Nowy premier w Libanie. Prof. Ożarowski: potrzebne są transparentne działania

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 18:50
- Społeczeństwo libańskie chyba już od dawna nie ma zaufania do polityków i do jakichkolwiek rządów w tym państwie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Czy nowy premier Libanu Mustafa Adib odbuduje kraj, który jest podzielony nie tylko politycznie, ale również religijnie?
Dotychczasowy ambasador Libanu w Niemczech Mustafa Adib został w poniedziałek mianowany premierem Libanu
Dotychczasowy ambasador Libanu w Niemczech Mustafa Adib został w poniedziałek mianowany premierem Libanu Foto: PAP/EPA/Nabil Mounzer

Posłuchaj
22:42 PR1_MPLS 2020_09_01-17-25-28.mp3 Wydarzenia na Białorusi, odsłonięcie pomnika w Niemczech, nowy premier Libanu (Jedynka/Więcej świata)

Mustafa Adib, który do tej pory pełnił funkcję ambasadora w Niemczech, objął funkcję premiera Libanu. Poprzedni rząd podał się do dymisji w sierpniu po tragicznej eksplozji ogromnej ilości azotanów składowanych bez jakiegokolwiek zabezpieczenia w porcie w Bejrucie. Wspomniana eksplozja zabiła wówczas prawie 200 osób i raniła ponad 6500.

- Zgodnie z systemem polityczno-prawnym premierem Libanu ma być muzułmanin sunnita, więc padło na Mustafę Adiba, tj. dyplomatę z pewnym dobrym doświadczeniem i kontaktami na Zachodzie. Istnieje szansa, aby osobiście mógł nawiązać taki dialog poprzez to, że pełnił obowiązki ambasadora w Niemczech - twierdzi prof. Rafał Ożarowski.

"Liban jest bankrutem"

Dla Libanu obecnie bardzo ważne są rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, ponieważ kryzys gospodarczy był sporym zagrożeniem już przed wybuchem pandemii koronawirusa oraz eksplozją w Bejrucie.

- Można powiedzieć, że Liban już jest bankrutem. Zresztą pamiętajmy o kryzysie humanitarnym, który nawiedził Liban ładnych parę lat temu, kiedy syryjscy uchodźcy w masowej liczbie przedostawali się do Libanu. To spowodowało już pewną niewydolność państwa, co nie było jednak kluczowym elementem, tylko pogłębiło istniejący od dawna stan rzeczy. Teraz zapewne będą potrzebne transparentne rozwiązania, aby pokazać międzynarodowej społeczności, czego domagał się nawet prezydent Emmanuel Macron podczas wizyty, że to musi być rząd misji, wiarygodny i transparentny, żeby znowu nie było sytuacji, że te pieniądze będą trafiały na konta różnych polityków - twierdzi prof. Rafał Ożarowski.

Społeczeństwo ma dość

Zdaniem eksperta Jedynki "trudno nagle oczekiwać, że coś się zmieni nawet w momencie, kiedy ukonstytuuje się nowy rząd, który miałby wszystko odbudować pod względem wizerunkowym. Nie jest to też kwestia jednego czy dwóch tygodni, tylko jest to dłuższy proces".

- Może pojawić się początkowy kredyt zaufania, ale tych rządów w Libanie ostatnio było już tyle, że w rzeczywistości społeczeństwo libańskie chyba już od dawna nie ma zaufania do polityków i do jakichkolwiek rządów w tym państwie. To jest największy problem - ocenia prof. Rafał Ożarowski.

Ponadto w audycji:

- Białoruscy studenci demonstrowali w Mińsku, domagając się odejścia od władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Kilkudziesięciu z nich zatrzymano. Korespondencja z Mińska Włodzimierza Paca.

- Reakcja Unii Europejskiej na sytuację na Białorusi. Rozmowa z prof. Genowefą Grabowską (europeistka, znawczyni prawa europejskiego, b. europoseł).

- W Berlinie odsłonięto pomnik wdzięczności polskim żołnierzom biorącym udział w wyzwalaniu Berlina w 1945 roku. Rozmowa z prof. Piotrem Madejczykiem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Rafał Ożarowski (Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni), prof. Genowefa Grabowska (europeistka, znawczyni prawa europejskiego, b. europoseł), prof. Piotr Madejczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 1.09.2020

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Prof. Daniel Boćkowski: Francuzi rozpoczynają krucjatę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 18:30
- Kwestia nuklearna jest tylko punktem wyjścia do pokazania, że Francja ma inny pomysł na Europę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Z jakiego powodu Francuzom zależy na włączeniu Europy w rozmowy dotyczące rozbrojenia atomowego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potężna eksplozja w Bejrucie. Ekspert: Liban ma małą szansę na ustalenie odpowiedzialnych

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 19:17
Potężna eksplozja wstrząsnęła we wtorek późnym popołudniem stolicą Libanu Bejrutem, powodując śmierć co najmniej kilkudziesięciu osób, kilka tysięcy osób zostało rannych. Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia. Jako przyczynę podaje się pożar niebezpiecznych chemikaliów składowanych w porcie.
rozwiń zwiń