Dr Winkler: Brytyjczycy chcą być traktowani tak, jak obywatele innych państw niezwiązanych z UE

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 19:20
Wielka Brytania i Unia Europejska uzgodniły, że będą kontynuować do 2 października negocjacje na temat ich przyszłych relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - poinformował w piątek główny brytyjski negocjator David Frost. - Brytyjczycy uważają, że teraz, gdy są niepodległym państwem, niezwiązanym z UE, powinni być traktowani tak jak wszystkie inne państwa tj. Japonia czy Korea Południowa - mówił w "Więcej świata" dr Krzysztof Winkler z UW.
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii Foto: Shutterstock/ David Carillet

Posłuchaj
22:30 Więcej świata 31.07.mp3 Przyszłe relacje UE i Wielkiej Brytanii, UE nakłada sankcje za cyberataki (Więcej świata/Jedynka)

 

Jak napisano w dokumencie, który David Frost zamieścił na Twitterze, kolejne rundy negocjacyjne będą się odbywać w sierpniu i we wrześniu - o ile sytuacja epidemiczna na po pozwoli, na przemian w Brukseli i Londynie. Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, następna - siódma - runda odbędzie się w dniach 17-21 sierpnia w Brukseli, a kolejne 7-11 września w Londynie i od 28 września do 2 października znów w Brukseli. W miarę potrzeby mogą być one uzupełnione spotkaniami głównych negocjatorów - czyli Frosta i Michela Barniera - oraz ich zespołów w węższym formacie, na co przeznaczono tygodnie między 24 a 31 sierpnia oraz 14 a 21 września. - Próbowano osiągnąć porozumienie, nawet teraz. Premier Boris Johnson ustalił, że do końca lipca rozmowy powinny przynieść jakieś efekty, natomiast problem jest w tym, że obie strony widzą to inaczej - uważa dr Krzysztof Winkler. 


Umowa regulująca przyszłe stosunki 

Wielka Brytania i UE powinny przed końcem roku, gdy upłynie okres przejściowy po brexicie, zawrzeć umowę regulującą ich przyszłe stosunki, w tym zwłaszcza handlowe, gdyż w przeciwnym razie od 1 stycznia 2021 roku w handlu między nimi będą mogły obowiązywać cła i inne bariery.
Jednak jak dotychczas po każdej zakończonej rundzie negocjacyjnej Frost i Barnier zgadzali się głównie w tym, że nie osiągnięto postępu, a między stronami pozostają duże rozbieżności. Pod koniec czerwca Wielka Brytania oficjalnie zakomunikowała, że nie zwróci się o przedłużenie okresu przejściowego.

Co się w stanie w sytuacji, gdy UE i Wielka Brytania nie będą mieli nowej umowy handlowej? Zdaniem eksperta w zamian może zostać wynegocjowana ramowa umowa regulująca podstawowe kwestie dotyczące handlu. - Pozostają również przepisy Światowej Organizacji Handlu, które w tym momencie będą regulować handel pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską - mówi dr Krzysztof Winkler. - Boris Johnson zaznaczył, że Brytyjczycy są gotowi na pewne bariery celne, taryfy, które trzeba będzie zapłacić, a z kolei ministrowie brytyjskiego rządu 10 dni temu stwierdzili, że wysyłają do brytyjskich przedsiębiorców informacje o tym, że są przygotowani na to, że takiej umowy nie będzie - dodaje. 

Ponadto w audycji:

- Unia Europejska po raz pierwszy w historii nakłada sankcje za cyberataki. Restrykcje wymierzone są w Rosję, Chiny i Koreę Północną. To reakcja na głośne ataki hakerskie zorganizowane w ostatnich kilku latach, które miały zasięg globalny, ale dotknęły europejskie kraje, a agencje wywiadowcze powiązały je właśnie z tymi państwami. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów w Europie firm, które są na czarnej liście, a także zablokowanie pieniędzy na kontach cyberprzestępców i zakaz wjazdu na teren Unii. Gościem audycji bł Andrzej Kozłowski, redaktor naczelny portalu CyberDefence24.pl

- Wielki wiec liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej w Mińsku. Do Parku Przyjaźni Narodów w białoruskiej stolicy - według szacunków obrońców praw człowieka - przyszło 34 tysiące ludzi. Niezależne media podają, że 50 tysięcy oglądało demonstrację na kanale radia Swaboda a 15 tysięcy na kanale Wiktora Babaryki - niedopuszczonego przez władze do kandydowania w wyborach. Tak licznej demonstracji nie zorganizował żaden kandydat opozycyjny w trakcie 26 lat rządów prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Korespondencja Włodzimierza Paca z Mińska.

- W Chinach wystrzelenie na orbitę okołoziemską satelitów systemu BeiDou-3 w obecności przywódcy Chin Xi Jinpinga. O ambitnym chińskim programie kosmicznym korespondencja Tomasza Sajewicza z Pekinu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Andrzej Kozłowski (redaktor naczelny portalu CyberDefence24.pl), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 31.07.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans 

Czytaj także

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 19:25
- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny budżet. Prof. Zajączkowski: negocjacje pokazały bardzo silne podziały

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:30
- Ten szczyt pokazał, że podziały, które są w Europie mniej więcej od 10 lat, cały czas funkcjonują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Przywódcy państw członkowskich nadal dyskutują o nowym budżecie Unii Europejskiej oraz o funduszu odbudowy.
rozwiń zwiń