X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Odziemkowski o pakcie Ribbentrop-Mołotow: to umożliwiło Hitlerowi rozpoczęcie wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 20:35
- Nie ma wątpliwości, że pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie był początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski oznaczało to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji o polityce na świecie (Więcej świata/Jedynka)
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (drugi z lewej) u ministra spraw zagranicznych Rzeszy Joachima von Ribbentropa (pierwszy z prawej) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Widoczny tłumacz-radca ambasady Hilger (pierwszy z lewej).
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (drugi z lewej) u ministra spraw zagranicznych Rzeszy Joachima von Ribbentropa (pierwszy z prawej) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Widoczny tłumacz-radca ambasady Hilger (pierwszy z lewej).Foto: NAC/Kreutzer M.

W 80. rocznicę podpisania paktu Paktu Ribbentrop szefowie dyplomacji: Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii przypominają, że porozumienie nazistowskich Niemiec i ZSRR doprowadziło do wybuchu II wojny światowej i skazało Europę na dziesięciolecia cierpień.

- Nie ma wątpliwości, że Pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie było początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski było to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił gość "Więcej świata". 

Prof. Januszem Odziemkowskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego powiedział, że w podręcznikach radzieckich od historii uczono, że pokojowo nastawiony ZSRR przyjął ofertę niemiecką, co uchroniło go od niemieckiego ataku. - W podręcznikach utrzymywano, że winowajcami były kraje kapitalistyczne, które rozpoczęły awanturę w Europie, a ZSRR został wciągnięty w to w 1941 roku - dodał ekspert.

- Gestapo z NKWD spotykało się po to, aby omówić najlepsze sposoby niszczenia polskiego społeczeństwa i wymiany informacji o niebezpiecznych osobach dla jednych i drugich. Z tamtych wypowiedzi polityków rosyjskich i niemieckich przebijała myśl w której można było odczuć że nie pozwolą, aby żadne mocarstwo mogło decydować o sprawach Europy. To była typowa domena Rosji i Niemiec - ocenił.

Ponadto w audycji:

- 30. rocznica utworzenia tzw. bałtyckiego łańcucha. Korespondencja z Wilna Kamila Zalewskiego

- Czy w piątek zakończy się kryzys rządowy we Włoszech? Ma powstać nowy rząd w oparciu o Ruch Pięciu Gwiazd i Partię Demokratyczną. Łączenie z Piotrem Kowalczukiem (Rzym).

- Prezydent USA Donald Trump powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że podjąć walkę z Państwem Islamskim (IS) będą musiały inne państwa. Wymienił w tym kontekście Rosję, Pakistan oraz Iran. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Dlaczego Rosja próbuje usprawiedliwiać pakt Ribbentrop-Mołotow? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Agnieszka Bryc z (Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), prof. Janusz Odziemkowski (z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 17.26

K.A


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

9 maja w Rosji. Sowieckie tradycje wiecznie żywe

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 18:00
– Rosja jest dziś państwem, które swoją współczesną tożsamość buduje głównie na tradycji wielkiej wojny ojczyźnianej, jak nazywany jest udział ZSRR w II wojnie światowej – mówił historyk i politolog prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń