Prof. Piotr Madajczyk: niemiecka scena polityczna ulega radykalizacji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 19:29
- Przy Chadecji oczekiwania były większe. Kanclerz Merkel przez długie lata ciągnęła tę partię, a teraz właściwie stała się balastem - mówi w "Więcej Świata" prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Czy po niedzielnych wyborach w Turyngii, chadecka CDU zaczyna zmierzać w kierunku politycznego niebytu?
Audio
  • Wybory w Turyngii, Breda, brexit, szczyt UE - państwa arabskie (Jedynka/ Więcej Świata)
Postkomunistyczna Die Linke zwyciężyła w wyborach w Turyngii. Co to oznacza dla chadeckiej CDU?
Postkomunistyczna Die Linke zwyciężyła w wyborach w Turyngii. Co to oznacza dla chadeckiej CDU?Foto: PAP/EPA/JENS SCHLUETER

Turyngia to pierwszy land w historii Niemiec, w którym wybory wygrała postkomunistyczna Lewica, czyli Die Linke. To również pierwszy land, w którym skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) pokonała w wyborach CDU, tj. głównego gracza na niemieckiej scenie politycznej. Lewica zdobyła w Turyngii 31 proc. głosów, AfD – 23,4 proc., rządząca nieprzerwanie Turyngią w latach 1990-2015 CDU – 21,8 proc., a socjaldemokratyczna SPD – 8,2 proc.

turyngia1200.jpg
Wybory w Turyngii. Exit poll: Lewica na czele, klęska CDU

CDU i SPD dyskutują, co poszło nie tak

- W kolejnych wyborach widzimy trend, że partie chadecka i socjaldemokratyczna regularnie tracą i dyskutują po każdych następnych wyborach, co poszło nie tak i co muszą zmienić – ocenia wyniki wyborów prof. Piotr Madajczyk.

Zdaniem eksperta Jedynki sytuacja, w której to Lewica i AfD mają ponad 50 proc. głosów, jest wyjątkowa. Nie ma bowiem możliwości, żeby chadecy i socjaldemokraci utworzyli koalicję. - Tutaj okazuje się, że to nie wystarczy - dodaje.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Krzysztof Miszczak: wyniki w Turyngii są ostrzeżeniem dla rządu koalicyjnego w Berlinie

AfD będzie pisać historię?

Bjorn Heke z AfD twierdzi, że Alternatywa dla Niemiec będzie pisać historię naszych zachodnich sąsiadów. - To nie zależy od AfD, tylko ciągle od tych tradycyjnych partii, tj. na ile będą one słabły dalej - uważa prof. Piotr Madajczyk.

Ekspert Jedynki przyznaje, że AfD składa się z dwóch części: zwolenników powiązanych ideologicznie ze skrajną prawicą oraz wyborców, którzy oddają swoje głosy w ramach protestu przeciwko tradycyjnym partiom.

Dlaczego tradycyjne partie przegrały?

Czym spowodowane jest słabnięcie największych partii? - Niemiecka scena polityczna ulega radykalizacji i polaryzacji. W tej sytuacji bardzo trudno odnaleźć się partiom masowym, które obejmowały szerokie spektrum od centrum w prawo albo od centrum w lewo. Tracą na rzecz tych, którzy bardziej radykalnie formułują swoje hasła i cele polityczne - słyszymy.

- Przy socjaldemokratach było wiadomo, że nie będą mieć żadnego wyniku i nikt nie liczył na ich dobry wynik. Natomiast przy Chadecji oczekiwania były większe. Tam cały czas jest zagubienie programowe i ciągle jest tam kanclerz Merkel, która przez długie lata ciągnęła tę partię, a teraz stała się właściwie balastem - tłumaczy gość Jedynki.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wybory w Turyngii. Olga Doleśniak-Harczuk: wielka koalicja została ukarana

Jaką politykę prowadzą Die Linke i AfD? Czy Turyngia może być zwiastunem zmian? Jaka przyszłość czeka CDU i SPD?

Ponadto w audycji:

- Prezydent Andrzej Duda w Holandii, gdzie w ramach oficjalnej wizyty m.in. wziął udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka. Wspomnienie o naszych żołnierzach w korespondencji Witolda Banacha z Bredy.

- Brytyjski premier Boris Johnson przekonywał posłów do przeprowadzenie wyborów parlamentarnych 12 grudnia. Czy nastąpił przełom w tej sprawie? O aktualnej sytuacji wokół brexitu rozmowa z Adamem Dąbrowskim z Londynu.

- W Atenach odbywa się czwarty światowy szczyt Unia Europejska - państwa arabskie z udziałem premiera Grecji Kiriakosa Mitsotakisa. Wśród tematów zmiany klimatyczne, migracje i zrównoważony rozwój. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 29.10.2019

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janusz Odziemkowski o pakcie Ribbentrop-Mołotow: to umożliwiło Hitlerowi rozpoczęcie wojny

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 20:35
- Nie ma wątpliwości, że pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie był początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski oznaczało to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w Turyngii. Exit poll: Lewica na czele, klęska CDU

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 06:00
Postkomunistyczna partia Lewica (Die Linke) wygrała wybory landowe w Turyngii, zdobywając według wstępnych wyników 31 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z 23,4 proc. Porażki poniosły CDU i SPD.
rozwiń zwiń