Ekspert o próbie otrucia Aleksieja Nawalnego: Zachód musi zareagować, bo od tego zależy jego wiarygodność

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:00
Niemcy zakomunikowały, że badania medyczne dowodzą, iż do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został użyty środek trujący z grupy nowiczoków. Berlin wezwał Rosję do złożenia wyjaśnień w tej sprawie i stanowczo potępił atak na opozycjonistę. Ewentualne kroki przeciwko Rosjio sa konsultowane z partnerami z Unii Europejskiej i NATO.
Aleksiej Nawalny
Aleksiej Nawalny Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Informacje o wynikach badań klinicznych zostały już przekazane rosyjskiemu ambasadorowi w Berlinie. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas oświadczył, że wyniki testów zostaną też przekazane krajom Unii Europejskiej i partnerom w NATO.


Posłuchaj
26:30 WS 2-09-2020.mp3 Jaka reakcja Zachodu na otrucie Aleksieja Nawalnego? (Więcej świata/Jedynka)

 

Zachód musi zareagować

Dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przewiduje, że Zachód w jakiś sposób musi zareagować na otrucie Nawalnego. - Moskwę i główne stolice Zachodu czeka gorący wieczór i gorąca noc - mówi politolog. Od tego, co Zachód powie i jak ostro, zależy jego wiarygodność. Zauważyła, że Moskwa już zaczęła dezinformacyjną grę. Będzie też do końca domagała się przedstawienia twardych dowodów. - A w przypadku otrucia o twardy dowód, kto tego dokonał jest bardzo trudno - podkreśla.

Sankcje finansowe mało prawdopodobne

Agnieszka Bryc zwraca uwagę, że Rosjanie popełnili taktyczny błąd zezwalając na przewiezienie Nawalnego do Niemiec, gdzie został gruntownie przebadany. Z drugiej strony musieli się wykazać wolą współpracy. Oczekuje, że Kreml będzie żądał dowodów i będzie się odwoływał do orzeczeń lekarzy syberyjskich, którzy wskazywali na inne źródła pogorszenia stanu zdrowia, np. w wyniku cukrzycy. W jej ocenie Moskwa stoi na gorszej pozycji, bo to jej zależy na zbliżeniu z Zachodem.

Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli przypomina, że na Rosję są już nałożone sankcje za aneksję Krymu. Mało prawdopodobne jest wprowadzenie sankcji finansowych, zwłaszcza, że w Unii są państwa, które wręcz domagają się złagodzenia sankcji, np. Francja
 
Posłuchaj całej audycji, w której również:

W Parlamencie Europejskim spotkanie polskich deputowanych w ramach Klubu Polskiego w sprawie Białorusi. Z inicjatywą w tej sprawie wyszli europosłowie PiS Ryszard Legutko i Anna Fotyga.

Szef chińskiej dyplomacji ponownie krytykuje przewodniczącego Senatu Czech, który - pomimo protestów rządu w Pekinie - składa oficjalną wizytę na Tajwanie. Milos Vystrcil wygłosił przemówienie w tajwańskim parlamencie, które odebrane zostało jako przesłanie wolności i walki z komunizmem. Nawiązując do słynnego berlińskiego przemówienia prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego Milos Vystrcil zadeklarował w Tajpej, że „jest Tajwańczykiem”. Wywołało to kolejną zdecydowaną reakcję szefa chińskiego MSZ, który uznał, że czeski polityk „przekroczył czerwoną linię”. Dzień wcześniej składający wizytę w Niemczech minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi ostrzegł, że Vystrcil „zapłaci wysoką cenę” za podróż na Tajwan. Tak zdecydowane słowa, wywołały oburzenie czeskich władz, które nie wspierały Vystrcila w jego staraniach o wizytę na Tajwanie. Do czeskiego MSZ wezwano ambasadora Chin. Felieton Katarzyny Semaan

We Francji rozpoczął się proces w sprawie ataków terrorystycznych na redakcję tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" i sklep koszerny Hyper Cacher w Paryżu w styczniu 2015 r.; zginęło wówczas 17 osób. Czternastu oskarżonych, podejrzanych o wsparcie logistyczne sprawców ataków, braci Saida i Cherifa Kouachich oraz Amedy Coulibaly’ego, będzie sądzonych do 10 listopada przed specjalnym sądem przysięgłym. Rozmowa z prof. Tomaszem Michalskim z Paris School of Business

Delegacja izraelskich i amerykańskich urzędników przyleciała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To efekt porozumienia pokojowego między Izraelem a ZEA podpisanego w połowie sierpnia. Był wśród nich Jared Kushner, doradca i zięć amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa oraz Meir Ben-Shabbat, izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim - po Egipcie i Jordanii - który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji. O pokojowych rozmowach Izraela z innymi państwami arabskimi felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Tomasz Michalski (Paris School of Business)

Data emisji: 2.09.2020

Godzina emisji: 17.25

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd Niemiec: są dowody na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego nowiczokiem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:15
Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział, że badania medyczne dowodzą, iż do otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został użyty środek trujący z grupy nowiczoków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk: odkrycie nowiczoka w organizmie Nawalnego będzie kłopotem dla Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:33
- Niemcy zdecydowały się leczyć u siebie Aleksandra Nawalnego, to są ich ustalenia i Angela Merkel nie może udawać, że nic się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. - Myślę, że potrzebne są stanowcze rozmowy z szefem państwa rosyjskiego - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja musi złożyć wyjaśnienia ws. Nawalnego". Politycy komentują doniesienia z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 19:20
- Informacje napływające z Berlina są niepokojące. Słuszne jest oczekiwanie, że Rosja złoży w tej sprawie wyjaśnienia - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica), która razem z Urszulą Rusecką (PiS) wzięła udział w "Debacie Jedynki".
rozwiń zwiń