Ekspert: to nie UE uniemożliwia Wielkiej Brytanii nominowanie komisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 19:08
- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stara się zabezpieczyć i jednoznacznie pokazać, że brytyjski komisarz, nawet jeżeli na miesiąc, to jednak powinien być - mówi w "Więcej Świata" dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy przedłużający się brexit uniemożliwi funkcjonowanie nowej Komisji Europejskiej?
Audio
  • Komisja Europejska, prace poszukiwawcze we Lwowie, starcia w Hongkongu, zagraniczna opera w Turkmenistanie (Jedynka/ Więcej Świata)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: HOLLIE ADAMS / PAP / EPA

Komisja Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim zatwierdziła węgierską kandydaturę do Komisji Europejskiej. Chodzi o Olivera Varhelyiego, który miałby być komisarzem ds. sąsiedztwa i rozszerzenia. Eurodeputowani zaakceptowali jego osobę, po tym jak przedstawił pisemne odpowiedzi na dodatkowe pytania. W swoich wyjaśnieniach napisał, że zamierza służyć interesom Unii Europejskiej, a nie rządu Węgier.

UNia Europejska - Bruksela1200.jpg
"Magazyn Europejski". Opóźnienia w tworzeniu nowej Komisji Europejskiej

Czy zielone światło dla węgierskiego kandydata, jest usunięciem ostatniej przeszkody, nie licząc braku kandydata z Wielkiej Brytanii, przed głosowaniem nad całym składem Komisji Europejskiej? Londyn na pewno nie przedstawi żadnego nazwiska na brytyjskiego kandydata aż do wyborów w Wielkiej Brytanii, które zaplanowano na 12 grudnia. Czy to poważny problem dla Komisji Europejskiej?

Miało nie być Wielkiej Brytanii

- Myśleliśmy, że kiedy Komisja Europejska rozpocznie funkcjonowanie, to Wielka Brytania nie będzie już państwem członkowskim Unii Europejskiej. Tymczasem po raz kolejny odłożono brexit i pojawia się problem. Chociaż nie sądzę, żeby ten problem był fundamentalny dla Unii Europejskiej. To jest problem prawny. Myślę, że prawnicy Komisji Europejskiej znajdą z niego wyjście - twierdzi dr Melchior Szczepanik.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] PE gotowy do głosowania nad całą KE. Węgier z poparciem europosłów

Ekspert Jedynki przypomina, iż Traktat o Unii Europejskiej zakłada, że liczba członków Komisji Europejskiej jest równa 2/3 liczby państw członkowskich. - To państwa członkowskie jednomyślnie postanowiły odłożyć wdrożenie tego przepisu. W tej chwili wciąż utrzymana jest zasada: jedno państwo, jeden komisarz - dodaje.

Procedura o naruszenie praworządności

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wielokrotnie podkreślał, że nie widzi sensu nominowania kogoś do KE na kilka miesięcy. Nowy termin brexitu to przecież 31 stycznia 2020 roku, chociaż nie ma pewności, że zostanie zachowany.

Z kolei Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Wielkiej Brytanii procedurę o naruszenie praworządności w związku z niewywiązaniem się z obowiązku przedstawienia kandydata. Do piątku Wielka Brytania ma czas na odpowiedź.

- W ten sposób KE zabezpiecza się przed zarzutami, że rozpoczęła funkcjonowanie w sytuacji, gdy nie ma 28 komisarzy i nie ma właśnie komisarza brytyjskiego. Po raz kolejny pokazuje, że jednoznacznie wezwała Wielką Brytanię do nominowania komisarza - tłumaczy dr Melchior Szczepanik.

Zdaniem eksperta, z racjonalnego punktu widzenia ciężko nie zgodzić się ze stanowiskiem premiera Wielkiej Brytanii. - Jeżeli brexit miałby nastąpić pod koniec stycznia, to nie ma większego sensu w nominowaniu kandydata na komisarza (…). Ale z jednej strony mamy polityczną pragmatykę, a z drugiej mamy przepisy prawne - ocenia ekspert Jedynki.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] KE rozpoczęła procedurę przeciwko W. Brytanii. Chodzi o naruszenie prawa

Jak wybory w Wielkiej Brytanii mogą wpłynąć na skład Komisji Europejskiej? W jaki sposób obecnie funkcjonuje Komisja Europejska?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- We Lwowie rozpoczynają się prace poszukiwawcze z udziałem ekspertów polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Archeolodzy poszukiwać mają szczątków polskich żołnierzy z Września 1939 roku. Korespondencja ze Lwowa Wojciecha Jankowskiego.

- Hongkońska policja użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom uciekającym z Uniwersytetu Politechnicznego. Po ponad 24 godzinach starć na otoczonym przez policję kampusie wciąż uwięzione są setki osób, w tym uczniowie szkół średnich. Niespokojnie jest również w kilku innych miejscach Hongkongu, gdzie antyrządowe protesty trwają niemal bez przerwy od czerwca, a w ostatnich dniach stają się coraz bardziej gwałtowne. O sytuacji w Hongkongu rozmowa z Rafałem Tomańskim, ekspertem do spraw Azji.

- W stolicy Turkmenistanu Aszchabadzie po 18-letnim zakazie zostanie wystawiona zagraniczna opera. Skąd ten zakaz i jaka jest specyfika tego postsowieckiego kraju? Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Melchior Szczepanik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Rafał Tomański (ekspert ds. Azji)

Data emisji: 19.11.2019 r. 

Godzina emisji: 17.28

DS

Czytaj także

Ekspert o brexicie: małżeństwo rozpadło się, ale nadal mieszka pod jednym dachem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 18:52
- Na dziś Unia Europejska przeczekuje chaos znajdujący się po stronie Wielkiej Brytanii - mówi w "Więcej Świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Czy przedłużający się brexit jest na rękę Unii Europejskiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr M. Bonikowska: Komisja Europejska musi ruszyć w nowym składzie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 17:37
- To jest kluczowe, żeby Komisja Europejska ruszyła maksymalnie do końca tego roku - powiedziała w audycji "Więcej Świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Dlaczego Rumunia opóźnia rozpoczęcie prac nowej Komisji Europejskiej?
rozwiń zwiń