Wielka Brytania chce pozbyć się czołgów. Ekspert: dla niej ważniejsze są siły morskie i lotnictwo

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:02
W ramach trwającego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obrony i bezpieczeństwa rozważana jest koncepcja całkowitej rezygnacji z czołgów oraz ciężkich pojazdów opancerzonych i skupieniu się na lotnictwie oraz cyberbezpieczeństwie - poinformował "Times". Zdaniem Andrzeja Talagi, tak szybko to nie nastąpi.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/domena publiczna

Według "Timesa", koncepcje modernizacji brytyjskiego czołgu typu Challenger lub zakupu niemieckich czołgów Leopard 2 nadal są rozpatrywane, ale brytyjski rząd już teraz sonduje wśród partnerów z NATO, jak zareagowaliby na propozycję rezygnacji z ciężkich pojazdów bojowych i zmiany charakteru brytyjskiego zaangażowania wojskowego w Sojusz. Nowa rola skupiałaby się na objęciu wiodącej roli w lotnictwie szturmowym, oferując jako brytyjski wkład wszystkie 50 śmigłowców Apache oraz śmigłowce transportowe i zwiadowcze, a także szkolenia i wsparcie. Wielka Brytania zaoferowałaby również udział brygad, które mogłyby szybko wkroczyć na obszar działań wojennych, a także zwiększyłaby swoje zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa i niekonwencjonalnych działań wojennych.

Posłuchaj
22:50 WS 26-08-2020.mp3 Więcej świata 26.08.2020 (Jedynka)

Wiele krajów pracuje nad czołgami nowej generacji

Andrzej Talaga, ekspert Warsaw Enterprise Institute, zwraca uwagę, że wiele państw pracuje nad czołgami nowej generacji. Więc doniesienia o zmierzchu tej formacji są zdecydowanie przesadzone. - Wielka Brytania ma inne uwarunkowania geograficzne i dla niej ważniejsze są siły morskie i lotnictwo - zwraca uwagę. Zresztą jak ważne są czołgi na współczesnym polu walki pokazała wojna na Ukrainie, gdzie obie zarówno Ukraińcy, jak też separatyści, czyli faktycznie Rosjanie, z powodzeniem używali czołgów.


Posłuchaj całej audycji, w której również:

  • Amerykański zastępca sekretarza stanu Stephen Biegun jest na Ukrainie, a wśród tematów sytuacja na Białorusi, na ukraińskim Donbasie i Krymie. Na terenie separatystycznych republik w Donbasie trwa rekrutacja "ochotników", punkt dyslokacji znajduje się przy granicy z Rosją i Białorusią, niektórzy z rekrutów utrzymują, że jadą na Białoruś - twierdzi Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka. Rozmowa z Pawłem Buszką z Kijowa.
  • Turcja zadeklarowała, że jest gotowa do rozmów z Grecją, ale bez żadnych warunków wstępnych. Oba kraje od kilku lat pogrążone są w konflikcie, dotyczącym wysp na Morzu Egejskim. Rozgorzał on w ostatnich tygodniach po odkryciu nowych złóż gazu ziemnego w pobliżu Cypru i Krety. Oba kraje roszczą sobie prawa do ich eksploatacji. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który odwiedził Ankarę w sprawie sporu turecko-greckiego przestrzegł, że dalsza eskalacja sporu może doprowadzić do katastrofy. Niemcy, przewodniczące obecnie Unii Europejskiej, wyraziły swoje zaniepokojenie wzrostem napięcia pomiędzy obydwoma krajami. Podczas wizyty w Atenach szef niemieckiego MSZ ocenił, że najmniejsza iskra może doprowadzić do wybuchu oraz że konieczna jest natychmiastowa deeskalacja. O rozgrywce o bogate złoża węglowodorów wśród kilku krajów śródziemnomorskich. Rozmowa z Karolem Wasilewskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  • O zachowanie niezależności Hongkongu zaapelował do szefa MSZ Chin Wanga Yi szef dyplomacji Włoch Luigi Di Maio podczas rozmów w Rzymie. Chiński minister bronił decyzji Pekinu w sprawie Hongkongu, gdzie trwają protesty przeciwko naruszaniu autonomii. „Jasne dla wszystkich jest nasze usytuowanie na scenie międzynarodowej, począwszy od przynależności do NATO, która jest silna tak, jak nigdy wcześniej” - mówił szef MSZ Włoch, odnosząc się do kontrowersji wokół bliskiej współpracy z Pekinem, przed czym przestrzega amerykańska administracja. Wang Yi podczas podróży po Europie odwiedzi między innymi Niemcy. O europejskiej podróży szefa chińskiej dyplomacji Katarzyna Semaan. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Andrzej Talaga (ekspert Warsaw Enterprise Institute), Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 26.08.2020

Godzina emisji: 17.29

ag