X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Talaga: dla wielu społeczeństw Rosja jest mniejszym zagrożeniem niż USA

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 19:32
Na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium spotyka się ponad 500 przedstawicieli państw i organizacji z całego świata. W sprawozdaniu z ubiegłorocznej konferencji przytoczono szokujące statystyki. - Bardzo wiele społeczeństw demokratycznych zaczyna postrzegać Amerykanów, przynajmniej pod obecnym przywództwem, jako zagrożenie większe, albo przynajmniej równe niż państwa autorytarne, państwa bandyckie - mówi ekspert Warsaw Enterprise Institute.
Audio
  • Konferencja Bezpieczeństw w Monachium (Więcej świata/Jedynka)
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podczas Konferencji Bezpieczeństwa w MonachiumFoto: PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Wśród gości konferencji premierzy, ministrowie, dowódcy wojskowi, naukowcy i przedstawiciele biznesu. W Monachium bardzo często są prezentowane stanowiska państw, które potem są realizowane w rzeczywistości.

Andrzej Talaga przypomina, że wielokrotnie w Monachium słyszano przemówienia kształtujące przyszłą rzeczywistość. W 2007 roku wystąpił prezydent Władimir Putin, a w następnym roku doszło do rosyjskiej inwazji na Gruzję. Z kolei w 2019 roku Angela Merkel ostro postawiła się Stanom Zjednoczonym. - Prezentowała wizje bezpieczeństwa w Europie odmienną od Amerykanów - mówi ekspert.

Przytacza badania, jakie pojawiły się w sprawozdaniu wydawanym po konferencji. Wynikało z nich, że w świadomości przeciętnego Niemca Putin jest mniejszym zagrożeniem, niż Donald Trump. Podobne opinie są również we Francji czy Japonii. - Bardzo wiele społeczeństw demokratycznych, liberalnych zaczyna postrzegać Amerykanów, przynajmniej pod obecnym przywództwem, jako zagrożenie większe, albo przynajmniej równe niż państwa autorytarne, państwa bandyckie - wyjaśnia. Podkreśla, że następuje kryzys w odbiorze przywództwa światowego. Bo choć politycy i wojskowi współpracują z Amerykanami, to w odbiorze społecznym w wielu państwach Amerykanie stracili status przywódcy wolnego świata. - A skoro nie ma już tego dobrego policjanta, który, gdy trzeba, przyjdzie i zrobi porządek na podwórku, to szuka się realnego sojusznika, dlatego nie można ignorować kogoś, kto jest blisko i nikt go nie poskromi - mówi Andrzej Talaga.

Ekspert zwraca uwagę, że nie jest tak, że ktoś coś powie w Monachium i nic się nie dzieje. - Właśnie oni mówią, a potem robią - zauważa i daje przykład Rosji, czy Chin, które wcieliły w życie plany prezentowane na konferencji. I już się nie wstydzą, że nie są demokratyczne, a te arogancję podpierają siłą.

Andrzej Talaga ocenia, że dla Polski katastrofa byłoby osłabienie więzi wojskowych Europy z USA, bo to Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa na kontynencie. Dlatego kwestionowanie przez Niemcy czy Francję pozycji USA nie dotyczy spraw wojskowych. - Bo Amerykanie zapewniają parasol ochronny, a Niemcy zamiast zwiększać wydatki na obronę pompują fundusze w inne przedsięwzięcia, na przykład wspieranie eksportu - wyjaśnia.

W audycji również:

- Amerykański Departament Edukacji wszczął dochodzenie przeciwko uniwersytetom Yale i Harvarda w sprawie o fałszowanie raportów na temat zagranicznego finansowania. Amerykański uniwersytety mogły pozyskiwać środki od krajów takich jak Chiny, Iran, Arabia Saudyjska i Rosja

- Parlament Europejski na swoim ostatnim posiedzeniu uchwalił rezolucję wzywająca Komisję Europejską do uregulowania sposobu korzystania ze sztucznej inteligencji w bezpieczeństwie, medycynie, finansach czy na rynku pracy. Dlaczego to zagadnienie jest tak istotne i jakie zagrożenie niesie korzystanie ze sztucznej inteligencji, np.  przez służby wyjaśnia prof. dr hab. AGH Adrian Horzyk.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), prof. dr hab. Adrian Horzyk (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Materiały reporterskie: Karol Surówka, Michał Strzałkowski

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 17.30

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konferencja w Monachium. Dr Raubo: ważne będą tematy regionalne

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 15:38
- W dyskusji dotyczącej światowego bezpieczeństwa nie można zapominać o tematach regionalnych, tj. sytuacji w Syrii czy szeroko pojmowanym Morzu Śródziemnym. W Monachium dojdzie do wielobiegunowej i wieloetapowej dyskusji - powiedział dr Jacek Raubo, ekspert Defence24.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świata pogląd". Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 17:11
- Konferencja w Monachium to najważniejsza konferencja związana z bezpieczeństwem europejskim. Powinniśmy uważnie słuchać tego, co się na niej dzieje - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Legucka z PISM.
rozwiń zwiń