Jarosław Guzy: Chiny odgrywają niezwykle istotną rolę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 18:50
- W tej chwili każdy rozwinięty kraj na świecie jest zależny od Chin, ponieważ korzysta z towarów czy półproduktów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Czy Europa musi przygotować się na problemy gospodarcze spowodowane koronawirusem?
Audio
  • Koronawirus, Turcja, Bukaresztańska Dziewiątka, prawybory w USA (Jedynka/ Więcej Świata)
Unijna komisarz zdrowia Stella Kyriakides podczas debaty w sprawie koronawirusa
Unijna komisarz zdrowia Stella Kyriakides podczas debaty w sprawie koronawirusaFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata w sprawie koronawirusa. Unijna komisarz zdrowia Stella Kyriakides wypowiadała się m.in. na temat leków.

- Nie mieliśmy żadnych raportów na temat niedoborów leków, ale jest to coś, co nas martwi i bardzo uważnie to monitorujemy. Będziemy przyglądać się temu kilka razy w tygodniu w Europejskiej Agencji Leków. To prawda, że zależność od krajów trzecich to problem - mówiła Stella Kyriakides.

Łańcuch wymiany handlowej

W ten sposób Stella Kyriadikes odniosła się do tego, że kraje Unii Europejskiej są zależne od Chin pod względem produkcji leków. Czy Wspólnota wyciągnie wnioski i wycofa produkcję do Europy?

- 60-70 proc. substancji bazowych do produkcji leków jest wytwarzana w Chinach (…). To jest rzecz do przemyślenia, jeśli chodzi o leki, ale też powiedzmy sobie szczerze, patrząc na całość bardzo zglobalizowanej ekonomii, gdzie Chiny odgrywają niezwykle istotną rolę, pojawia się pytanie, czy łańcuch wymiany handlowej (…) nie jest zbyt delikatny i czy nie należy przygotować się na sytuacje awaryjne, kiedy nagle ten element jest w stanie wypaść z łańcucha jak właśnie Chiny - komentuje Jarosław Guzy.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mniej spotkań i listy obecności dziennikarzy. Instytucje UE w walce z COVID-19

Dumping cenowy Chin

Zdaniem eksperta Jedynki obecnie każdy rozwinięty kraj na świecie jest zależny od Chin, ponieważ korzysta z towarów czy półproduktów. - Tej zależności tak szybko nie zerwie się , ale pewna zmiana polityki byłaby tutaj bardzo pożądana (…). Z punktu widzenia Polski, na wymianie z Chinami w zakresie Unii Europejskiej czy naszej bilateralnej, tylko tracimy. Pozbawiono nas pewnych możliwości, jeśli chodzi o konkurowanie z Chinami ze względu na dumping cenowy, który stosują Chiny - dodaje.

Poważne straty gospodarcze

Tegoroczne straty gospodarcze spowodowane koronawirusem mogą być dla Europy poważne nawet po zapanowaniu nad epidemią.

- Ta recesja jest prawdopodobna w największych gospodarkach europejskich, co oczywiście odbije się na wszystkich, łącznie z nami. Unia Europejska wykazuje pewien brak szybkiego reagowania - tłumaczy Jarosław Guzy.

Ponadto w audycji:

- Rozmowy prezydenta Turcji w Brukseli. Czy uda się powstrzymać z pomocą turecką falę uchodźców zmierzających do Europy? Felieton Piotra Pogorzelskiego.

- Szczyt ministrów spraw zagranicznych państw wschodniej flanki NATO - Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) - poświęcony sprawom bezpieczeństwa. W skład B9 wchodzą: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. Rozmowa z Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Kolejne ważne, bo gra toczy się o wiele głosów elektorskich, prawybory prezydenckie w USA. W stanach Idaho, Michigan, Missisipi, Missouri oraz Waszyngton rywalizują pretendenci do nominacji Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej, a w Dakocie Północnej tylko Demokraci. O zaciętej wyborczej walce między Bernie'm Sandersem a Joe Bidenem o prezydencką nominację felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), Wojciech Lorenz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 10.03.2020

Godzina emisji: 17.26

DS


Czytaj także

Tysiące migrantów u greckich granic. UE zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 19:17
Będą dwie nadzwyczajne, unijne narady ministerialne w sprawie sytuacji w Syrii i - co się z tym wiąże - na granicy grecko-tureckiej. W środę po południu w Brukseli spotykają się ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów, natomiast w piątek w Zagrzebiu ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty.
rozwiń zwiń