Facebook blokuje konta powiązane z rosyjskim wywiadem

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 10:26
Facebook poinformował, że zablokował kilkadziesiąt stron, kont i grup. Jak poinformował popularny serwis społecznościowy, za zablokowanymi stronami stał wojskowy wywiad rosyjski. Miał on ich używać do rozprzestrzeniania dezinformacji w krajach Europy Wschodniej, głównie na Ukrainie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Simon / pixabay

Jak wyjaśnił serwis, posiadacze kont przedstawiali się na przykład jako dziennikarze i próbowali nawiązywać kontakt z politykami, działaczami społecznymi czy prawdziwymi redaktorami. Między innymi w językach rosyjskim, angielskim czy ukraińskim zamieszczali oni treści związane na przykład z politycznymi nowościami, rosyjskimi działaniami wojennymi w Syrii, z aktywnością Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) czy z katastrofą malezyjskiego boeinga nad Donbasem.

"Pomimo że osoby kryjące się za siecią próbowały ukryć swoją prawdziwą tożsamość i swoje skoordynowane działania, nasze dochodzenie zdemaskowało związki z rosyjskimi służbami wywiadu wojskowego" - czytamy w komunikacie wydanym przez Facebook.

Łącznie "za naruszenie zasad w imię ingerencji wymierzonej w inne państwa i rządy" firma zablokowała 78 kont, 11 stron, 29 grup oraz 4 konta na serwisie Instagram. Ponadto Facebook poinformował o zablokowaniu kont powiązanych z wywiadami: irańskim, birmańskim i wietnamskim.

IAR/dad

Czytaj także

PKO BP niebawem rozpocznie działalność na Słowacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:01
PKO Bank Polski wkrótce rozpocznie działalność na Słowacji. W Bratysławie otworzy oddział korporacyjny obsługujący firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef ukraińskiego IPN apeluje: rozpocznijmy dialog od faktów, które łączą

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 16:47
Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej apeluje, aby polsko - ukraiński dialog historyczny rozpocząć od faktów, które łączą oba narody. Do relacji z Polską Anton Drobowycz odniósł się w wywiadzie udzielonym ukraińskiej agencji Ukrinform.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy na nowojorskich targach mody

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 09:53
W nowojorskim Javitz Center trwają targi mody Coterie 2020. Swoje produkty wystawiają na nich także polskie firmy modowe.
rozwiń zwiń