Prof. Sebastian Płóciennik: obecny czas, to powrót Angeli Merkel do gry

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 19:40
Angela Merkel prawdopodobnie dłużej pozostanie na stanowisku kanclerza Niemiec - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Sebastian Płóciennik.
Audio
Pusty fotel kanclerz Angeli Merkel podczas posiedzenie niemieckiego rządu. Kanclerz przebywa na kwarantannie
Pusty fotel kanclerz Angeli Merkel podczas posiedzenie niemieckiego rządu. Kanclerz przebywa na kwarantannieFoto: PAP/EPA/Mika Schmidt

Rząd Angeli Merkel przedstawił pakiet pomocowy dla niemieckiej gospodarki. Rząd przeznaczy dla niemieckich firm w sumie prawie 750 miliardów euro. W środę "Pakiet Pomocowy" zostanie przedstawiony w Bundestagu. Jako że obecnie kanclerz Angela Merkel po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem odbywa kwarantannę, pakiet przedstawi wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz.

Prof. Sebastian Płóciennik podkreśla, że pakiet pomocy będzie większy, jeśli wliczy się do niego gwarancje rządowe, jego wartość przekroczy bilion euro. - A to jest już 30 procent niemieckiego PKB - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Zwraca uwagę, że suma jest tak ogromna, że mogłoby się wydawać, że pokryje wszelkie potrzeby, ale eksperci nie są pewni, jak długo potrwa kryzys związany z koronawirusem i jaka będzie jego skala. Szacunki są rozbieżne, a różne instytuty prognozują recesję od 5 do nawet 20 procent.

W takim skrajnie negatywnym scenariuszu będą potrzebne kolejne środki na podtrzymanie gospodarki. Profesor wskazuje, że dla gospodarki niemieckiej kluczowy będzie drugi kwartał i należy mieć tylko nadzieję, że w tym czasie skumulują się wszystkie negatywne skutki, a w drugim półroczu nastąpi odbicie. Ale to nie zależy tylko od Niemiec, bo nie każdy dysponuje takimi pieniędzmi, a Niemcy są zależne od eksportu. - Jeżeli Włochy popadną w długotrwałą recesję, jeżeli Francja będzie miała problemy, cała gospodarka unijna czy globalna będzie miała problemy, to Niemcy to odczują - prognozuje ekspert.

Prof. Sebastian Płóciennik zauważa, że obecny czas to powrót Angeli Merkel, polityk, która już zmagała się z kryzysami, w tym dwoma wielkimi - kryzysem gospodarczym sprzed dekady i kryzysem migracyjnym. Według niego, scena polityczna zaczyna koncentrować się wokół Merkel i choć jeszcze niedawno mówiono, że kanclerz za kilka miesięcy odejdzie, to obecnie takie głosy umilkły. - Merkel prawdopodobnie dłużej pozostanie na stanowisku kanclerza Niemiec - przewiduje. Podkreśla, że AfD, która do tej pory zyskiwała na kryzysach, obecnie traci. A to dlatego, że Niemcy podczas kryzysu cenią dobre zarządzanie i doświadczenie.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Po prawie dwuletnich sporach unijne kraje wstępnie zgodziły się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Macedonią Północną i Albanią. Za szybkim rozpoczęciem negocjacji z tymi krajami opowiadała się między innymi Polska. Nasze władze podkreślały, że to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa i rozszerzenia wpływów Unii Europejskiej w tym regionie. Tym bardziej że niezdecydowanie Wspólnoty Rosja i Chiny zaczęły wykorzystywać do budowania własnych stref wpływów. Rozmowa z Martą Szpalą z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Brytyjski rząd wprowadził radykalne ograniczenia w poruszaniu się, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Opuszczanie domów jest dozwolone tylko w ściśle określonych celach, zgromadzenia większe niż dwie osoby zostały zakazane. Tym, co skłoniło premiera Borisa Johnsona do wprowadzenia tak radykalnych środków, były pokazywane w mediach zdjęcia, że w miniony weekend ludzie masowo korzystali ze słonecznej pogody i mimo rządowych zaleceń, by pozostać w domach, poszli do parków, pojechali na wycieczki poza miasto, a nawet do nadmorskich kurortów. Felieton Piotra Pogorzelskiego.

O wideokonferencji szefów MSZ krajów G7, która zastąpi planowane wcześniej spotkanie w Pittsburghu w USA. Stany Zjednoczone w tym roku sprawują przewodnictwo w G7. O wpływie epidemii koronawirusa na globalną gospodarkę i reakcji najbogatszych państw świata na obecną, trudną sytuację. Felieton Michała Strzałkowskiego.    

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Goście: prof. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych i Uczelnia Vistula), Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 224.03.2020

Godzina emisji: 17.29

ag

Czytaj także

Finlandia sięga po rezerwy, ograniczenia handlowe w Belgii. Świat w cieniu SARS-CoV-2

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:35
W Finlandii, po raz pierwszy w historii kraju, zaczęto prowadzić uzupełniające dostawy wyposażenia medycznego. Władze zdecydowały o otwarciu zasobów Agencji Bezpieczeństwa Dostaw. W Belgii maseczki i żele antybakteryjne - tylko na receptę. Na bieżąco śledzimy obraz świata podczas pandemii SARS-CoV-2. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wyjątkowy w Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:31
- Reakcja rządu hiszpańskiego jest bardziej stanowcza niż rządu włoskiego, bo już 13 marca zdecydowano się wprowadzić stan wyjątkowy. Te restrykcje mogą być jeszcze zwiększone - pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w Hiszpanii komentował w "Pulsie świata" Maciej Pawłowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń