Prof. J. Odziemkowski: NATO daje nam pewne gwarancje bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 07:25
- Trzymanie się Unii Europejskiej jest w najbardziej dobrze pojętym polskim interesie narodowym, państwowym i politycznym. Ważna jest też obecność w NATO - mówi prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. A jak sojusze międzynarodowe w Europie wyglądały 101 lat temu, kiedy Polska odzyskała niepodległość?
Audio
  • Sytuacja Polski na arenie międzynarodowej, ruch bezwizowy, 11 listopada na świecie (Jedynka/ Więcej Świata)
Polska współpracuje z innymi państwami militarnie w ramach NATO
Polska współpracuje z innymi państwami militarnie w ramach NATOFoto: Paweł Supernak / PAP

W latach 20. poprzedniego wieku polska polityka zagraniczna była rozpatrywana głównie w relacjach z Berlinem i Moskwą. - Mamy położenie geograficzne pomiędzy dwoma wielkimi mocarstwami i pojawiało się tylko jedno pytanie: które pierwsze uderzy na Polskę? Wiadomo było, że jedni i drudzy dyszą żądzą odwetu i nie ukrywają swoich zamiarów w stosunku do Polski - odpowiada prof. Janusz Odziemkowski.

Mateusz Morawiecki 1200.jpg
Premier: kwestionowanie NATO przez E. Macrona jest niebezpieczne

Nasze wojsko było wystarczające dopóki...

Zdaniem eksperta Jedynki "polityka zagraniczna Polski w innych kierunkach biegła ku stworzeniu systemu sojuszów, który zabezpieczałby Polskę. Udało się zawrzeć sojusze z Francją i Rumunią, jednak ta nie była partnerem, który zabezpieczałby nas w czymś bardziej".

- Dopóki Niemcy nie rozpoczęli przyspieszonych zbrojeń, nasze wojsko było wystarczające, żeby zabezpieczyć zachodnią granicę. Jak pokazała wojna fińska w 1939 roku, gdyby to Rosjanie uderzyli, prawdopodobnie w 1939 moglibyśmy przez długi czas bronić się. W przypadku inwazji niemieckiej i braku pomocy sojuszników, bylibyśmy bezradni - dodaje prof. Janusz Odziemkowski.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mariusz Błaszczak: silne wojsko oznacza silną Polskę

Ważny sojusz z Wielką Brytanią

Prof. Janusz Odziemkowski uważa, że wymarzonym sojusznikiem była wówczas Wielka Brytania. - Być może właśnie to, że Wielka Brytania wsparła nas tak silnie, skłoniło Józefa Becka i nasze władze do decyzji o walce z Niemcami mimo wszystko. Chociaż podejrzewam, że nastroje społeczne były takie, że gdyby nawet nie ten sojusz, to i tak rząd musiałby podjąć decyzję o walce, bo inaczej przegrałby ze społeczeństwem - słyszymy.

UE i NATO chronią przez Rosją

A jak sojusze przedwojenne rzutują na to, co dzieje się teraz?

- Pewną ciągłością, ale też zawinioną po części przez naszego wschodniego sąsiada, jest nieufność do tego, co dzieje się na Wschodzie. Czy to była Rosja czerwona, carska czy teraz "demokratyczna", zawsze będzie to polityka imperialna. Droga Rosji do Europy musi prowadzić przez Polskę. Wielu Rosjan wyraża przekonanie, że "prędzej czy później do nas wrócicie" - twierdzi ekspert Jedynki.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent przedłużył udział Polaków w misji szkoleniowej w Bośni i Hercegowinie

Według prof. Janusza Odziemkowskiego, w tym przypadku członkostwo w Unii Europejskiej jest dla Polski bezcenne. - Trzymanie się Unii jest w najbardziej dobrze pojętym polskim interesie narodowym, państwowym i politycznym. Ważna jest też obecność w NATO. Sojusz daje nam pewne gwarancje bezpieczeństwa - dodaje.

Dlaczego Francja stała się dla Polski niepewnym sojusznikiem? Jak wyglądały stosunki Polski z Litwą i Czechosłowacją? Czy Angela Merkel rozumie nasze obawy dotyczące Rosji lepiej niż prezydent Emmanuel Macron?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w programie:

- Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę na świecie. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- O relacjach polsko-amerykańskich oraz ruchu bezwizowym z USA, który rusza 11 listopada. Rozmowa z Arturem Wróblewskim z Uczelni Łazarskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (UKSW), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Ekspertka: spójność polityczna NATO jest ważnym elementem odstraszania wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 18:05
- Kłótnie w NATO mogą w przyszłości doprowadzić do tego, że Rosja zaryzykuje pewne agresywne działania, licząc na to, że spotka się z podzielonym Sojuszem i brakiem reakcji - oceniła na antenie Jedynki Justyna Gotkowska (Ośrodek Studiów Wschodnich). Szczyt z okazji 70. rocznicy NATO skłania do refleksji nad relacjami pomiędzy USA a europejskimi sojusznikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Łada: niemieccy politycy są świadomi polsko-niemieckiej historii

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:24
- Zadaniem dla Niemiec oraz Polski jest to, żeby umiejętnie pokazywać polską historię i wspólnie wyciągać z niej wnioski na przyszłość - mówi dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Jak wielu Niemców uznaje wydarzenia z 1 września 1939 roku za brutalną napaść na Polskę?
rozwiń zwiń