Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: strefa euro nie wyszła mocniejsza z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 18:40
- Pojawiają się czarne chmury nad gospodarką strefy euro - mówi prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Strefa euro, Powstanie Styczniowe, Biały Dom, islamski terroryzm (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

W Luksemburgu doszło do spotkania ministrów finansów państw strefy euro. Podczas rozmów przedstawiciele pozostałych państw, mocno naciskali na Niemców i Holendrów, aby kraje mające nadwyżki budżetowe, przeznaczyły je na pobudzenie gospodarki w całej strefie euro. Niemcy i Holandia wolą jednak przeznaczyć te środki finansowe na inne cele.

Jedno z największych wyzwań dla unii walutowej

Czy bogatsze kraje nie chcą już wspierać europejskiego południa? - To jest problem, który jest jednym z największych wyzwań dla unii walutowej. Ona jest bardzo zróżnicowana pod względem makroekonomicznym: na te państwa bogatsze, bardziej konkurencyjne ekonomicznie i jednocześnie pilnujące własnych finansów oraz na te, które są dużo bardziej zadłużone, mniej konkurencyjne i m.in. w największym stopniu dotknięte przez ostatni kryzys - tłumaczy prof. Tomasz Grosse.

Ekspert Jedynki przytacza słowa ekonomistów, którzy twierdzili, że "póki nie rozwiąże się różnic w sposób systemowy, tak długo strefa euro będzie niestabilna".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Niemiecki ekonomista do Polski: nie przyjmujcie euro, to śmiertelny cios

Presja na Niemcy i Holandię

- W związku z tym zaniepokojone kraje z południowej Europy i Francja, wywierają presję na Niemcy i Holandię, żeby w większym stopniu dokonywały redystrybucji finansowej w ramach strefy euro oraz żeby lepiej stymulowały popyt poprzez różnego rodzaju swoje własne wydatki publiczne i tym samym pobudziły koniunkturę w całej strefie euro. Oba te pomysły, mimo że racjonalne z punktu widzenia ekonomicznego, budzą sprzeciw wśród Holendrów i Niemców - słyszymy.

Niemcy mogą być kołem napędowym

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz niedawno mówił, że jeśli strefie euro ponownie będzie zagrażał kryzys finansowy, to że Niemcy będą dofinansowywać swoją gospodarkę miliardami euro.

- To, żeby Niemcy więcej wydawali, np. w swojej gospodarce na inwestycje publiczne, jest jednym z postulatów krajów południa. Jeżeli niemiecka gospodarka nie chyliłaby się w stronę recesji, tak jak obecnie, tylko byłaby stymulowana inwestycjami, a więc pobudzana do tego, żeby szybciej rozwijać się, to zadziałałaby na zasadzie koła napędowego dla całej strefy euro. To miałoby pewne pozytywne przełożenie na całą strefę euro, a nie tylko na gospodarkę niemiecką. Problem polega na tym, że w Niemczech jest wiele sił politycznych i wielu ekspertów, którzy nie chcą zgodzić się nawet na takie stymulowanie - twierdzi prof. Tomasz Grosse.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Kwieciński: własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód

Osłabiona strefa euro

Zdaniem eksperta, strefa euro wyszła z ostatniego kryzysu osłabiona i nie została zreformowana. - Jest to organizm dużo gorzej przygotowany na kolejny wstrząs ekonomiczny - słyszymy.

Dlaczego Niemcy i Holendrzy nie są przekonani do propozycji innych państw unii walutowej? Kiedy Grecja, Hiszpania i Włochy powrócą do poziomu rozwoju gospodarczego sprzed kryzysu? Jak strefa euro może obronić się przed kolejnym kryzysem? W jakim przypadku może dojść do rozpadu strefy euro?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Litewski rząd podjął decyzję, jak będą wyglądać uroczystości pogrzebowe powstańców styczniowych, których szczątki odnaleziono dwa lata temu na Górze Zamkowej w Wilnie. O szczegółach mówi Kamil Zalewski.

- Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do zjednoczenia w walce z islamskim terroryzmem po ataku na prefekturę policji. Rozmowa z pułkownikiem Grzegorzem Małeckim (były szef Agencji Wywiadu, obecnie prezes Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii)

- Biały Dom odmawia współpracy ws. impeachmentu. Więcej na ten temat Marek Wałkuski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: Grzegorzem Małeckim (były szef Agencji Wywiadu, obecnie prezes Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 09.10.2019

Godzina emisji: 17.29

DS

Czytaj także

Jakub Wiech: transformacja energetyczna Niemiec nie jest "zielona"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 11:00
- Niemcy poprzez politykę energetyczną chcą wzmocnić swoją pozycję w Europie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech.
rozwiń zwiń