- Donald Trump wcale nie chce przenieść wojsk USA z Niemiec do Polski - twierdzi niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Prezydent ma zwyczajnie blefować, bo stosuje taktykę zastraszania, którą posługiwał się wcześniej inny amerykański przywódca, Richard Nixon. Zdaniem gazety Donald Trump mógłby zniszczyć w ten sposób akt podstawowy NATO - Rosja z 1997 roku, co mogłoby nawet doprowadzić do rozpadu Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Możliwe byłyby też duże straty finansowe USA, bo przez lotnisko w niemieckim Ramstein idą transporty na Bliski Wschód, do Iraku czy Afganistanu. Stanowiska dowódcze w Stuttgarcie czy Wiesbaden są warte miliardy. Jednakże Donald Trump regularnie zarzuca niemieckim władzom, że przeznaczają zbyt małą część budżetu na obronność.
"W Niemczech stacjonuje najwięcej amerykańskich żołnierzy"
Czy przeniesienie amerykańskich wojsk może być faktycznie blefem, jak sugeruje niemiecka gazeta? - Z jednej strony nie dziwiłoby to, chociażby ze względu na politykę, jaką prowadzi Donald Trump. Jest ona dość wyrazista wobec Niemiec i idąca na zwarcie. Z drugiej strony jest to mało wykonalne w krótkim czasie, ponieważ w Niemczech stacjonuje najwięcej amerykańskich żołnierzy poza Stanami Zjednoczonymi. Zależnie od okresu i intensywności działań, potrafiło przebywać tam 50 tys. żołnierzy. W Niemczech znajdują się również duże bazy wojskowe, świetnie wyposażone poligony, są też magazyny z bronią jądrową - odpowiada Juliusz Sabak.
Zdaniem eksperta przeniesienie żołnierzy do Polski będzie możliwe, gdy w naszym kraju powstanie odpowiednia infrastruktura. Niemniej nawet w takim przypadku Amerykanie nadal korzystaliby z baz w Niemczech. - Niemcy zawsze pozostaną istotnym zapleczem organizacyjno-logistycznym dla jakichkolwiek działań w Europie, na Bliskim Wschodzie i wszędzie tutaj w regionie - twierdzi Juliusz Sabak. - Baza w Ramstein, już taka wręcz mityczna, i te szpitale, do których trafiali żołnierze ewakuowani z Afganistanu, to jest też baza, do której trafialiby żołnierze ewakuowani z miejsc, gdzie trwałyby walki. W Ramstein istnieje uświęcona wieloletnią tradycją struktura organizacyjna i infrastrukturalna do taki działań - dodaje.
"Skądś trzeba przenieść siły amerykańskie, żeby umieścić je w Polsce"
Na ile sugestie amerykańskich dyplomatów o przeniesieniu części wojsk do Polski, pokrywają się ze zwiększeniem obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju, w związku z decyzjami, które zapadły w czerwcu podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu? - Mogą stanowić element tej decyzji. Donald Trump od początku swojej bytności w Białym Domu rozważał czy próbował zmniejszyć obecność żołnierzy amerykańskich w różnych krajach […]. To są siły, które skądś trzeba będzie przenieść, żeby umieścić je w Polsce. Najbardziej logicznym miejscem są Niemcy - mówi Juliusz Sabak.
Jak Niemcy reagują na pogłoski dotyczące przeniesienia amerykańskich żołnierzy? W jakim czasie Polska mogłaby przygotować infrastrukturę dla Amerykanów? Który region Polski jest brany pod uwagę?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Z powodu masowych protestów do odwołania zamknięto międzynarodowe lotnisko w Hongkongu. Na lotnisku kilka tysięcy osób protestuje przeciwko brutalności policji i polityce władz. Na razie nie wiadomo jak długo potrwa blokada. Jakie mogą być tego konsekwencje dla międzynarodowego ruchu lotniczego. Tamtejszy port lotniczy jest bardzo ważnym węzłem przesiadkowym dla pasażerów z całego świata. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.
***
We Włoszech po 14 miesiącach rządów eurosceptyczna Liga zerwała koalicję z Ruchem Pięciu Gwiazd i domaga się jak najszybszego rozpisania wyborów. Jednak wielu włoskich komentatorów wskazuje, że kryzys może skończyć się - z pominięciem urn - powstaniem rządu koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd i sił lewicy. O niespotykanym kryzysie rządowym w czasie wakacyjnego szczytu - korespondencja Piotra Kowalczuka z Rzymu i rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Piotr Pogorzelski
Goście: Juliusz Sabak (portal Defence24), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)
Data emisji: 13.08.2019
Godzina emisji: 17.25
DS