Ekspert o relacjach polsko-rosyjskich: od 10 lat trwają w stanie zamrożenia

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 18:50
- Katastrofa smoleńska zamroziła już wcześniej nienajlepsze relacje polsko-rosyjskie i od 10 lat trwają w stanie zamrożenia. Nie wydaje mi się, żeby sytuacja w najbliższej przyszłości mogła ulec zmianie - ocenia na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 
Audio
  • Stosunki polsko-rosyjskie, 10. rocznica katastrofy smoleńskiej, zbrodnia katyńska (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ruskpp/Shutterstock

Polityka Rosji wobec Polski 

Mija 10 lat od katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy ZbrodnKatyńskiej. Do tragedii doszło o godzinie 8.41 czasu środkowoeuropejskiego letniego w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj.

Prof. Antoni Dudek zaznacza, że przez ostatnie 10 lat od tragicznej katastrofy Polska poczyniła ogromne postępy w procesie uniezależniania się od Federacji Rosyjskiej. - Po wygaśnięciu kontraktu za 2 lata nie będziemy w ogóle kupować gazu od Rosji - dodaje ekspert. - Jeżeli chodzi o relacje o charakterze politycznym, to tutaj trwa konflikt, który jeszcze bardziej zaostrzył się po agresji rosyjskiej na Ukrainie - uważa. 


Anita Gargas 1200.jpg
Anita Gargas: skutki katastrofy smoleńskiej odczuwamy do dziś

Gra Putina 

Wrak rządowego samolotu Tu-154M po dziś dzień nie został przez Polskę odzyskany i dalej zostaje w posiadaniu rosyjskich władz. - To jest element gry i jak długo Władimir Putin będzie rządził Rosją, tego wraku nam nie oddadzą - zaznacza ekspert. - To są działania, których celem jest podsycanie politycznego sporu w Polsce. Emocje wokół wraku i katastrofy smoleńskiej są dzisiaj dużo mniejsze. Myślę, że gdyby nie epidemia byłyby silniejsze - ocenia prof. Dudek. 

10 rocznica katastrofy smoleńskiej w tym roku będzie obchodzona w nadzwyczajnej sytuacji pandemii koronawirusa na świecie. - Pozwoli nam na to spojrzeć z pewnym dystansem na spory i awantury, które działy się wokół katastrofy smoleńskiej przez ostatnie 10 lat - podkreśla ekspert. - Dzisiaj atmosfera sprzyja bardziej refleksji, wyciszeniu, a nie formułowaniu kolejnych oskarżeń, których padało naprawdę dużo. Pora zakończyć tę fazę i przejść do fazy refleksji i pamięci - uważa prof. Antoni Dudek. 

W cieniu katyńskiej zbrodni 

Zbrodnia Katyńska została wpisana w karty historii Polski. Wiosną 1940 roku życia straciło ponad 21 tys. polskich obywateli. - W Katyniu wymordowano znaczącą część polskiej elity i to zawsze będzie w polskiej świadomości znacznie mocniejsze i silniejsze niż w świadomości rosyjskiej - ocenia gość audycji. 

[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Polaków w Katyniu rozstrzelali Niemcy". Ambasada RP reaguje na kłamstwa rosyjskiej gazety. 


Ponadto w audycji:

- katastrofa smoleńska i polityka Rosji wobec Polski - materiał Macieja Jastrzębskiego

- w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - polityka historyczna Rosji - materiał Piotra Pogorzelskiego, gościem audycji był dr Łukasz Adamski, wicedyrektor CPRDiP.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Antoni Dudek (UKSW), dr Łukasz Adamski (CPRDiP)  

Data emisji: 9.04.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans

Czytaj także

„Smoleńsk był pierwszą odsłoną wojny informacyjnej na taką skalę”

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 09:25
Dzisiaj mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Obchody 8. rocznicy katastrofy rozpoczęła wtorkowa msza św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, w której brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Senatu oraz ministrowie i politycy PiS. O katastrofie smoleńskiej mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i publicysta Wojciech Korkuć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To wasza odpowiedzialność". Ambasador RP wypomniał Rosjanom przetrzymywanie wraku tupolewa

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:31
O trudnych kwestiach historycznych w relacjach Polski i Rosji oraz o problemach obecnych, w tym związanych z katastrofą smoleńską, mówił w czwartek w niezależnym radiu Echo Moskwy ambasador RP w Rosji Włodzimierz Marciniak, odpowiadając na pytania słuchaczy. W blisko godzinnej wieczornej audycji na żywo dyplomata odpowiadał na nadesłane pytania, z których wiele dotyczyło tematów związanych z II wojną światową, będących w ostatnich miesiącach przedmiotem polemiki między władzami Polski i Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przywracają pamięć". Prezydencki lekarz o albumach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 06:58
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku wydało dwa unikatowe albumy: "Prezydent RP Lech Kaczyński - świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja". - To cenny materiał - mówi o najnowszych publikacjach Polskiego Radia ówczesny prezydencki lekarz Narcyz Sadłoń. 
rozwiń zwiń