Ekspert: Wielka Brytania walczy o dostęp do europejskiego rynku

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 18:20
- Europie jest też trudno, ponieważ traci drugiego płatnika netto do swojego budżetu, a negocjowane są nowe, wieloletnie ramy finansowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Czy dojdzie do porozumienia Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w sprawie umowy handlowej?
Audio
  • Katyń, wizyta ministra Jacka Czaputowicza, Unia Europejska i Wielka Brytania (Jedynka/ Więcej Świata)
Michel Barnier
Michel BarnierFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W Brukseli zakończyła się pierwsza runda rozmów gospodarczych pomiędzy Unią Europejską, a Wielką Brytania. Rozmowy dotyczyły wypracowania umowy handlowej po brexicie, ponieważ obecnie trwa okres przejściowy. Obie strony mają na to czas do końca 2020 roku.

- Nasze rozbieżności nie są zaskoczeniem, zwłaszcza po zaledwie pierwszej rundzie negocjacji, ale są bardzo poważne. Będziemy kontynuować rozmowy wierząc, że możemy wypracować porozumienie dobre dla obu stron - poinformował główny unijny negocjator Michel Barnier.

Tracą obie strony

- Ta umowa, która została wynegocjowana i została odrzucona przez Borisa Johnsona, jest złą umową. Jest to rzeczywiście olbrzymi problem, jak Wielka Brytania może to rozegrać. Walczy o to, żeby mieć dostęp do rynku europejskiego - ocenia prof. Katarzyna Żukrowska.

Zdaniem eksperta Jedynki problemem dla Wielkiej Brytanii jest to, że do końca roku musi wspomagać unijny budżet i jednocześnie nie może podejmować decyzji. - Europie jest też trudno, ponieważ traci drugiego płatnika netto do swojego budżetu, a negocjowane są nowe, wieloletnie ramy finansowe. Dla obu stron jest to sytuacja dość napięta - dodaje.

Jaka wartość umowy handlowej między UE, a Wielką Brytanią?

- Wartość umowy handlowej zależy od tego, jaki będzie dostęp do rynku. Pieniądze są ogromne i Brytyjczycy niezwykle na tym tracą - twierdzi prof. Katarzyna Żukrowska.

Jak wskazuje prof. Katarzyna Żukrowska, na braku porozumienia niezwykle tracą również brytyjskie uniwersytety.

- Europejczycy studiowali w Wielkiej Brytanii, natomiast Wielka Brytania korzystała z programów, w tym ¼ budżetu na badania była przekazywana Brytyjczykom, którzy świetnie umieli zorganizować projekty. Uniwersytety też wzięły kredyty na rozbudowę infrastruktury i trzeba je spłacać, a tutaj możliwości są ograniczone - słyszymy.

Nikt nie jest przygotowany?

Z powodu braku porozumienia może stracić także Unia Europejska. - Cała masa firm jest obecnych na rynku brytyjskim. Nie mówiąc o tym, że Brytyjczycy są obecni w Europie. Być może część tego biznesu czy przedstawicielstwa uniwersytetów powstaną na kontynencie? (…) Do tej pory wierzono, że Brytyjczycy nie podejmą decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej, a teraz wiemy, że to stało się faktem. Jak popatrzymy na politykę poprzedniego rządu to zwlekano z jakąkolwiek decyzją. Nikt nie jest przygotowany do tego - mówi prof. Katarzyna Żukrowska.

Ponadto w audycji:

- 80. rocznica podpisania przez Stalina rozkazu o mordzie polskich jeńców wojennych. Relacja z Katynia Macieja Jastrzębskiego, natomiast w studiu rozmowa z Piotrem Pogorzelskim o konferencji Katyń Pro Memoria.

- Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz z wizytą w Macedonii Płn i Albanii. Rozmowy dotyczą ewentualnego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z UE. Szefowi polskiego MSZ towarzyszą szefowie MSZ Litwy i Łotwy oraz wiceszef MSZ Estonii. Relacja Katarzyny Ingram.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Piotr Pogorzelski (Polskie Radio)

Data emisji: 5.03.2020

Godzina emisji: 17.29

DS


Czytaj także

Tysiące migrantów u greckich granic. UE zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 19:17
Będą dwie nadzwyczajne, unijne narady ministerialne w sprawie sytuacji w Syrii i - co się z tym wiąże - na granicy grecko-tureckiej. W środę po południu w Brukseli spotykają się ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów, natomiast w piątek w Zagrzebiu ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty.
rozwiń zwiń