiedział Heiko Maas.

Szef niemieckiej dyplomacji stwierdził jednak, że temat reparacji wojennych pod względem prawnym jest dla Niemiec zamknięty.

Olga Doleśniak-Harczyk zauważa, że Heiko Maas jest wyjątkiem pośród niemieckich polityków odnośnie nazywania niemieckich zbrodni po imieniu. - Niemcy prowadzą własną, bardzo konsekwentną politykę historyczną. Była ona nakierowana na podkreślanie pewnych wątków z czasów II wojny światowej, które stawiały społeczeństwo niemieckie w lepszym świetle, niż można to sobie wyobrazić - dodaje.

W niemieckich mediach poruszono wątek reparacji i sfinansowania odbudowy np. Pałacu Saskiego. - To jest pewien argument, który pojawia się nie po raz pierwszy. Kiedyś również z polskiej strony słyszałam podobną propozycję, że jeśli Niemcy nie są gotowi wypłacić reparacji i robią z tym trudności, to może zainicjować jakieś wspólne projekty, w ramach których Niemcy finansowaliby odbudowę pałacyków czy ważnych dla nas budowli. Nie wiem na ile jest to możliwe, ale to jest to pewien pomysł, żeby trochę zmobilizować Niemców do poczucia odpowiedzialności również w sferze finansowej, a nie tylko w sferze deklaracji i kajania się - twierdzi Olga Doleśniak-Harczyk.

Niemieckie media wskazują, że w czasie Powstania Warszawskiego doszło do cichego sojuszu Niemców i Rosjan. Armia Czerwona przyglądała się, kiedy Niemcy dokonywali zbrodni na Polakach. A jak podchodzi do tego strona rosyjska? - O ile Niemcy pokazują wolę współpracy, bo są traktowani jako partnerzy do rozmowy na tematy historyczne, to ze strony rosyjskiej nie możemy spodziewać się niczego dobrego - mówi ekspert Jedynki.

Według niemieckich mediów zbrodni na Polakach dokonali Niemcy czy naziści? Czy u naszych zachodnich sąsiadów powstanie pomnik ku czci polskich ofiar niemieckiej okupacji? Dlaczego Niemcom należy przypominać rozmiar dramatu, który rozegrał się 75 lat temu w Warszawie?

Ponadto w "Więcej Świata": Polska rozpoczyna drugie miesięczne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wśród priorytetów, które znajdą się w agendzie naszego kraju, są kwestie dotyczące poszanowania prawa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowego prawa humanitarnego. Kluczowa będzie również ochrona praw człowieka i ochrona cywilów w konfliktach zbrojnych. Więcej w rozmowie z dr Krzysztofem Winklerem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Więcej Świata"

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Olga Doleśniak-Harczyk (Instytut Staszica), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 01.08.2019

Godzina emisji: 17.31

DS

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Łada: niemieccy politycy są świadomi polsko-niemieckiej historii

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:24
- Zadaniem dla Niemiec oraz Polski jest to, żeby umiejętnie pokazywać polską historię i wspólnie wyciągać z niej wnioski na przyszłość - mówi dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Jak wielu Niemców uznaje wydarzenia z 1 września 1939 roku za brutalną napaść na Polskę?
rozwiń zwiń