"Uprzedza dyskusje państw członkowskich". Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o propozycji Niemiec i Francji

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 19:07
- Ten fundusz nie zawiera specjalnie wielkich kontrowersji i jest otwarty dla wszystkich państw członkowskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego o pomyśle pomocowym Niemiec i Francji. Czy Grupa Wyszehradzka poprze propozycję funduszu odbudowy po koronakryzysie?
Audio
  • Propozycja Francji i Niemiec, ropa dla Białorusi, Partnerstwo Wschodnie (Jedynka/ Więcej świata)
Emmanuel Macron i Angela Merkel podczas wideokonferencji
Emmanuel Macron i Angela Merkel podczas wideokonferencjiFoto: PAP/EPA/ANDREAS GORA / POOL

Ponowne otwieranie granic w Europie, ratowanie europejskiej gospodarki, w którą uderzył wywołany przez pandemię kryzys gospodarczy i nowy siedmioletni budżet Unii Europejskiej. Takie tematy pojawiły się podczas dzisiejszej wideokonferencji przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Ruch wyprzedzający dyskusje

Wśród tematów poruszona została również kwestia funduszu odbudowy po koronakryzysie, której wysokość prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel określili na 500 mld euro. Miałyby je otrzymać w formie grantów regiony i sektory, które najbardziej ucierpiały w związku z pandemią.

- Propozycja francusko-niemiecka uprzedza przede wszystkim dyskusję pomiędzy państwami członkowskimi. Chodzi również o zmniejszenie wielkości, której oczekiwały kraje Europy Południowej. 500 mld euro to jest tak naprawdę 1/3 tego,  o czym dyskutowały takie kraje jak Włochy i Hiszpania, które przez pewien okres wspierała w dyskusjach Francja - komentuje prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Paryż i Berlin rozdają karty?

Zdaniem eksperta Jedynki zgłoszenie propozycji dotyczącej 500 mld euro przez Francję i Niemcy, a nie Unię Europejską, oznacza zdecydowane przywództwo Paryża i Berlina.

- W ostatnich latach raczej nie było przerwy w przywództwie. Najważniejsze decyzje dotyczące wszystkich poprzednich kryzysów i kluczowych dla Unii Europejskiej spraw, polegały na tym, że musiały się zgodzić Francja i Niemcy, a dopiero później przedstawiały one innym państwom członkowskim plan do akceptacji. To pokazuje, kto tak naprawdę rządzi i ma najwięcej do powiedzenia szczególnie w sprawach finansowych - ocenia prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Fundusz a korzyści Grupy Wyszehradzkiej

Czy państwa Grupy Wyszehradzkiej powinny zgodzić się na pomysł Niemiec i Francji dotyczący funduszu odbudowy po koronakryzysie?

- Ten fundusz nie zawiera specjalnie wielkich kontrowersji. Jest otwarty dla wszystkich państw członkowskich, więc nie tylko dla krajów będących członkami Unii Walutowej. Z punktu widzenia członków Grupy Wyszehradzkiej jest to raczej pozytywny aspekt. Niestety jest też pewna słabość, ponieważ skoro wchodzimy do tego funduszu, to musimy też go gwarantować - uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Ponadto w audycji:

- Przed czerwcowym szczytem Partnerstwa Wschodniego Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego debatowała i głosowała nad zaleceniem dotyczącym przyszłości tej inicjatywy. Felieton Katarzyny Semaan.

- Najbliższy sojusznik Kremla sprowadza ropę z USA. Białoruski MSZ poinformował o początku dostaw z USA. 80 tysięcy ton ropy w tym tygodniu dotrze do litewskiego portu w Kłajpedzie, stamtąd koleją do rafinerii w Nowopołocku. Białoruski MSZ oznajmia, że współpraca ta jest "częścią bezpieczeństwa energetycznego państwa". To wynik wizyty sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo w Mińsku 1 lutego. Rozmowa z dr. Szymonem Kardasiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski), dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Merkel i Macron. Ekspert: ten tandem wciąż się zacina

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 08:32
- Oświadczenie Angeli Merkel, że Niemcy i Francja powinny lepiej ze sobą współpracować, nie jest pierwszą tego typu deklaracją. Podpisany w styczniu traktat miał stawiać na lepszą koordynację wspólnych działań, ale widać, że ten tandem wciąż się zacina. Różnice zdań powstały w kilku kluczowych kwestiach - mówiła w Dwójce Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Merkel - Macron. Ekspert o dwóch wizjach Europy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 18:20
W przeddzień unijnego szczytu kanclerz Angela Merkel spotkała się z prezydentem Emmanuelem Macronem w Tuluzie. Główne tematy spotkania to sytuacja w północno-wschodniej Syrii po inwazji Turcji i sprawy związane z brexitem. O różnicach pomiędzy francuską a niemiecką wizją Europy mówił w audycji "Więcej Świata" dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń