X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Genowefa Grabowska: w UE nie ma jednej definicji praworządności

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 18:45
- Każde z tych państw: Polska, Czechy i Węgry są z innego tytułu oceniane pod kątem respektowania praworządności i to pokazuje jedno, że nie ma w UE jednej definicji. Pod to hasło można podciągnąć wiele bardzo różnych zachowań - mówiła w "Więcej świata" prof. Genowefa Grabowska. 
Audio
  • Wystąpienie prezydenta Putina przed rosyjskim Zgromadzeniem Federalnym, podpisanie pierwszej części umowy handlowej USA - Chiny (Więcej świata/Jedynka)
Parlament Europejski w Strasburgu
Parlament Europejski w Strasburgu Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata o praworządności w Polsce, na Węgrzech i w Czechach. Polskim władzom część europosłów zarzuca m.in. naruszenie niezawisłości sądownictwa, węgierskim - ograniczanie wolności mediów, nauki i kultury, a czeskim - sprzeniewierzanie środków unijnych. - Ta debata jest ciągiem dalszym czegoś co trwa w Unii Europejskiej od dawna. Nie chciałabym krytykować wszystkich organów UE, ale takie odświeżanie co kilka miesięcy spraw, które były już rozważane w rzeczywistości nie służy poprawie stosunków z UE - zaznaczyła ekspert.

vera jourova free shut 1200.jpg
Reforma polskich sądów przedmiotem debaty w PE. Jourova: sytuacja jest poważna

W czwartek (16.01) Parlament Europejski zagłosuje również nad rezolucją na temat sytuacji w Polsce i na Węgrzech. Mają się tam znaleźć ogólne odniesienia do praworządności w krajach członkowskich. Europosłowie chcą między innymi wezwać Komisję do rozważenia powiązania dofinansowania unijnego z oceną praworządności w danym kraju. Ma być też mowa o "korzystaniu przez Komisję z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów". W przypadku Polski może to oznaczać kroki zmierzające do zawieszenia działania nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.  

Po stronie prawdy historycznej 

Dyskusja ws. próby sfałszowania historii II wojny światowej miała miejsce w środę popołudniu w Parlamencie w Strasburgu. Wnioskowała o to Europejska Partia Ludowa. Powodem są ostatnie wypowiedzi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który umniejszał rolę paktu Ribbentrop-Mołotow i przypisywał Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej. Komisja Europejska i część europosłów zdecydowanie stanęła po stronie Polski.

- Opowiedzenie się po stronie polskiej oznacza, że stanęli po stronie prawdy historycznej. Próba wypaczenia tej prawdy nie podoba się nie tylko Polakom i innym państwom, ale okazuje się, że przedstawiciele w PE reprezentujący pozostałe państwa też nie chcą tego zaakceptować - wyjaśniła prof. Grabowska. - Rosja jako nie będąca w Unii próbuje zmienić obraz historii - dodała.

1200 strasburg.jpg
PE odpowiada na kłamstwa Rosji. "Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej"

Nie może być "dwóch historii" 

W swoim dorocznym orędziu Władimir Putin poruszył temat polityki historycznej w odniesieniu do roli Związku Radzieckiego w pokonaniu Niemiec hitlerowskich. "Mamy obowiązek bronienia prawdy o zwycięstwie, inaczej cóż powiemy naszym dzieciom, jeśli kłamstwo, jak zaraza, rozpełznie się po całym świecie" - oświadczył. 

- Historia jest jedna. Nie ma dwóch różnych historii, tej opowiadanej przez Putina i tej, która się działa i którą my znamy doskonale. Trzeba tu wskazać, że polityka powinna może być taka, która kreśli nam historię i trzeba odejść od doraźnych celów politycznych i przekazać także następnym pokoleniom właściwy obraz - powiedziała gość audycji. 

Ponadto w programie:

- podpisanie pierwszej części umowy handlowej USA - Chiny. Gościem w studiu był Radosław Pyffel z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. 

- relacja M. Jastrzębskiego z corocznego wystąpienia prezydenta Putina przed rosyjskim Zgromadzeniem Federalnym. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska), Radosław Pyffel (Akademia Leona Koźmińskiego) 

Data emisji: 15.01.2020 

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans 

Czytaj także

Prof. Miszczak: Merkel tak jak Macron jest za długofalową współpracą z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 20:30
- Niemcy reprezentują nowy kierunek w polityce międzynarodowej tzw. partnerstwo elastyczne. Mają otwarte stosunki z USA i Zachodem, ale nie zamykają się na państwa autorytarne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak.
rozwiń zwiń