Wybory na Białorusi. Anna Dyner: nie będzie stanowczej reakcji UE

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:58
- Wszyscy zdają sobie sprawę, że mimo wszystko ten parlament nie ma zbyt dużego znaczenia politycznego - powiedziała w "Więcej świata" Anna Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego, mimo wielu zastrzeżeń do przebiegu wyborów parlamentarnych na Białorusi, nie należy spodziewać się stanowczej reakcji Unii Europejskiej? 
Audio
  • Wybory na Białorusi, protesty w Tbilisi, Iran (Jedynka/ Więcej Świata)
Na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne
Na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W niedzielę (17.11) zakończyły się na Białorusi trwające aż od wtorku wybory parlamentarne. Żaden z kandydatów niezależnych lub opozycyjnych nie zasiądzie w parlamencie. Obserwatorzy mówią o licznych naruszeniach.

białoruś 1200 pap.jpg
Marek Budzisz: Białoruś nie jest państwem demokratycznym

- Niezależni bądź związani z opozycją eksperci wskazują na wiele naruszeń. Potwierdzają to obserwatorzy z OBWE i Rady Europy. Przede wszystkim dotyczą frekwencji, która została kilkukrotnie zawyżona i tym samym wyniki wyborów budzą wiele wątpliwości. Problemem pozostaje także głosowanie przedterminowe, prawdopodobnie wtedy dorzucane są karty do głosowania - relacjonuje z Mińska Piotr Pogorzelski z Polskiego Radia.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wybory na Białorusi. "Nie spełniały standardów demokratycznych"

Zawyżona frekwencja?

Anna Dyner wskazuje, że frekwencja, aby wybory były ważne, musi wynosić przynajmniej 50 proc. - Z tego co podała Centralna Komisja Wyborcza frekwencja w tegorocznych wyborach parlamentarnych była najwyższa w tego rodzaju wyborach, co zdumiewa zwłaszcza obserwatorów, którzy od kilku dni śledzą przebieg głosowania nie tylko w Mińsku, ale też w innych miastach i miasteczkach Białorusi - dodaje.

Bez stanowczej reakcji UE

- Stanowczej reakcji Unii Europejskiej nie będzie, ponieważ białoruski parlament i tak już nie bierze udziału w posiedzeniach EuroNest, czyli zgromadzenia parlamentarnego państw Partnerstwa Wschodniego i Parlamentu Europejskiego. Od zawsze był nieuznawany przez instytucje europejskie za organ wybierany w sposób demokratyczny, a po trzecie wszyscy zdają sobie sprawę, że mimo wszystko ten parlament nie ma zbyt dużego znaczenia politycznego - tłumaczy Anna Dyner.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Aleksander Łukaszenka: chcemy mieć równe prawa w sojuszu z Rosją

W co gra prezydent Białorusi?

Ekspert Jedynki jest zdania, że Aleksandrowi Łukaszence - ze względu na powiązania gospodarcze, polityczne i wojskowe - jest cały czas bliżej do Rosji. Niemniej Białorusini zdają sobie sprawę, że największe zagrożenie płynie jednak z Rosji.

- W tych relacjach białorusko-rosyjskich pojawia się jednocześnie miłość z nienawiścią. Białoruś bez Rosji nie może żyć, ale tak naprawdę to Rosja jest największym zagrożeniem. To jest chyba największy paradoks białoruskiej polityki zagranicznej. Z drugiej strony my, czyli Unia Europejska, jesteśmy bardzo dobrym partnerem. Może jesteśmy powolni (…), ale obietnic dotrzymujemy i nie zagrażamy - słyszymy.

Jaką grę w stosunku do Rosji prowadzi Aleksander Łukaszenka? Czy obecny prezydent Białorusi miałby szansę wygrać w wolnych wyborach?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- W Tbilisi policyjna akcja odblokowania budynku parlamentu. Oddziały specjalne policji są uzbrojone w tarcze, pałki i armatki wodne, z kolei demonstranci nie zamierzają przerwać protestu. Gruzińska opozycja demonstruje od 4 dni, żądając przedterminowych wyborów parlamentarnych i dymisji rządu. O niepokojach w Gruzji korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Tbilisi.

- Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei bronił decyzji władz o podniesieniu cen benzyny, które wywołały protesty w całym kraju. Przeciwników i zagranicznych wrogów Islamskiej Republiki Iranu oskarżył "o sabotaż". Rozmowa z Janem Natkańskim, b. dyplomatą w krajach arabskich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Anna Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jan Natkański (b. dyplomata w krajach arabskich)

Data emisji: 18.11.2019 r.

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Andrzej Talaga: NATO nie ma wspólnego wroga

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:49
- Rozmontowanie NATO byłoby dla nas katastrofą - mówi w "Więcej Świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute i dążeniach prezydenta Francji. Dlaczego Emmanuelowi Macronowi zależy na osłabieniu pozycji NATO i czy problemem Sojuszu jest brak wyraźnego wroga? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Bartoszewicz (SGH): gospodarki państw Wspólnoty spowalniają

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 19:12
Ministrowie gospodarki i finansów państw Unii Europejskiej podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) rozmawiają w Brukseli o kondycji gospodarek państw wspólnoty. - Jeżeli naprawdę zacznie się problem w gospodarce niemieckiej trudno nam będzie u dawać, że nic się nie dzieje, bo Niemcy to nasz największy partner handlowy - zwraca uwagę ekonomista.
rozwiń zwiń