X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: strefa euro nie wyszła mocniejsza z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 18:40
- Pojawiają się czarne chmury nad gospodarką strefy euro - mówi prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Strefa euro, Powstanie Styczniowe, Biały Dom, islamski terroryzm (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W Luksemburgu doszło do spotkania ministrów finansów państw strefy euro. Podczas rozmów przedstawiciele pozostałych państw, mocno naciskali na Niemców i Holendrów, aby kraje mające nadwyżki budżetowe, przeznaczyły je na pobudzenie gospodarki w całej strefie euro. Niemcy i Holandia wolą jednak przeznaczyć te środki finansowe na inne cele.

Jedno z największych wyzwań dla unii walutowej

Czy bogatsze kraje nie chcą już wspierać europejskiego południa? - To jest problem, który jest jednym z największych wyzwań dla unii walutowej. Ona jest bardzo zróżnicowana pod względem makroekonomicznym: na te państwa bogatsze, bardziej konkurencyjne ekonomicznie i jednocześnie pilnujące własnych finansów oraz na te, które są dużo bardziej zadłużone, mniej konkurencyjne i m.in. w największym stopniu dotknięte przez ostatni kryzys - tłumaczy prof. Tomasz Grosse.

Ekspert Jedynki przytacza słowa ekonomistów, którzy twierdzili, że "póki nie rozwiąże się różnic w sposób systemowy, tak długo strefa euro będzie niestabilna".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Niemiecki ekonomista do Polski: nie przyjmujcie euro, to śmiertelny cios

Presja na Niemcy i Holandię

- W związku z tym zaniepokojone kraje z południowej Europy i Francja, wywierają presję na Niemcy i Holandię, żeby w większym stopniu dokonywały redystrybucji finansowej w ramach strefy euro oraz żeby lepiej stymulowały popyt poprzez różnego rodzaju swoje własne wydatki publiczne i tym samym pobudziły koniunkturę w całej strefie euro. Oba te pomysły, mimo że racjonalne z punktu widzenia ekonomicznego, budzą sprzeciw wśród Holendrów i Niemców - słyszymy.

Niemcy mogą być kołem napędowym

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz niedawno mówił, że jeśli strefie euro ponownie będzie zagrażał kryzys finansowy, to że Niemcy będą dofinansowywać swoją gospodarkę miliardami euro.

- To, żeby Niemcy więcej wydawali, np. w swojej gospodarce na inwestycje publiczne, jest jednym z postulatów krajów południa. Jeżeli niemiecka gospodarka nie chyliłaby się w stronę recesji, tak jak obecnie, tylko byłaby stymulowana inwestycjami, a więc pobudzana do tego, żeby szybciej rozwijać się, to zadziałałaby na zasadzie koła napędowego dla całej strefy euro. To miałoby pewne pozytywne przełożenie na całą strefę euro, a nie tylko na gospodarkę niemiecką. Problem polega na tym, że w Niemczech jest wiele sił politycznych i wielu ekspertów, którzy nie chcą zgodzić się nawet na takie stymulowanie - twierdzi prof. Tomasz Grosse.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Kwieciński: własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód

Osłabiona strefa euro

Zdaniem eksperta, strefa euro wyszła z ostatniego kryzysu osłabiona i nie została zreformowana. - Jest to organizm dużo gorzej przygotowany na kolejny wstrząs ekonomiczny - słyszymy.

Dlaczego Niemcy i Holendrzy nie są przekonani do propozycji innych państw unii walutowej? Kiedy Grecja, Hiszpania i Włochy powrócą do poziomu rozwoju gospodarczego sprzed kryzysu? Jak strefa euro może obronić się przed kolejnym kryzysem? W jakim przypadku może dojść do rozpadu strefy euro?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Litewski rząd podjął decyzję, jak będą wyglądać uroczystości pogrzebowe powstańców styczniowych, których szczątki odnaleziono dwa lata temu na Górze Zamkowej w Wilnie. O szczegółach mówi Kamil Zalewski.

- Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do zjednoczenia w walce z islamskim terroryzmem po ataku na prefekturę policji. Rozmowa z pułkownikiem Grzegorzem Małeckim (były szef Agencji Wywiadu, obecnie prezes Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii)

- Biały Dom odmawia współpracy ws. impeachmentu. Więcej na ten temat Marek Wałkuski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: Grzegorzem Małeckim (były szef Agencji Wywiadu, obecnie prezes Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 09.10.2019

Godzina emisji: 17.29

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Wiech: transformacja energetyczna Niemiec nie jest "zielona"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 11:00
- Niemcy poprzez politykę energetyczną chcą wzmocnić swoją pozycję w Europie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech.
rozwiń zwiń