Ekspert: setki wyrzutni i tysiące pocisków, aby zwiększyć zdolność obrony przed Rosją

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 18:57
Ukraina kupi od USA drugą partię kompleksów przeciwpancernych Javelin. Kontrakt z Amerykanami podpisało ukraińskie ministerstwo obrony. Pierwsza partia ręcznych przeciwpancernych wyrzutni trafiła nad Dniepr w zeszłym roku. - Jest to na pewno wzmocnienie, bo są to najnowocześniejsze sprzęty, ale nie takie, które zdecydowałyby o wyniku wojny - mówił w "Więcej świata" Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
Audio
  • Ukraina kupi od USA drugą partię kompleksów przeciwpancernych Javelin (Więcej świata/Jedynka)
Systemy przeciwpancerne Javelin dla Ukrainy
Systemy przeciwpancerne Javelin dla Ukrainy Foto: Pritnscreen Youtube/ Geopolityka

Gość audycji zwraca uwagę, że jeżeli chodzi o broń przeciwpancerną nie tyle ważna jest jej nowoczesność co nasycenie. - Im większe nasycenie średniej czy nawet niższej jakości broni przeciwpancernej, tym większą skuteczność i większa możliwość zniszczenia sił pancernych przeciwnika. Do tej pory w armii ukraińskiej nie było najlepiej, a wręcz źle. Główną bronią przeciwpancerną były czołgi - dodaje Andrzej Talaga. 

Ćwiczenia ukraińskich żołnierzy 

Po zakupie pierwszej partii pocisków - poprzedni prezydent Petro Poroszenko podkreślał, że Javeliny przyczynią się do wzmocnienia obronnego potencjału ukraińskiej armii i będą zastosowane w razie ataku Federacji Rosyjskiej na pozycje ukraińskiego wojska. O doposażaniu ukraińskiej armii w nowoczesny sprzęt i szkoleniu ukraińskich żołnierzy przez zachodnich instruktorów. - Ćwiczenia na tego typu rakietach jest bardzo proste, bo jest to broń łatwego użycia bezpośrednio na polu walku. Nie są to takiety ciężkie, tylko lekkie i efektywne w krótkim zasięgu, czyli typowa rakieta żołnierza piechoty - zaznacza ekspert. 


javelin 1200.jpg
Ukraina kupuje drugą partię pocisków Javelin od Stanów Zjednoczonych

Kto dostarcza broń Ukrainie? 

Jeszcze w październiku amerykańscy kongresmeni zgodzili się na sprzedaż Ukrainie 10 wyrzutni i 150 kierowanych rakiet Javelin na sumę 39 milionów dolarów. W 2018 roku Ukraina kupiła 37 wyrzutni oraz 210 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin o wartości 47 milionów dolarów. Była to pierwsza partia amerykańskiego uzbrojenia wojskowego o charakterze śmiercionośnym. Wcześniej Stany Zjednoczone dostarczały Ukraińcom nieśmiercionośny sprzęt wojskowy, jednak to nie jedyne państwa, które dostarczają broń Ukrainie. - Polska również dostarcza najnowocześniejszą na świecie amunicję krążącą, która z tego co słychać bardzo dobrze trafia i powoduje zniszczenia po stronie rosyjskiej. Turcja dostarcza na Ukrainę drony bojowe, a sprzęt dostarczają także m.in. Izrael, Kanada, Wielka Brytania, Litwa - wylicza gość audycji. 

Dlaczego przystąpienie do NATO byłoby dla Ukrainy najlepszym gwarantem bezpieczeństwa? 

Ponadto w audycji: 

 40. rocznica rozpoczęcia sowieckiej inwazji na Afganistan. Wciąż w tym kraju jest niespokojnie i stacjonują tam obce wojska. O trudnej historii i współczesności Afganistanu w felietonie Michała Strzałkowskiego.

 - Na prośbę Trypolisu Turcja wyśle do Libii swe wojska w przyszłym miesiącu - ogłosił turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Szef MSW rządu porozumienia narodowego w Trypolisie Fathi Baszagha powiedział, że żadna oficjalna prośba w tej sprawie nie została wystosowana. Interwencja zbrojna Ankary skomplikuje i tak już trudną sytuację w tym podzielonym kraju. Gościem w studiu Jedynki był prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. 

 - NASA ma przedstawić misję eksploracyjną łazika Mars 2020. Łazik ma dotrzeć na Marsa na początku 2021 roku. Celem jego misji będzie odnalezienie oznak życia mikrobiologicznego, badanie klimatu i geologii. Sprzęt zbierze próbki, które mają w przyszłości wrócić na Ziemię. Misja ta ma być kolejnym krokiem w kierunku wysłania człowieka na Czerwoną Planetę. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) 

Data emisji: 27.12.2019 r. 

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans 


Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: Władimir Putin do tej pory załatwiał sprawę Ukrainy z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 09:30
- Władimir Putin nie chce się zgodzić na spotkanie w sprawie Krymu i Donbasu. Teraz do rozmów weszłyby Stany Zjednoczone, to jest zasadnicza zmiana sytuacji. W ten sposób Wołodymyr Zełenski pokazuje, że jest gotów na dialog, który odrzucają Rosjanie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina kupuje drugą partię pocisków Javelin od Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 19:19
Ukraina i Stany Zjednoczone zawarły kontrakty dotyczące dostaw drugiej partii pocisków przeciwpancernych Javelin - poinformował  resort obrony w Kijowie. Kontrakty podpisano w IV kwartale tego roku.
rozwiń zwiń