Ekspert: pieniądze na wspólną politykę rolną to ogromna część budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 19:11
Janusz Wojciechowski został polskim kandydatem do Komisji Europejskiej. Ubiega się on o objęcie teki komisarza ds. rolnictwa. - Na pewno jest to ważna teka, ale mało eksponowana. Jest ważniejsza z punktu widzenia państw, dla których rolnictwo jest istotne. Dla Polski jest to ważny obszar - komentuje dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Komisarz ds. rolnictwa, wizyta przedstawiciela USA na Białorusi, rozmowy Rosji i Turcji (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Rolnictwo było jednym z obszarów, o które Polska zabiegała w rozmowach na temat konstrukcji przyszłej Komisji Europejskiej. Komisarz odpowiedzialny za tę dziedzinę to spora władza m.in. nad pieniędzmi, z których korzystają rolnicy. Polski rząd, po rezygnacji szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, na kandydata na komisarza nominował Janusza Wojciechowskiego. Obecnie jest on audytorem Europejskiego Trybunały Obrachunkowego w Luksemburgu.

Janusz Wojciechowski odbył już rozmową z przyszłą szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, która chce przedstawić skład nowej KE jeszcze do końca września.

Prestiż ze względu na duże kwoty

- Wspólna polityka rolna to najstarsza z unijnych polityk, która jest rozwijana od lat sześćdziesiątych - twierdzi dr Jolanta Szymańska.

W 2020 roku Unia Europejska przeznaczy około 58 mld euro na wydatki związane z rolnictwem. - Pieniądze na wspólną politykę rolną faktycznie stanowią ogromną część budżetu unijnego. W kontekście kwot, można uznać, że ta teka jest bardziej prestiżowa - odpowiada ekspert Jedynki.

Dr Jolanta Szymańska przyznaje jednak, że planowane są cięcia w zakresie polityki rolnej. Jest to spowodowane zmianą unijnych priorytetów np. na politykę migracyjną. - Tak czy inaczej, to (rolnictwo - red.) na pewno pozostaniem ważnym elementem unijnej polityki. Jest to taka tradycyjna polityka. Wiele rozstrzygnie się w najbliższych miesiącach, tj. ile środków zostanie realnie przeznaczonych na ten cel - tłumaczy.

Wyzwaniem nie tylko rolnictwo

Stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa jest istotne dla naszego kraju. - Dla Polski jest to ważny obszar. Wiąże się to też z innymi obszarami unijnej polityki: nie tylko z klimatem, ale również z handlem, czyli z umowami handlowymi. A jak wiemy Unia Europejska rozszerza zasięg umów handlowych. Jest to także ważne stanowisko, jeśli chodzi o brexit i przyszłość rozmów z Wielką Brytanią. Tutaj pojawi się na horyzoncie przed komisarzem ds. rolnictwa szereg wyzwań - słyszymy.

Co Janusz Wojciechowski zamierza zrobić jako komisarz ds. rolnictwa? Jakie wyzwania będą czekały komisarza ds. rolnictwa w zakresie polskiej polityki, jak i unijnej? Czy jeśli Janusz Wojciechowski obejmie tekę komisarza ds. rolnictwa, będzie pełnił ważną rolę w całym kolegium komisarzy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

O wizycie Johna Boltona, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego w Mińsku. Będzie to pierwsza wizyta przedstawiciela rządu USA na Białorusi na tak wysokim szczeblu w tym stuleciu i ma być ona oznaką stopniowej normalizacji relacji pomiędzy Białorusią a USA. Więcej w korespondencji Włodzimierza Paca z Mińska.

O moskiewskim spotkaniu prezydentów Rosji i Turcji: Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Coraz więcej dzieli te kraje - szczególnie w Syrii, ale jednocześnie Turcja zaakceptowała dostawę drugiej baterii rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 (co doprowadziło do konfliktu z USA). O sojuszu niedawnych wrogów rozmowa z Adamem Balcerem ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i WiseEuropa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Więcej Świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Adam Balcer (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, WiseEuropa)

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 17.28

DS

Czytaj także

Piotr Madajczyk: Ursula von der Leyen jest osobą zdolną do kompromisów

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 21:35
- Ursula von der Leyen ma bardzo trudne zadanie, ponieważ parlament jest bardzo rozproszony. Trzeba mieć ofertę dla każdego i ciężko to pogodzić. Dopasowanie do danego programu oznacza siłą rzeczy konflikt z jakąś partią - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Obszerną relację z Brukseli na ten temat przedstawiła też Beata Płomecka z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: szefowa KE nie chce nas przypiekać na grillu, tylko szukać kompromisu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 19:00
- Ursula von der Leyen została wybrana, jeśli chodzi o Radę Europejską, głosami polskiego rządu - mówi wprost prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy dzisiejszego spotkanie szefowej Komisji Europejskiej z premierem Mateuszem Morawieckim jest zapowiedzią nowego rozdziału współpracy w ramach Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń