Dr Szymon Kardaś: Rosjanie już wysyłają sygnał polityczny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 18:30
- Trudno sobie wyobrazić, żeby Moskwa spokojnie przyglądała się przeprowadzanym postępowaniom egzekucyjnymi z aktywów, które do niej należą, poza granicami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Hadze, Rosja musi wypłacić 50 miliardów dolarów odszkodowania.
Audio
  • Jukos, Gruzja, Komisja Europejska, wybory prezydenckie USA (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: corgarashu / shutterstock

Sąd Apelacyjny w Hadze wydał wyrok, w którym zobowiązał Rosję do wypłacenia 50 miliardów dolarów byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos. Firma została przejęta przez państwowe spółki, a na początku XXI wieku jej właściciel Michaił Chodorkowski został aresztowany i skazany na wieloletnie więzienie.

- W 2014 roku zapadł wyrok Sądu Arbitrażowego, który zasądził właśnie takie odszkodowanie na rzecz akcjonariuszy Jukosu. Ono zostało skutecznie podważone przez Moskwę w 2016 roku. Z kolei wczoraj dowiedzieliśmy się, że uchylono orzeczenie uchylające, czyli jakby wracamy do sytuacji z lipca 2014 roku. Kwota jest ogromna i to mogłoby mieć bardzo poważne implikacje dla Rosji, gdyby przystąpić do postępowań egzekucyjnych, jest jednak szereg "ale" - komentuje dr Szymon Kardaś.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Rosja zobowiązana do wypłaty gigantycznego odszkodowania za JUKOS

Rosjanie zapowiedzieli kasację wyroku

Ekspert Jedynki wskazuje, że "Rosjanie już zapowiedzieli kasację do Holenderskiego Sądu Najwyższego, więc sprawa jeszcze nie kończy się".

- Po drugie warto zwrócić uwagę, że odpowiedzialność tutaj ponosi państwo rosyjskie, więc gdyby miało dojść do postępowań egzekucyjnych, to one dotyczyłyby tych aktywów, które są wprost własnością państwa rosyjskiego. Tutaj jest pewna rozbieżność wśród prawników, którzy oceniali orzeczenie jeszcze z lipca 2014 roku. Niektórzy twierdzili, że katalog aktywów wcale nie jest tak szeroki (…) – dodaje.

Dr Szymon Kardaś wskazuje również na inne interpretacje prawników. - Są tacy, którzy twierdzą, że można to interpretować rozszerzająco, a więc też aktywa podmiotów, które należą do państwa. Wtedy oczywiście sytuacja byłaby bardzo groźna. Udział państwa w rosyjskiej gospodarce jest na poziomie 70 proc., a według niektórych nawet większym, i gdyby wtedy potraktować jako możliwe do przeprowadzania postępowań egzekucyjnych firmy kontrolowane przez państwo, sytuacja byłaby groźna - słyszymy.

Zmiana konstytucji?

- Trudno sobie wyobrazić, żeby Moskwa spokojnie przyglądała się przeprowadzanym postępowaniom egzekucyjnymi z aktywów, które do niej należą, poza granicami. Myślę, że wtedy odpowiedź byłaby "odpowiednia". Zresztą Rosjanie już wysyłają sygnał polityczny. Przyglądając się toczącym zmianom, jeśli chodzi o konstytucję, to jedna z poprawek, która być może pojawi się, dotyczy wpisania nadrzędności prawa wewnętrznego nad prawem międzynarodowym - twierdzi dr Szymon Kardaś.

Ponadto w audycji:

- Gruzja i prowokacje rosyjskie, które mogą doprowadzić do nowego konfliktu zbrojnego, tj. przesuwanie linii okupacyjnej w głąb terytorium Gruzji oraz łamanie przez Moskwę porozumień o zawieszeniu broni. Z Tbilisi Maciej Jastrzębski.

- Komisja Europejska przedstawiła tzw. białą księgę w sprawie sztucznej inteligencji (AI). W zeszłym tygodniu Parlament Europejski wezwał do przyjęcia praw, by chronić konsumentów w zetknięciu z AI i zautomatyzowanymi procesami decyzyjnymi. Jak nauczyć się żyć ze sztuczną inteligencją, co zrobić by nam pomagała? Rozmowa z prof. Arkadiuszem Kowalskim ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Debata telewizyjna pretendentów do nominacji na kandydata Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w listopadzie 2020 roku. Pierwszy raz udział w debacie weźmie miliarder Michael Bloomberg, który zwyżkuje w sondażach. Czy będzie "czarnym koniem" Demokratów i najpoważniejszym przeciwnikiem prezydenta Donalda Trumpa w wyścigu do Białego Domu? Felieton Adriana Bąka.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski  

Goście: dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Arkadiusz Kowalski (Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Jarosław Guzy: Putin podkreślił rolę Związku Sowieckiego w pokonaniu faszyzymu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 18:30
W trakcie swojego czwartkowego wystąpienia w Jerozolimie rosyjski prezydent nie zaatakował Polski. - Odniesień w rodzaju tych, które Władimir Putin wygłosił w grudniu, nie było. Przekaz Putina był pozytywny, podkreślający rolę Związku Sowieckiego w pokonaniu faszyzmu, wyzwoleniu narodów Europy Wschodniej - mówił w audycji "Więcej Świata" Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne od Rosji? Ekspert: mamy roszczenia o zwrot zagrabionych dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 18:30
- Nie mam najmniejszej wątpliwości, że takie roszczenia mamy co do zagrabionych dzieł sztuki. Zaznaczył to minister Piotr Gliński w swoim artykule opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej", że "Rosja uparcie przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej" - mówił w audycji "Więcej świata" Rafał Tarnogórski, ekspert prawa międzynarodowego. 
rozwiń zwiń