Ministrowie rolnictwa z ośmiu krajów Unii Europejskiej dyskutowali w Warszawie o tym, jak utrzymać we Wspólnocie wysokie dofinansowanie dla rolników. Znaczących cięć domaga się bowiem część państw Europy Zachodniej. Przedstawiciele rządów m.in. Polski, Węgier, Rumunii i Estonii spotkali się w tej sprawie w stolicy z prezydentem Andrzejem Dudą i unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.
- Naszym postulatem jest, aby dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem Unii Europejskiej, tzn. aby polski rolnik nie otrzymywał mniej niż średnia w Unii Europejskiej - mówił prezydent Andrzej Duda.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prezydent: wspólna polityka rolna przyczyniła się do sukcesu Unii Europejskiej
Zdaniem unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego odpowiednie wsparcie dla rolników jest istotne, ponieważ Unia Europejska chce ograniczyć emisję zanieczyszczeń i promować rolnictwo ekologiczne.
- Zielony Ład nakłada na rolników bardzo zwiększone obowiązki oraz stawia rolników przed zwiększonymi wyzwaniami, ale też muszą one być sprawiedliwie rozłożone. Tak się składa, że akurat kraje Europy Środkowej i Wschodniej zachowały bardziej zrównoważone rolnictwo - dodał Janusz Wojciechowski.
Jednolite stanowisko w sprawie polityki rolnej
Prof. Tomasz Grosse uważa, że spotkanie w Warszawie ma pewien wpływ na negocjacje dotyczące budżetu Unii Europejskiej.
- Tym bardziej że to byli przedstawiciele rządów. Mają oni przełożenie na stanowisko danego państwa w negocjacjach na szczycie Rady Europejskiej w sprawach dotyczących tego budżetu. Wydaje mi się, że tutaj bardzo istotne znaczenie miało przede wszystkim to, że kilka krajów bardzo ważnych dla Europy Środkowej formułuje jednolite stanowisko, mówiąc po pierwsze o dopłatach oraz o tym, że jeżeli chcemy mieć bardziej zazielenioną politykę rolną, czyli spełniającą kryteria Zielonego Ładu, to trzeba po prostu utrzymywać pułap finansowania, a nawet go zwiększać, a nie szukać cięć w polityce rolnej - dodaje.
Francja wspiera?
Na zachowaniu dopłat zależy również Francji, która podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej zaznaczyła wsparcie dla budżetu polityki rolnej.
- Francja jest zwolennikiem dużego budżetu, ale nie jest takim samym zwolennikiem jak przedstawiciele krajów Europy Środkowej zebrani w Warszawie, jeśli chodzi o wyrównywanie dopłat dla rolników. Wydaje mi się, że nasze postulaty są jak najbardziej uprawnione. Biorąc pod uwagę zwłaszcza to, że np. obciążenia wynikające z Zielonego Ładu są nakładane na rolników w całej Unii Europejskiej takie same. W związku z tym logika nakazywałaby, żeby również te dopłaty były podobne - twierdzi prof. Tomasz Grosse.
Zdaniem eksperta Jedynki najważniejsze postulaty Polski i Francji są podobne, tzn. obrona budżetu polityki rolnej przed cięciami. - Stanowisko francuskie w debacie budżetowej jest bardzo istotne. Francja należy do krajów, którego w tego typu negocjacjach, wywierają bardzo duże wpływy - słyszymy.
Ponadto w audycji:
- Instytut Pileckiego rusza w świat z angielską wersją "Listy Ładosia". W londyńskiej The Wiener Holocaust Library odbędzie się światowa premiera "Listy Ładosia" z udziałem lorda Daniela Finkelsteina, brytyjskiego dziennikarza i publicysty „The Times”, członka Izby Lordów. Jego matka Mirjam Wiener (wraz z siostrami) została uratowana z obozu Bergen-Belsen dzięki paszportowi Paragwaju wystawionemu przez "grupę Ładosia". Korespondencja Adama Dąbrowskiego.
- O północy z piątku na sobotę czasu lokalnego zaczęło obowiązywać siedmiodniowe porozumienie dotyczące zmniejszenia przemocy w Afganistanie między afgańskimi siłami rządowymi, siłami międzynarodowymi a talibami. Porozumienie pokojowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a afgańskimi talibami ma zostać podpisane 29 lutego w stolicy Kataru Ad-Dausze. Czy to koniec afgańskiej wojny i powrót sił międzynarodowych (w tym polskich) do krajów macierzystych? Rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.
- Zaginęli bez wieści. Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane, do dziś nie udało się odnaleźć setek, a może nawet tysięcy osób porwanych przez ISIS w Syrii. Chodzi o żołnierzy, aktywistów, dziennikarzy i pracowników organizacji pozarządowych. Materiał Wojciecha Cegielskiego.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Piotr Pogorzelski
Goście: prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 17.29
DS