Dr Winkler: Brytyjczycy nie są związani z UE i mogą wprowadzać sankcje na własną rękę

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:05
Zamrożenie pieniędzy na kontach i zakaz wjazdu do kraju. Londyn ogłosił indywidualne sankcje wobec Rosjan, Saudyjczyków oraz obywateli Korei Północnej i Birmy. Chodzi o ludzi zaangażowanych zdaniem Brytyjczyków w zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszogdżiego, a także tych, którzy mieli brać udział w prześladowaniu muzułmanów w Birmie.
Brytyjski sekretarz spraw zagranicznych Dominic Raaba podpisujący list do kolegów parlamentarzystów w Biurze Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów po wprowadzeniu nowych sankcji praw człowieka w Londynie
Brytyjski sekretarz spraw zagranicznych Dominic Raaba podpisujący list do kolegów parlamentarzystów w Biurze Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów po wprowadzeniu nowych sankcji praw człowieka w LondynieFoto: PAP/EPA/PIPPA FOWLES / N10 DOWNING STREET HANDOUT

Na liście są też dwie organizacje, które mają brać udział w organizowaniu działaniu gułagów reżimu Kima. Wreszcie - Rosjanie, którzy na sumieniu mają mieć śmierć Siergieja Magnitskiego - prawnika ujawniającego nadużycia organów skarbowych Federacji Rosyjskiej.


Posłuchaj
23:39 _PR1_AAC 2020_07_07-17-28-24.mp3 Dr Winkler: Brytyjczycy nie są związani z UE i mogą wprowadzać sankcje na własną rękę (Więcej świata/Jedynka)

 

Szef dyplomacji Dominic Raab mówił w parlamencie, że Zjednoczone Królestwo wysyła jasny sygnał. "Ci, którzy mają krew na rękach, ci, którzy są katami pracującymi dla autokratów, nie będą mogli wjechać sobie do kraju, kupić domu na King's Road i zrobić zakupów świątecznych w Knightsbridge czy po prostu przepuścić brudne pieniądze poprzez brytyjskie banki i inne instytucje finansowe" - deklarował Dominic Raab.

To są pierwsze sankcje, jakie Londyn ogłasza samodzielnie po opuszczeniu Unii Europejskiej. - Od lutego Wielka Brytania nie jest związana z UE i wobec tego może wprowadzać sankcje na własną rękę - mówi w "Więcej świata" dr Krzysztof Winkler z UW. - Oświadczenie, które wygłosił Dominik Raab, powoduje, że Brytyjczycy mogą korzystać z tego przywileju i formułować własną politykę zagraniczną zbliżającą do realizacji własnych celów - dodaje. 

Kierunki współpracy

Zdaniem dr. Winklera Wielka Brytania będzie kontynuować współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. - Rosną za to napięcia na tle z Chinami -zauważa ekspert. Dodaje, że w tradycyjnej brytyjskiej polityce zagranicznej dominują pewne aspekty, które należy podtrzymywać, aby państwo rozwijało się prawidłowo. - Wielka Brytania musi dbać o swoją pozycję i w miarę możliwości korzystać z różnorodnych narzędzi, aby podbudować swoją pozycję w świecie - tłumaczy. 

Czytaj także:

Czy Polska jest interesującym partnerem? 

Dr Winkler wskazuje, że Polska może być interesującym partnerem dla Wielkiej Brytanii pod względem bezpieczeństwa. - Związane ze Stanami Zjednoczonymi jednoznacznie dowodzi, że Brytyjczycy powinni być zainteresowani współpracą z Polską - uważa gość audycji. - Jeżeli chodzi o kwestie ekonomiczne, tutaj będzie trudniej, ponieważ Polska dalej jest członkiem Unii Europejskiej, a Wielka Brytania już z niej wychodzi i trzeba sobie zadać pytanie, jaki będzie zakres umowy dot. wolnego handlu między UE a Wielką  Brytanią - dodaje. 

Ponadto w audycji:

- Premier Włoch Giuseppe Conte w Portugalii, a w środę w Hiszpanii. Cel: zbudowanie wspólnego stanowiska trzech państw podczas unijnego szczytu w Brukseli 17 i 18 lipca, poświęconego walce z gospodarczymi skutkami pandemii. Jak komentują włoskie media, premier Conte chce zbudować blok trzech państw, które podczas szczytu RE stanowić będą przeciwwagę dla tak zwanej oszczędnej czwórki. Holandia, Austria, Szwecja i Dania nie chcą się zgodzić na granty i opowiadają się za obniżeniem budżetu. O toczących się rozmowach i tworzeniu koalicji państw mówił Maciej Pawłowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- Ogłoszono skład nowego rządu Francji. Ministrem sprawiedliwości został Eric Dupond-Moretti - były adwokat islamskiego terrorysty współodpowiedzialnego za krwawy atak na żydowską szkołę w Tuluzie. W składzie gabinetu pozostał szef resortu gospodarki, finansów i ożywienia gospodarczego Bruno Le Maire, który już od ponad roku opowiada się za zdecydowanym ociepleniem relacji na osi Paryż-Warszawa. Podkreśla on, że Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Francji w Unii Europejskiej. Szefem dyplomacji pozostał Jean-Yves Le Drian - felieton Katarzyny Semaan.

- Popularny raper i celebryta Kanye West ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w USA jako kandydat niezależny. Jeszcze niedawno West (prywatnie mąż celebrytki Kim Kardashian) był jednym z niewielu amerykańskich topowych gwiazdorów popu czy kina otwarcie popierających prezydenta Donalda Trumpa, gościł u niego nawet w Białym Domu. Teraz chce się z nim zmierzyć w wyborach - felieton Michała Strzałkowskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Maciej Pawłowski (PISM), dr Krzysztof Winkler (UW) 

Data emisji: 7.07.2020

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Negocjacje handlowe z UE. Dr Winkler: brytyjski rząd utrzymuje twarde stanowisko

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 19:02
- Brytyjczycy mogą wykorzystać osłabienie Unii Europejskiej i nacisnąć w ten sposób, aby strona unijna odeszła od pewnych wymogów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak będą przebiegać negocjacje handlowe pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską?
rozwiń zwiń