Konflikt Iranu i USA. Małgorzata Bonikowska: brak porozumienia nie jest dobry dla nikogo

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:46
- Tego typu spotkania służą właśnie temu, żeby dostarczać pewnego rodzaju wygodnych pretekstów, aby można było wyjść z twarzą z takich zawirowań - mówi dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych i Uczelni Vistula odnosząc się do konfliktu USA z Iranem i nieoczekiwanego zaproszenia na szczyt G7 szefa MSZ Iranu Mohammada Dżawada Zarifa. Czy był to dobry ruch ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona? 
Audio
  • Szczyt G7, Komisja Europejska, protesty w Hongkongu, dziennikarze w Meksyku (Jedynka/ Więcej Świata)
Donald Trump na szczycie G7 we Francji.
Donald Trump na szczycie G7 we Francji.Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

We francuskim Biarritz zakończył się szczyt grupy G7, która zrzesza najbardziej uprzemysłowione państwa świata, tj. USA, Japonię, Niemcy, Wielką Brytanię, Francję, Włochy i Kanadę. Jednym z najważniejszych tematów była kwestia Iranu. Niespodziewanie szef dyplomacji Iranu pojawił się w Biarritz na zaproszenie Emmanuela Macrona.

Ryzykowny ruch E. Macrona

- To było ryzykowne zagranie (ze strony prezydenta Francji - red.) - twierdzi dr Małgorzata Bonikowska. - Z drugiej strony prezydent Donald Trump, który chciał wymusić powrót Rosji do tego grona, dostał odpór na swoją propozycję, a mimo to jednocześnie spotkanie zakończyło się jakąś zgodą. Na początku było niedobrze, niesympatycznie i napięcia były widoczne, ale jakby to spotkanie (z szefem MSZ Iranu - red.) przyniosło chwilowe załagodzenie nastrojów - dodaje.

Co zrobi D. Trump?

Podczas konferencji prasowej Emmanuel Macron mówił m.in. że w ciągu kilku tygodni powinno odbyć się spotkanie prezydentów USA i Iranu. To jednak nie oznacza, że nawet jeśli do niego dojdzie, przyniesie ono rozwiązanie konfliktu. - To prawda. Zresztą zawarcie "dealu" z Iranem za Baracka Obamy, samo w sobie było bardzo mało prawdopodobne, a jednak do tego doszło. Sytuacja, że nie ma tego "dealu" nie jest dobra dla nikogo, również w dłuższej perspektywie dla USA […]. Niektórzy twierdzą, że dla Donalda Trumpa sam fakt, że ten "deal" zawarł Barack Obama, już był powodem do jego zerwania. Jednak nawet prezydent Trump z punktu widzenia długofalowej polityki USA zdaje sobie sprawę, że przedłużanie sytuacji jednostronnego zerwania porozumienia i potem kontynuowania tego zerwania przez Iran, tak naprawdę prowadzi także Stany Zjednoczone donikąd - uważa ekspert Jedynki.

Problem Chin, klimat...

Dr Małgorzata Bonikowska zwraca uwagę, że szczyt G7 nie do końca odpowiadał sytuacji międzynarodowej, która obecnie panuje na świecie. - Pamiętajmy, że na tych spotkaniach nie ma Chin, ani też Indii - słyszymy.

Jakie stanowisko przedstawili światowi przywódcy w sprawie broni jądrowej w Iranie? Jakie podejście do Chin mają państwa grupy G7? Czy te same państwa mają podobne spostrzeżenia w kontekście zagrożeń klimatu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

Dziś upływa nieoficjalny termin zgłaszania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej swoich kandydatów do nowej Komisji Europejskiej. Jej szefowa Ursula von der Leyen chce, aby połowę stanowisk objęły kobiety. Nowa Komisja Europejska rozpocznie pracę 1 listopada. O tym w felietonie Katarzyny Semaan.

- Policja w Hongkongu oddała w niedzielę strzał ostrzegawczy i użyła wobec protestujących gazu łzawiącego - informują agencje. Ulicami miasta przeszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W wielu częściach Hongkongu wybuchły zamieszki. To dwunasty z rzędu weekend prodemokratycznych protestów, które pogrążyły Hongkong w największym kryzysie politycznym od jego przyłączenia do ChRL w 1997 roku. O sytuacji w Hongkongu i możliwej militarnej interwencji Pekinu - rozmowa z dr Marcinem Jacobym, sinologiem z Uniwersytetu SWPS.

W stolicy Meksyku zostanie przedstawiony raport ONZ zawierający ocenę rządowego programu ochrony dziennikarzy i aktywistów. Meksyk jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów dla dziennikarzy; w tym roku zginęło już dziewięciu przedstawicieli tej profesji. O sytuacji w tym kraju felieton Adriana Bąka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych, Uczelnia Vistula), dr Marcin Jacoby (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 26.08.2019

Godzina emisji: 17.26

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wizyta Emmanuela Macrona w Waszyngtonie. Czy jest szansa na konsensus w sprawie Iranu?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 18:54
Prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z małżonką przebywa z wizytą w Waszyngtonie. Na temat relacji amerykańsko-francuskich i o wspólnych celach polityki zagranicznej obu państw mówił w audycji "Więcej Świata" Michel Viatteau szef agencji AFP w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

S. Ducourtioux o wysłaniu francuskich żołnierzy do Syrii: gest wobec Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 17:09
- Amerykanie chcą, a szczególnie Donald Trump, żeby przeznaczać 2 proc. PKB na obronność w ramach NATO, ale kupując amerykański sprzęt, a nie produkując swój. To jest różnica między tym, co myśli się we Francji, a w Stanach Zjednoczonych - mówi dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Francja postanowiła polepszyć swoje relacje z USA poprzez wysłanie żołnierzy do Syrii?
rozwiń zwiń