X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Talaga: NATO nie ma wspólnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:49
- Rozmontowanie NATO byłoby dla nas katastrofą - mówi w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i dążeniach prezydenta Francji. Dlaczego Emmanuelowi Macronowi zależy na osłabieniu pozycji NATO i czy problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga? 
Audio
  • Macron i NATO, Wenecja, Komisja Europejska, zdjęcia z ukrycia (Jedynka/ Więcej Świata)
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Prezydent Francji Emmanuel Macron w jednym z niedawnych wywiadów mówił o braku przywództwa USA i "martwicy mózgu" NATO nawiązując do polityki Donalda Trumpa w zakresie Sojuszu. Wyraził też wątpliwość co do efektywności artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego. Francja nie jest szczególnie aktywnym sojusznikiem, ale ten wywiad na kilka tygodni przed jubileuszowym szczytem, w 70. rocznicę powstania NATO, wywołał poruszenie.

polscy żołnierze PAP 1200.jpg
Prof. J. Odziemkowski: NATO daje nam pewne gwarancje bezpieczeństwa

- NATO jest i pozostanie kamieniem węgielnym naszego bezpieczeństwa. Silne NATO leży w interesie zarówno Niemiec, jak i Europy. Współpraca transatlantycka musi zostać zachowana. Trzeba o nią dbać, ponieważ to nasza gwarancja bezpieczeństwa i tak pozostanie - stwierdziła kanclerz Niemiec Angela Merkel, odcinając się od słów prezydenta Francji.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Premier: kwestionowanie NATO przez E. Macrona jest niebezpieczne

"Europa potrzebuje Stanów Zjednoczonych"

- To, co powiedział Macron, jest nie do przyjęcia nie tylko dla Niemiec, ale dla wszystkich innych krajów europejskich - uważa Andrzej Talaga.

Ekspert Jedynki mówi wprost, że Europa potrzebuje Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności. Obecnie europejskie państwa nie dysponują na tyle silnymi armiami, aby móc obronić swoje terytoria w przypadku konfliktów zbrojnych.

- Po reformach zarządzonych przez Trumpa w armii amerykańskiej, 77 proc. brygad amerykańskich jest gotowych do użycia, czyli jest w tzw. gotowości bojowej. Nie ma ani jednego państwa na kontynencie europejskim, włączając w to Polskę, które ma taką gotowość bojową - dodaje Andrzej Talaga.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Martwica mózgu" NATO. "Nieprzemyślana wypowiedź" Emmanuela Macrona

Nasz gość zastanawia się, w jaki sposób prezydent Francji wyobraża sobie obronę Europy w przypadku wojny na dużą skalę bez udziału Amerykanów. Zdaniem Andrzeja Talagi jest to niemożliwe.

Kosztowny pomysł Emmanuela Macrona

Andrzej Talaga uważa, że Emmanuel Macron krytykując NATO i USA, chciał promować pomysł wspólnej obrony europejskiej.

- Gdyby hipotetycznie zwyciężyła myśl Macrona i rozmontowano NATO, to państwa europejskie muszą wyłożyć znacznie więcej na obronę niż obecnie. Nie będą miały wówczas żadnego parasola, ani atomowego amerykańskiego, ani w postaci sił konwencjonalnych. W związku z tym koszty wzrosną - słyszymy.

Ekspert Jedynki jest zdania, że problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga. Dla Stanów Zjednoczonych najważniejszym wrogiem jest Rosja, a jak jest w Europie? - Kto, poza nami, Estonią, Litwą i Łotwą, postrzega to w ten sam sposób? Niewiele państw albo żadne. Nie ma więc wspólnego wroga, ani wspólnego kierunku strategicznego i to jest główny problem. NATO "rozjeżdża się", bo nie ma po co istnieć - dodaje.

Czy działania Francji mogą doprowadzić do wzmocnienia pozycji Rosji? Jaką grę prowadzi Emmanuel Macron? Z jakiego powodu Turcja kupuje rosyjskie rakiety?

Ponadto w audycji:

- W Wenecji trwa naprawa szkód po powodzi. W walkę o przywrócenie normalności w mieście włączył się włoski rząd. O dramacie Wenecji felieton Elwiry Kaganowicz.

- Kandydaci Rumunii, Węgier i Francji na komisarzy odpowiadali na pytania europosłów poszczególnych komisji, którzy sprawdzili ich przygotowanie merytoryczne do pełnienia funkcji. Czy to już koniec perypetii związanych z formowaniem nowej Komisji Europejskiej? Rozmowa z dr Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

- Robienie komuś z ukrycia zdjęć miejsc intymnych czy filmowanie ich, będzie w Niemczech wykroczeniem. Ogłosił to niemiecki rząd. Chodzi m.in. o fotografowanie dekoltu lub tzw. upskirting, czyli robienie z ukrycia zdjęć pod spódnicami kobiet. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 14.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.27

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt Iranu i USA. Małgorzata Bonikowska: brak porozumienia nie jest dobry dla nikogo

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 19:46
- Tego typu spotkania służą właśnie temu, żeby dostarczać pewnego rodzaju wygodnych pretekstów, aby można było wyjść z twarzą z takich zawirowań - mówi dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych i Uczelni Vistula odnosząc się do konfliktu USA z Iranem i nieoczekiwanego zaproszenia na szczyt G7 szefa MSZ Iranu Mohammada Dżawada Zarifa. Czy był to dobry ruch ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt USA-Chiny. Michał Baranowski: to zawieszenie broni, a nie jego koniec

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 18:50
- Jedną z grup, które najbardziej ucierpiały z powodu tej wojny handlowej, są właśnie rolnicy - mówi Michał Baranowski z German Marshall Fund. Czy Donald Trump zawiesza konflikt handlowy z Chinami, żeby uspokoić amerykańskich farmerów przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA?
rozwiń zwiń