Dr Krzysztof Winkler: Andrzej Duda może wnieść pozytywny wkład na arenie międzynarodowej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:42
Z pierwszą wizytą zagraniczną po reelekcji Andrzej Duda wybiera się jesienią do Rzymu i Watykanu. Włochy to kraj, który przezwyciężył pandemię koronawirusa. Wizyta w Watykanie wiązałaby się ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II.
Andrzej Duda
Andrzej Duda Foto: PAP/Leszek

Dr Krzysztof Winkler, Uniwersytet Warszawski, uważa, że kierunek pierwszej po reelekcji podróży wybrany został trafnie. - Pokazujemy, że pomagamy Włochom, jeśli chodzi o sytuację pandemiczną - mówi. Liczy na to, że podczas wizyty dojdzie do rozwoju kontaktów gospodarczych.

pap_usa1200.jpg
Defender-Europe 20. Ryan McCarthy: obecność wojskowa USA zwiększa bezpieczeństwo regionu

Gość Programu 1 Polskiego Radia przewiduje, że w drugiej kadencji prezydent Andrzej Duda będzie w naszym regionie postrzegany jak szansa na zacieśnienie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Z kolei partnerzy zachodni powinni mieć na względzie, że Andrzej Duda ma już pięcioletnie doświadczenie na arenie międzynarodowej i wyrobione kontakty. - Może wnieść pozytywny wkład w rozwój kontaktów europejskich, jak i transatlantyckich - ocenia politolog.


Posłuchaj
25:07 WS 14-07-2020.mp3 Wyzwania w polityce zagranicznej stojące w tej kadencji przed prezydentem Andrzejem Dudą (Więcej świata/Jedynka)

 

Przewiduje, że do listopada, czyli do wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych relacje polsko-amerykańskie będą bardzo dobre. Kontakty wojskowe i obecność wojsk amerykańskich w Polsce powinna przetrwać ewentualną zmianę władzy w Waszyngtonie. - Zagrożeniem może być kryzys gospodarczy i plany Joe Bidena, który część środków na obronność chciałby przeznaczyć na programy socjalne - ostrzega.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

W Mińsku na Białorusi podane zostanie, którzy kandydaci zostaną ostatecznie zarejestrowani w wyborów prezydenckich. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczną się ćwiczenia EDRE, czyli Emergency Deployment Readiness Exercise (nazywane "dogrywką Defendera"). W ćwiczeniach weźmie udział 550 amerykańskich żołnierzy, na co dzień stacjonujących w Niemczech oraz ciężki sprzęt (czołgi Abrams i Bradley). Rozmowa z Justyną Gotkowską z OSW.

Okupowany przez Rosję Krym dotknęła niespotykana od ponad stulecia susza, a ponieważ jedyne zasoby wody pitnej znajdują się na terytorium Ukrainy, Kreml może posunąć się do użycia siły, by po nie sięgnąć. Takie obawy rosną w Kijowie po tym jak na Krymie wzrosła liczba rosyjskich żołnierzy. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (europeista, b. posłanka do Parlamentu Europejskiego), Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 17.25

agdr Krzysztof Winkler, Uniwersytet Warszawski) Justyna Gotkowska, koordynator programu bezpieczeństwa regionalnego w OSW

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie szefów państw V4. "W większości spraw Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 16:32
- Nawet jeśli dzielą nas podejścia do pewnych problemów, siłą Grupy Wyszehradzkiej jest to, że mówimy otwarcie o naszych wątpliwościach - tak współpracę państw V4 w ciągu ostatnich kilku lat ocenia w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Maciej Szymanowski, szef Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Sarzyńska: Andrzej Duda jest politykiem koncyliacyjnym, nie dąży do konfrontacji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:00
- Andrzej Duda jest politykiem dosyć koncyliacyjnym, nie dąży do jakichś ostrych konfrontacji. Końcówka kampanii wyborczej była ostra, ale była wbrew naturalnemu zachowaniu prezydenta - wbrew temu, co pokazał przez 5 lat kadencji - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP. Gościem audycji był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 
rozwiń zwiń