Prof. Genowefa Grabowska: ochrona praworządności ma inny mechanizm

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 18:40
- Ten straszak jest użyty i wprowadzony niestety po to, by mieć narzędzie dla podziału środków - mówi o praworządności w kontekście nowego budżetu Unii Europejskiej prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. W Programie 1 Polskiego Radia o nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego.
Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim
Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie EuropejskimFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Eurodeputowani podczas nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego oceniają porozumienie unijnych przywódców, które wypracowano na niedawnym szczycie Wspólnoty w Brukseli. Dyskusje dotyczą przede wszystkim budżetu Unii Europejskiej na najbliższe 7 lat oraz funduszu odbudowy po pandemii.

CZYTAJ TAKŻE:

- Chodzi tylko i wyłącznie o przyjęcie tego, co przywódcy państw i rządów uzgodnili na szczycie. Nie jest to jeszcze głos Parlamentu w sprawie budżetu, ponieważ na razie mamy to, co zostało ustalone, a to są raczej wytyczne jak budżet powinien wyglądać, w tym jaką ma wysokość, na jakie działy będzie dzielony oraz że oprócz budżetu, będzie fundusz odbudowy, na który trzeba zaciągnąć pożyczki - tłumaczy prof. Genowefa Grabowska.

Zdaniem ekspert Jedynki, obecnie opisane są jedynie ramy unijnego budżetu oraz sposoby jego konstrukcji.


Posłuchaj
23:01 _PR1_AAC 2020_07_23-17-27-15.mp3 Unijny budżet, konflikt USA - Chiny, wyrok dla niemieckiego zbrodniarza z czasów II wojny światowej (Więcej świata/ Jedynka)

Praworządność a środki unijne

Europosłowie odnieśli się także do praworządności, a dokładnie jej związku z wypłacanymi środkami finansowymi. Z oficjalnych konkluzji szczytu Rady Europejskiej w języku polskim wynika, że Wspólnota będzie reagować na naruszenia praworządności większością kwalifikowaną, bez wymogu jednomyślności.

- W tych konkluzjach znajdujemy tylko raz użycie słowa "praworządność", a dokładnie tam, gdzie mowa jest o ochronienie interesów finansowych Unii Europejskiej. Zadaniem szczytu było ustalenie budżetu, a ochrona praworządności ma inny mechanizm, to znaczy. traktatowy, któremu Polska i Węgry były już poddane - twierdzi prof. Genowefa Grabowska.

Nobody should take our European Union for granted. It is our common responsibility to deliver. President Ursula von der Leyen is at #EPlenary to discuss #NextGenerationEU following this week’s #EUCO Summit.

Opublikowany przez European Commission Środa, 22 lipca 2020

Prof. Genowefa Grabowska uważa, że nawiązanie do praworządności w konkluzjach RE jest straszakiem. - Jest użyty i wprowadzony niestety po to, by mieć narzędzie dla podziału środków. To jest straszak, który będzie używany, żeby państwom zamrozić, nie dać czy nie wypłacić. Stąd wszystkie państwa będą miały wątpliwości. Proszę mi pokazać jedno państwo w ramach Unii Europejskiej, które nie jest na bakier z praworządnością… Mówi się, że Malta, bo wykonuje wszystkie wyroki TSUE, ale to właśnie na Malcie zabito dziennikarza i do tej pory nie wiadomo kto to uczynił – dodaje ekspert Jedynki.

- Nie piętnujmy naruszaniem praworządności określonych państw, ponieważ w tym dokumencie raczej idzie o to, żeby środki z budżetu Unii Europejskiej były należycie dystrybuowane i z pożytkiem dla obywateli - słyszymy jednak.

Ponadto w audycji:

- Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaapelował w Londynie do wszystkich państw, by stawiły czoła zagrożeniu, jakie dla demokratycznego świata stanowią komunistyczne Chiny. O tworzeniu antychińskiego frontu z ważnym udziałem Wielkiej Brytanii. Korespondencja Adama Dąbrowskiego z Londynu.

- Kolejna odsłona konfliktu amerykańsko-chińskiego: zamknięcie chińskiego konsulat w Houston. Jego pracownicy zostali oskarżeni o to, że stanowią zagrożenie dla "amerykańskiej własności intelektualnej i prywatnych informacji”. Rozmowa z Mateuszem Pietrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- 2 lata więzienia w zawieszeniu: taki wyrok usłyszał dziś w Hamburgu 93-letni Bruno Dey, który w czasie II wojny światowej był strażnikiem w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym w Stutthofie. Sąd uznał go za współwinnego zamordowania ponad 5200 osób. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie), Mateusz Pietrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 17.27

DS

Czytaj także

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: Grupa Wyszehradzka stara się mieć wspólne zdanie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 18:40
- Kraje Grupy Wyszehradzkiej w różnych ważnych tematach europejskich starają się mieć wspólne zdanie, żeby później bardziej skutecznie zabiegać o wspólne interesy na forum Unii Europejskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Grupa Wyszehradzka przekona pozostałe kraje unijne do swojego stanowiska w sprawie budżetu Wspólnoty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydencja Niemiec w UE. Doleśniak-Harczuk: w Niemczech toczy się walka polityczna

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 18:40
- Prezydencja Niemiec w Unii Europejskiej jest również elementem wewnętrznej walki, która toczy się w Niemczech - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i publicystka "Nowego Państwa". Czym spowodowany jest konflikt u naszych zachodnich sąsiadów?
rozwiń zwiń