Koronawirus we Włoszech. Ekspert: koszta dla włoskiego eksportu mogą gwałtownie wzrosnąć

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 18:45
Trzy następne osoby zakażone koronawirusem zmarły we Włoszech - poinformował w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. To oznacza, że bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 17. Zakażonych w całym kraju jest 650 osób. Jak bardzo epidemia odbije się na włoskiej gospodarce?  
Audio
  • Koronawirus we Włoszech, możliwe zmiany w ukraińskim rządzie (Więcej świata/Jedynka)
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem we Włoszech
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem we Włoszech Foto: PAP/EPA/MOURAD BALTI TOUATI

Odwołano 90 procent rezerwacji 

Branża turystyczna w Rzymie alarmuje, że znalazła się w głębokim kryzysie w wyniku szerzenia się koronawirusa we Włoszech. Właściciele hoteli informują, że w niektórych odwołano nawet 90 procent rezerwacji. 

- Turystyka to 13 procent włoskiego PKB. Może się okazać, że latem, kiedy bardzo możliwe, że pandemii nie będzie, turyści do Włoch nie przyjadą - uważa Maciej Pawłowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - 50 procent produkcji przemysłowej włoskiej jest usytuowane w Lombardii i Wenecji Euganejskiej, czyli tam gdzie jest najwięcej zarażonych i ofiar śmiertelnych - zauważa. 

Zamknięcie granic z Włochami 

Premier Włoch Giuseppe Conte apelował do krajów sąsiadujących: Francji, Austrii, Słowenii, Szwajcarii, która należy do Strefy Schengen, aby nie zamykano granic z Włochami, argumentując, że nie ma ku temu potrzeby. - Mamy tutaj do czynienia z bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa i sama dynamika budzi przerażenie wśród innych krajów. (...) Gdy dojdzie do zamknięcia granic z Włochami, koszty dla włoskiego eksportu gwałtownie wzrosną - zaznacza Maciej Pawłowski. 

1200 włochy.jpg
Włochy ogarnięte koronawirusem. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Wsparcie UE w walce z koronawirusem

W czwartek na konferencji w Rzymie komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides wyraziła silne wsparcie dla włoskich wysiłków w walce z koronawirusem. Dodała, że wspólna misja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) we Włoszech ciągle trwa i że jak dotąd żadne państwo członkowskie UE nie przedstawiło zamiaru wprowadzenia wewnętrznych kontroli granic na obszarze strefy Schengen.

- Jeżeli w ciągu najbliższych dni czy tygodni problem zostanie opanowany, to granice nie zostaną zamknięte, natomiast jeśli będzie się to przedłużać, to wtedy przypuszczam, że pojawią się państwa, które będą chciały się w ten sposób odizolować - wyjaśnia gość audycji. 


>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Minister zdrowia: nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale to kwestia czasu

Ponadto w audycji:

- Plac przy ambasadzie Rosji w Pradze będzie nosił imię Borysa Niemcowa. Dziś mija także piąta rocznica zabójstwa opozycyjnego rosyjskiego polityka - materiał Piotra Pogorzelskiego.

- możliwe zmiany w ukraińskim rządzie. W studiu radiowej Jedynki gościem była Olga Popowicz z Fundacji "Nasz Wybór" 

-Sudan chce rozpocząć szeroką współpracę z Polską. Do Warszawy przyleciał z wizytą minister stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Sudanu Omer G. Ismail. Polityk spotkał się z polskimi ministrami: spraw zagranicznych i rolnictwa oraz przedsiębiorcami. Więcej w materiale Wojciecha Cegielskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Maciej Pawłowski (PISM), Olga Popowicz (Fundacja "Nasz Wybór) 

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 17.26

Jedynka/IAR/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o koronawirusie: gospodarczo najbardziej dotknie Chiny

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 11:48
- Zawsze uważam, że tam, gdzie jest kryzys, ktoś traci, ale i ktoś na nim zarabia, rodzą się wielkie fortuny - komentował w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego. W ten sposób odniósł się do informacji o spadkach gospodarczych spowodowanych rozwijającą się epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy epidemia koronawirusa doprowadzi do zmian w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 18:14
- W wymiarze chińskim jesteśmy w drugiej fazie walki z koronawirusem. Pierwsza faza to był ostatni miesiąc, kiedy liderzy Komunistycznej Partii Chin chcieli pokazać swoją sprawczość i skuteczność, stąd te bardzo ciężkie dla społeczeństwa oraz gospodarki działania. A teraz znajdujemy się w momencie, kiedy sprawy zaczynają wchodzić w średni okres i odbijać się na gospodarce - mówił Jakub Jakóbowski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Jakóbowski: chińska gospodarka jest w stanie zmrożenia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 19:00
- Jeżeli Chiny nie wystartują do kwietnia czy maja, to ich możliwość odrobienia strat w tym roku jest bardzo niska i w tym momencie kryzys mógłby bardzo szybko rozlać się po całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy koronawirus odbije piętno nie tylko na gospodarce chińskiej, ale również światowej?
rozwiń zwiń