Polska podczas II wojny światowej. Guzy: Rosjanie próbują ubrudzić naszą czystą kartę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 18:50
- Rosyjska propaganda jest "mistrzowską" propagandą, jeśli chodzi o kumulację kłamstw - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Jak Rosjanie opisują sowiecką agresję na Polskę sprzed 81 lat?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Alexey Borodin/shutterstock

Posłuchaj
22:38 2020_09_17 17_26_56_PR1_Więcej_świata.mp3.mp3 Rosyjska propaganda, polsko-litewskie wsparcie dla Białorusi, Nord Stream 2, Barbados (Jedynka/Więcej świata)

Rosyjska propaganda przybrała na sile już rok temu w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ostatnio w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

duda wytyczno pap 1200.jpg
Prezydent: propaganda sowiecka i rosyjska próbuje nazywać atak 17 września ochroną, ale to nieprawda

- 17 września 1939 roku Armia Czerwona wyzwoliła spod okupacji polskie terytorium Białorusi i Ukrainy. W tamtym czasie Polska i tak nie istniała. Rozpadła się pod ciosami niemieckiego Wehrmachtu - z kolei dziennikarze Rossija 1 właśnie tak opisują wydarzenia sprzed 81 lat i rosyjską agresję na Polskę.

"W Polsce bardzo dobrze pamiętamy tę rocznicę"

- Rosyjska propaganda jest "mistrzowską" propagandą, jeśli chodzi o kumulację kłamstw. W gruncie rzeczy niczego innego nie można było się spodziewać 17 września, czyli w rocznicę, którą bardzo dobrze pamiętamy w Polsce, a o której mówi się w Rosji w ten sposób, jak to przed chwilą zostało pokazane. Zresztą tak samo mówiono przez cały czas funkcjonowania Związku Sowieckiego po II wojnie światowej. Jednocześnie jest to rocznica przemilczana na Zachodzie - komentuje Jarosław Guzy.

Polska przypomina o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Podstawą do działań niemieckich i radzieckich podczas agresji na Polskę był pakt Ribbentrop-Mołotow. Czy ten akt założycielski II wojny światowej jest także zapomniany na Zachodzie?

- Zapominany, chociaż jest przypominany przez Polskę. Jednak jest to dla wielu niewygodna prawda. To, że Armia Czerwona była sojusznikiem Wehrmachtu w II wojnie światowej i trwało to przez prawie 2 lata, to także jest niewygodna prawda. Zwłaszcza dla tego oficjalnego obrazu II wojny światowej, który próbuje również (przedstawiać się - red.) w zachodniej opinii publicznej, gdzie Stalin występuje obok Roosevelta i Churchilla jako jeden z koalicjantów walczący z faszyzmem i odgrywający być może rozstrzygającą rolę, jeśli chodzi o pokonanie III Rzeszy. My mamy zupełnie inną wizję historii, podobnie jak nasi sąsiedzi, kraje bałtyckie, Rumunia, Węgry - tłumaczy Jarosław Guzy.

Rosyjska propaganda ma ubrudzić naszą czystą kartę

Zdaniem Jarosława Guzego rosyjskich propagandzistów denerwuje to, że "Polska w II wojnie światowej ma bardzo czystą kartę". - Niezależnie od tego, że próbuje się ją ubrudzić. Temu też służyła propaganda sowiecka i obecnie służy rosyjska. Tutaj nic się nie zmieniło - twierdzi ekspert Jedynki.

- Rosjanie inwestują nie tylko w propagandę w swoich własnych mediach i utrwalają ten obraz w kolejnych pokoleniach Rosjach, ale również są w stanie wpływać bardzo intensywnie i skutecznie na obraz II wojny światowej, który jest na Zachodzie - dodaje Jarosław Guzy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Wspólne polsko-litewskie słowa poparcia dla Białorusi z Wilna, a także zapowiedzi pomocy finansowej w wysokości co najmniej 1 mld euro dla gospodarki białoruskiej. Relacja Kamila Zalewskiego.

- Wielka batalia o nieułożenie ostatniej części gazociągu Nord Stream II. Berlin jednak chce dokończyć tę inwestycję i wysyła ofertę wartą 1 mld euro Amerykanom. Czy w ten sposób zmniejszy się amerykański opór przeciwko dokończeniu budowy gazociągu? Rozmowa z Mariuszem Marszałkowskim z portalu Biznes Alert.

- Rząd Barbadosu chce usunąć brytyjską królową Elżbietę II z funkcji głowy tego państwa i stać się republiką. O szczegółach Michał Strzałkowski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), Mariusz Marszałkowski (portal Biznes Alert)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Agnieszka Legucka: Putin otwiera nowy rozdział

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 18:45
- W ubiegłym roku Władimir Putin poświęcił bardzo wiele uwagi sprawom militarnym i wyścigu zbrojeń. Teraz otwiera nowy rozdział - mówiła w "Więcej Świata" prof. Agnieszka Legucka z PISM. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Marek Szymaniak: Putin decyduje o polityce historycznej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 19:06
- Rosyjska polityka historyczna opiera się na gruntownym założeniu, że rządzi w niej pragmatyzm i skuteczność, a nie szacunek dla dorobku nauk historycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dlaczego Rosjanie próbują zakłamywać historię II wojny światowej?
rozwiń zwiń