Ekspert: dla Chińczyków najgorsza byłaby teraz druga fala epidemii

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 18:50
 - Chińczycy włożyli wiele wysiłku, żeby tą sytuację opanować i najgorsza rzecz, która co mogłoby ich teraz spotkać to druga fala epidemii koronawirusa - mówi w "Więcej Świata" Radosław Pyffel z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. 
Audio
  • Zniesienie zakazu wjazdu do Wuhan, święto Paschy w Izraelu, Europejska Partia Ludowa (Więcej świata/Jedynka)
W Wuhanie  8 kwietnia zlikwidowano blokadę pozwalając ludziom opuścić miasto po ponad dwóch miesiącach izolacji
W Wuhanie 8 kwietnia zlikwidowano blokadę pozwalając ludziom opuścić miasto po ponad dwóch miesiącach izolacji Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Chińskie władze zniosły w środę zakaz wyjazdu z miasta Wuhan. Wyjazd umożliwiono po 76 dniach, odkąd od 23 stycznia 2020 r. wprowadzono tam bezprecedensowe środki kwarantanny, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa po kraju. W chińskich regionach życie stopniowo wraca do normy, ale w niektórych miejscach znów podniesiono ocenę zagrożenia epidemicznego. - Problem polega na tym, że wirus nie jest do końca zbadany. Dalej nie wiemy, czy można się na niego uodpornić albo czy można zakazić się drugi raz - uważa ekspert. 


Koronawirus Chiny 1200 PAP.jpg
Kolejny wzrost zakażeń na koronawirusa w Chinach. Nie odnotowano zgonów

Gość audycji zaznacza, że druga fala epidemii koronawirusa w Chinach po surowym okresie kwarantanny byłaby również fatalną wiadomością dla innych krajów, w tym dla Polski. - My stosujemy również ostrą kwarantannę i to by oznaczało, że z tym patogenem nie można sobie w ten sposób poradzić - prędzej czy później ta fala przychodzi - wyjaśnia Radosław Pyffel. 

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] W Wuhanie zakończyła się 76-dniowa kwarantanna. Przywrócono połączenia kolejowe i lotnicze. 

Antycudzoziemskie nastroje 


Chińczycy w obawie przed drugą falą epidemii boją się wpuszczać na swoje terytorium obywateli innych państw - mówi ekspert. - Większość zakażeń to, oficjalnie, przypadki z zewnątrz Chin i to wzmogło nastroje antycudzoziemskie. Jest to kraj, który przez kilka tysięcy lat był zamknięty na świat zewnętrzny i ostatnie kilka dekad to okres bezprecedensowego otwarcia - dodaje.  

Rusza chińska gospodarka 


Gospodarka w Chinach powoli zaczyna funkcjonować. - Według różnych wskaźników szacuje się, że chińska gospodarka pracuje na 90 procent. To, co widzimy, samoloty z chińskimi materiałami medycznymi, to efekt tego, że oni pracują - ocenia Radosław Pyffel. - Wiele krajów europejskich, które wprowadziły "lockdown" zastanawia się, czy się nie otworzyć i nie rozpocząć z powrotem aktywności gospodarczej - zauważa ekspert. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


Ponadto w audycji:

- czy węgierski Fidesz zostanie usunięty z EPL? W ubiegłym tygodniu apelowało o to 13 ugrupowań wchodzących w skład Europejskiej Partii Ludowej, we wtorek do apelu dołączyła także Platforma Obywatelska. - Gościem audycji był Jerzy Targalski (Studium Europy Wschodniej UW);

- władze Izraela wprowadzają w środę wieczorem godzinę policyjną w całym kraju. Powodem jest rozpoczynające się wieczorem święto Paschy, jedno z najważniejszych żydowskich świąt. Dodatkowym kłopotem jest postawa ortodoksyjnych Żydów, którzy nie przestrzegają zarządzeń związanych z pandemią. Więcej w materiale reporterskim Wojciecha Cegielskiego; 

- z kolejnych krajów płyną optymistyczne wieści o sukcesach odnoszonych w walce z koronawirusem  - władze Norwegii, Danii, Austrii i Grecji mówią o zmniejszeniu zagrożenia i zapowiadają stopniowy powrót do normalności. Więcej w materiale Piotra Pogorzelskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Jerzy Targalski (Uniwersytet Warszawski), Radosław Pyffel (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie) 

Data emisji: 8.04.2020

Godzina emisji: 17.29

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Globalny kapitalizm ma zasadnicze wady". Jarosław Guzy o tym, czego koronawirus uczy gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 21:30
- Kto pierwszy zacznie świadczyć usługi, będzie miał dla siebie większą część rynku i będzie mógł osiągnąć korzyści gospodarcze - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski) komentując rywalizację USA-Chiny o prymat w światowej gospodarce. Gościem audycji był także Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Żurawski vel Grajewski: obraz potęgi UE był wykreowany przez propagandę

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:53
- Unia Europejska była tworzona do innych rzeczy niż reagowanie kryzysowe. Ci, którzy wiedzieli, jaka jest jej natura, nie powinni być rozczarowani. A ci, którzy dali się uwieść temu obrazowi, naturalnie teraz reagują rozczarowaniem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
rozwiń zwiń