Dr Agnieszka Bryc: na Białorusi można oczekiwać pewnego przesilenia

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 18:30
- Najważniejsze jest to, aby rozpocząć bardzo konkretnie działania w stosunku do Białorusi i tamtejszych wydarzeń wyborczych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z jaką reakcję spotkają się oczekiwane sankcje Unii Europejskiej wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu?
Aleksander Łukaszenka podczas wywiadu z rosyjskimi dziennikarzami
Aleksander Łukaszenka podczas wywiadu z rosyjskimi dziennikarzamiFoto: PAP/EPA/NIKOLAI PETROV / BELTA POOL / POOL

Posłuchaj

25:12 PR1_MPLS 2020_09_08-17-25-51.mp3 Sytuacja na Białorusi, Forum Ekonomiczne w Karpaczu, rola Trójmorza (Jedynka/Więcej świata)

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wzięła udział w sesji Komisji Spraw Politycznych i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Białoruś protest 1200 PAP.jpg
"Tego, co się dzieje na Białorusi, nikt nie zatrzyma". Szef Solidarności po powrocie z Mińska

- Potrzebujemy międzynarodowej presji na ten reżim i na tę jedną osobę desperacko trzymającej się władzy (Aleksandra Łukaszenkę - red.). Potrzebujemy sankcji dla osób, które wydają i wykonują rozkazy naruszające międzynarodowe normy i prawa człowieka. Potrzebujemy natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i rozpoczęcia cywilizowanego dialogu w celu znalezienia sposobu na rozwój naszego kraju - apelowała liderka białoruskiej opozycji.

"Najważniejsza jest pierwsza reakcja"

Unia Europejska od wielu tygodni zastanawia się nad formą sankcji. Według najnowszych informacji lista osób objętych sankcjami będzie liczyła 40 nazwisk, ale wciąż ma na niej nie być Aleksandra Łukaszenki.

- Bez względu jak szerokie będą ustalone sankcje, trzeba docenić to, że tylko nie jest o nich mowa, ale podejmowane są bardzo konkretne działania. Jest to najważniejsze, aby rozpocząć bardzo konkretnie działania w stosunku do Białorusi i tamtejszych wydarzeń wyborczych, ale nie tylko jako indywidualne państwa Unii Europejskiej i szeroko pojętej Europy - ocenia dr Agnieszka Bryc.

Sankcje mają dotyczyć m.in. zakazu wjazdu na terytorium Unii Europejskiej i zamrożenie aktywów. - Zawsze można oczekiwać więcej i będziemy spotykali się z opiniami, że te działania są niewystarczające i Unia Europejska reaguje zbyt wolno. Ale z drugiej strony trzeba zrozumieć, że jest to bardzo poważnie rozbudowany organizm i potrzebuje czasu, żeby podjąć konkretną decyzję - tłumaczy dr Agnieszka Bryc.

CZYTAJ TAKŻE:

Dr Agnieszka Bryc dodaje, że teraz pozostaje tylko czekać na ogłoszenie listy i wejście w życie unijnych sankcji. - Zobaczymy, czy po tym kroku pójdą kolejne. Najważniejsza jest pierwsza reakcja. Jeżeli prezydent Łukaszenka nie wycofa się ze swoich bardzo agresywnych działań w stosunku do protestujących, być może te kroki będą zachętą do kolejnych działań Unii Europejskiej - słyszymy w "Więcej świata".

Czas przełomu na Białorusi

Ekspert Jedynki uważa, że Aleksander Łukaszenka może czuć, że na Białorusi zbliża się czas przełomu.

- Te działania trwają już miesiąc i chyba wszyscy oczekują przełomu, w tym protestujący oraz władze białoruskie i rosyjskie. Ostatnie bardzo nerwowe działania reżimu, tj. łapanki na ulicach, aresztowania czy wywieranie bardzo agresywnej presji na protestujących, mają zapewne popchnąć do bardzie konkretnych rozwiązań sytuacyjnych. Można zatem oczekiwać pewnego przesilenia, ale jednocześnie prezydent Łukaszenka w ostatnich słynnych wywiadach telewizyjnych udzielanych m.in. Russia Today czy rosyjskiej telewizji 1, wskazywał, że w kontekście oczekiwanego przesilenia będzie tym, który nie ustąpi - przekazuje dr Agnieszka Bryc.

Ponadto w audycji:

- Sytuacja na Białorusi. Materiał Katarzyny Semaan.

- W Karpaczu rozpoczęło się Forum Ekonomiczne. Tematem tegorocznego "polskiego Davos" jest gospodarka i nowy światowy ład po pandemii. Materiał Przemysława Lisa.

- O przyszłości gospodarki europejskiej i roli Trójmorza. Rozmowa z dr. Arturem Bartoszewiczem ze Szkoły Głównej Handlowej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 8.09.2020

Godzina emisji: 17.25

DS

Czytaj także

Protesty w Mińsku. Andrzej Poczobut: motywacja Białorusinów jest bardzo mocna

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 18:56
W białoruskiej stolicy odbył się w niedzielę kolejny rekordowy pod względem liczebności miting, którego uczestnicy domagali się dymisji prezydenta Alaksandra Łukaszenki oraz uczciwych wyborów. Protesty odbyły się nie tylko w Mińsku, ale i w Brześciu, Grodnie, Homlu i innych miastach. - Protesty nie słabną, ponieważ motywacja Białorusinów jest bardzo mocna. Przekonanie społeczeństwa o tym, że wybory zostały sfałszowane, jest spore, a oprócz tego społeczeństwo jest oburzone działaniami władzy - mówił w "Więcej świata"  publicysta Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. 
rozwiń zwiń