X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert o budżecie UE: ten szczyt z góry był skazany na porażkę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 19:13
- Różne strony chciały zaznaczyć swoje bardzo twarde i nieprzejednane stanowisko niż dążyć do kompromisu - mówi w "Więcej Świata" o szczycie Unii Europejskim w Brukseli prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego państwa członkowskie nie doszły do porozumienia w sprawie unijnego budżetu? 
Audio
  • Szczyt UE, protesty w Holandii, cła na unijne produkty (Jedynka/ Więcej Świata)
Szef KE Jean-Claude Juncker (C), prezydent Francji Emmanuel Macron (P) i premier Luksemburga Xavier Bettel (L) w drugim dniu szczytu UE w Brukseli
Szef KE Jean-Claude Juncker (C), prezydent Francji Emmanuel Macron (P) i premier Luksemburga Xavier Bettel (L) w drugim dniu szczytu UE w BrukseliFoto: PAP / Leszek Szymański

Drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli zdominowały rozmowy o pieniądzach. Szefowie państw i rządów dyskutowali o wieloletnich ramach finansowych na lata 2021-2027. Polska już poinformowała, że odrzuciła najnowszy projekt budżetu przygotowany przez Finlandię, która w bieżącym półroczu kieruje pracami Unii Europejskiej. Powód? Przewiduje on znaczne cięcia w porównaniu z propozycją z Komisji Europejskiej z ubiegłego roku.

- Państwa, które chcą zawęzić budżet i zmniejszyć go, mówiąc jednocześnie o tym, żeby było więcej Europy, są bardzo głęboko niespójne w swoim przekazie - komentuje premier Mateusz Morawiecki.

Kiedy porozumienie?

Jeszcze w trakcie trwania szczytu przyszła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła, że nie zapadną na nim żadne decyzje w sprawach budżetowych. Koniec końców unijni przywódcy zobowiązali Finlandię do przedstawienia przed grudniem projektu unijnego budżetu z konkretnymi liczbami i podziałem pieniędzy. Wątpliwe jednak jest to, że przed końcem roku dojdzie do porozumienia w tej sprawie.

Próba pokazania tzw. czerwonych linii

- Pod tym względem szczyt z góry był skazany na porażkę. Różne strony chciały zaznaczyć swoje bardzo twarde i nieprzejednane stanowisko niż dążyć do kompromisu. Na pewno jeszcze długo będziemy czekać na ten kompromis - ocenia prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Zdaniem eksperta, celem poszczególnych stron mogła być próba pokazania tzw. czerwonych linii, których nikt nie chce przekroczyć. - Nawet w sprawach takich bardzo początkowych, czyli jaki powinien być globalny pułap finansowania tego budżetu. Państwa członkowskie w tej chwili nie są w stanie porozumieć się w tej kwestii, nie mówiąc już o tym, co ma być w środku (budżetu - red.) - dodaje.

1200_Morawiecki_PAP.jpg
UE: premier pyta o lukę VAT. "Pokazaliśmy, jak można ją ograniczyć"

Ekonomiści: trzeba uruchomić środki polityki fiskalnej

- Ekonomiści zwracają uwagę, że w sytuacji kolejnego kryzysu, do którego zbliża się Europa Zachodnia i zwłaszcza strefa euro, to sama polityka Europejskiego Banku Centralnego, jest niewystarczająca. Trzeba uruchomić środki polityki fiskalnej albo z poziomu europejskiego albo z poziomu narodowego - tłumaczy prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Jak zauważa gość Jedynki, "w momencie kiedy poziom narodowy jest blokowany przez pakt stabilności wzrostu, to budżet europejski mógłby być takim zastrzykiem inwestycji, który podnosiłby koniunkturę w Unii Europejskiej".

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Projekt budżetu Unii Europejskiej. Polska wśród krytyków Finlandii

Jaki będzie budżet Unii Europejskiej? Czy Unia Europejska może podjąć decyzję o zwiększeniu dochodów? Dlaczego nie doszło do porozumienia w sprawie dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej na Bałkany Zachodnie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Sparaliżowany ruch, wojskowe ciężarówki na ulicach i konwoje traktorów. Tak wyglądały ostatnie dni w holenderskiej Hadze. Dlaczego rolnicy w Holandii protestują?

- Stany Zjednoczone nałożyły cła na towary z Unii Europejskiej o rekordowej wartości 7,5 mld dolarów. Rozmowa z prof. Dominikiem Gajewskim ze Szkoły Głównej Handlowej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), prof. Dominik Gajewski (Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 17.26

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyboista droga Komisji Europejskiej. Ekspert: te nazwiska wróżą spore zmiany

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 08:17
- Komisje, które przesłuchują kandydatów na unijnych komisarzy pytają o konkrety. Pytają o to, jak kandydaci widzą Unię i jej politykę, ale w szczegółach. To nie są kurtuazyjne spotkania. Pretendenci do stanowisk muszą się wykazać wiedzą. Ich nazwiska wróżą spore zmiany – mówił w Dwójce Łukasz Polinceusz, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: strefa euro nie wyszła mocniejsza z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 18:40
- Pojawiają się czarne chmury nad gospodarką strefy euro - mówi prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń