Przejęcie Energi przez PKN Orlen. Ekspert: to jest dobre rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 19:00
Komisja Europejska poinformowała w środę (31.03), że zatwierdziła przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen. Przekazała, że transakcja nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji. - PKN Orlen nabywa nowe kompetencje i to jest dobry kierunek i dobre rozwiązanie - mówi w "Więcej Świata" Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. 
Audio
  • Przejęcie Grupy Energa przez PKN Orlen (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/canon_shooter

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. W oficjalnym komunikacie prasowym Komisja Europejska poinformowała, że przejęcie spółki nie rodzi obaw co do zakłócenia konkurencji w związku z "ograniczonym pokrywaniem się działalności obu firm".

 

Szansa na wzmocnienie 

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w swoim oświadczeniu podkreślił, że połączenie jest szansą zarówno na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. Według niego, zdywersyfikowanie źródeł przychodów zwiększy stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej grupy. Dodał, że "konsolidacja branży energetycznej i paliwowo-naftowej stała się dźwignią rozwoju oraz konkurencyjności narodowych firm w Europie i na świecie". 

- PKN Orlen musi sobie wyobrazić koncern za 10 lat. Jeżeli będziemy jako Europa odchodzić od paliw kopalnych i przechodzić na wodoro- i elektromobilność, to do tego już teraz potrzebne są kompetencje. (...) Energia elektryczna będzie w przyszłości napędzała samochody i tutaj poszerzenie dla Orlenu to dobry kierunek, bo spółki energetyczne będą się zmieniały - uważa Marcin Roszkowski.

Orlen1200.jpg

Orlen przejmie Energę. Jest zgoda Komisji Europejskiej


Europejski Zielony Ład

Mimo trwającej pandemii koronawirusa na świecie, Komisja Europejska toczy konsultacje społeczne nt. Europejskiego Zielonego Ładu, który zawiera w sobie przejście z gospodarki wysokoemisyjnej do niskoemisyjnej. Gość audycji zaznacza, że Orlen doskonale rozumie proces, który zmierza w kierunku elektromobilności. - Będą potrzebne sieci elektroenergetyczne, źródła wytwarzania, kompetencje. PKP Orlen kupuje spółkę, która ma duży portfel odnawialnych źródeł energii, ma doświadczenie w elektroenergetyce, które koncernowi przydadzą się w perspektywie kilkunastu lat - wyjaśnia ekspert. 

Ponadto w audycji: 

- węgierski parlament przegłosował ustawę, która na czas stanu wyjątkowego daje specjalne uprawnienia premierowi. Rząd Victora Orbana będzie mógł rządzić krajem przez dekrety. O węgierskim sposobie walki z koronawirusem. - felieton Piotra Pogorzelskiego

- Białoruś: w Witebsku zmarł Wiktar Daszkiewicz. 75-letni aktor miejscowego Narodowego Teatru Akademickiego Teatru im. Jakuba Kołasa. To pierwsza śmiertelna ofiara patogenu. Witebskie władze wprowadziły szereg dodatkowych rozwiązań mających na celu ograniczenie pandemii. Gościem audycji był Kamil Kłysiński z OSW. 

- o ustawie przewidującej karę do siedmiu lat więzienia za naruszenie wymogów sanitarnych, którą przyjęła niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa. Deputowani zaakceptowali też surowsze kary za rozpowszechnianie fake newsów o epidemiach. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski 

Goście: Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich) 

Data emisji: 1.04.2020 r.

Godzina emisji: 17.26

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

6 mln zł na zakup sprzętu medycznego. Fundacja ORLEN pomaga szpitalom w walce z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 14:30
Fundacja Orlen przekaże 6 milionów złotych 11 szpitalom na walkę z koronawirusem. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup sprzętu medycznego niezbędnego do diagnostyki i ratowania życia oraz zdrowia zakażonych osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: koronawirus może wydłużyć negocjacje brytyjsko-unijne

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 18:56
Wszystkie kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen, poza Irlandią, zamknęły swoje granice zewnętrzne dla podróży, które nie są niezbędne. 12 państw UE przywróciło tymczasowe kontrole na granicach wewnątrz Schengen. To nadzwyczajne środki, które mają spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Obajtek: w czasie kryzysu również trzeba prowadzić inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 09:13
Spółka, która ma niski stopień zadłużenia i dobre parametry finansowe, tym bardziej powinna w takim czasie inwestować; myślę choćby o fuzji z Lotosem - mówi we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
rozwiń zwiń