Prezydent Białorusi zapowiada zamknięcie granic. Ekspert: Polska i Litwa są mocno wykorzystywane instrumentalnie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 18:45
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka we wczorajszym oświadczeniu zapowiedział zamknięcie granic z Polską i Litwą, a także wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą. - Mam wrażenie, że Polska i Litwa są tutaj mocno wykorzystywane instrumentalnie. Z punktu widzenia białoruskiej władzy można powiedzieć, że zarówno Polska i Litwa "ma swoje za uszami" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski, redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu.
Aleksandr Łukaszenka
Aleksandr Łukaszenka Foto: PAP/EPA/ANDREI STASEVICH / BELTA POOL

Posłuchaj
23:43 Wiecej świata.mp3 Prezydent Białorusi zapowiada zamknięcie granic, rumuńska armia otrzymała pierwszą część zamówionego w USA systemu rakietowego Patriot (Więcej świata/Jedynka)

 

W przemówieniu wygłoszonym w Mińsku Aleksander Łukaszenka powiedział: "jesteśmy zmuszeni postawić pół wojska pod bronią i zamknąć zachodnią granicę". Dodał, że nie jest agresorem i nie chce, aby jego kraj walczył. "Tym bardziej nie chcę, aby Białoruś, a także Polska i Litwa, stały się teatrem działań wojennych, na którym będą rozstrzygać się nie nasze sprawy".

- Polska stała się domem dla wielu białoruskich opozycjonistów, a Litwa przyjęła na swój teren Swiatłanę Chcianouską i Radę Koordynacyjną białoruskiej opozycji - mówi ekspert. -  Natomiast same słowa Łukaszenki są dość dziwne ze  względu na to, że tydzień temu na spotkaniu z Radą Bezpieczeństwa Republiki Białoruś, wydawał dyspozycje o tym, że jeżeli manerwy natowskie, które trwają w państwach NATO graniczących z Białorusią się kończą, to żeby wojska stamtąd należy przesunąć w głąb kraju, zdemobilizować częściowo - uważa gość audycji "Więcej świata".

UE pracuje nad sankcjami

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciw autorytarnym rządom Aleksandra Łukaszenki, który jest u władzy od 26 lat. Przyczyną protestów stały się zarzuty o sfałszowanie wyborów, które wedle oficjalnych wyników wygrał 65-letni urzędujący prezydent, otrzymując 80,1 procent głosów. Unia Europejska pracuje nad sankcjami wobec przedstawicieli białoruskich władz, którzy byli odpowiedzialni za brutalne tłumienie opozycyjnych protestów. Niektóre z państw, m.in. Cypr przy tej okazji chciały od UE przyjęcia sankcji na Turcję. - To jest charakterystyka UE,  bardzo wiele spraw załatwia się pakietowo - ocenia Bartosz Tesławski. 

Rezolucja w sprawie Białorusi 

Parlament Europejski wczoraj przyjął rezolucję na temat sytuacji na Białorusi, ostro potępiającą białoruską władzę i apelując o to, żeby władze Rosji przestały wspierać urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę i razem z Zachodem pomogły w demokratyzacji tego kraju.  - Mam wrażenie, że UE bardzo mocno wierzy w to, że dałaby radę porozumieć się z Rosją, gdzie wspólnym mianownikiem tego porozumienia by było realne usunięcie ze stanowiska Łukaszenki - podkreśla ekspert. - Rosja nie jest alergicznie nastawiona do wszelkich przejawów demokracji, po prostu chce, żeby demokracja nie była antyrosyjska - dodaje. 

Ponadto w audycji:

- Władze Izraela wezwały do powrotu do kraju chasydzkich pielgrzymów, którzy utknęli na białorusko-ukraińskiej granicy i chcą przedostać się na Ukrainę na obchody judaistycznego Nowego Roku mimo zamknięcia granicy z powodu pandemii koronawirusa. Ok. 2 tysięcy pielgrzymów z Izraela, ale także z Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, przybyło na Białoruś i próbuje przedostać się z pielgrzymką na Ukrainę; ponad 1000 osób utknęło w tzw. pasie ziemi niczyjej w niepewnych warunkach - informuje agencja AFP. Więcej w felietonie Katarzyny Semaan. 

- Rumuńska armia otrzymała pierwszą część zamówionego w USA systemu rakietowego ziemia-powietrze Patriot. Agencje podkreślają, że nowe uzbrojenie ma wzmocnić obronę tego kraju i oddalać zagrożenie ze strony Rosji. Produkowane przez amerykański koncern Raytheon pociski będą elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej, składającego się także z nowo zakupionych myśliwców F-16. Gościem audycji był Jakub Pieńkowski z PISM. 

- Amerykański podsekretarz stanu ds. gospodarczych Keith Krach wraz z delegacją przyleciał na Tajwan. Jak podają tajwańskie media, jest to pierwsza od 1979 roku wizyta przedstawiciela Departamentu Stanu USA na tak wysokim szczeblu. Chiny, które uważają Tajwan za część swojego terytorium, sprzeciwiają się tej wizycie i przekazały Stanom Zjednoczonym stanowczy protest w tej sprawie. Felieton Adriana Bąka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Bartosz Tesławski (redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu), Jakub Pieńkowski (PISM)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W przyszłym tygodniu sesja Parlamentu Europejskiego. Znamy główne tematy posiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 16:22
- Sprawy Wschodu będą jednymi z głównych tematów sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano debaty o sytuacji na Białorusi i w Rosji po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego - powiedział Beacie Płomeckiej, brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, rzecznik Parlamentu Europejskiego, Jaume Duch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE opracowuje dalsze kroki wobec Białorusi. W spotkaniach udział weźmie Cichanouska

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:33
Szef dyplomacji UE Josep Borrell zaprosił kandydatkę opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłanę Cichanouską na śniadanie w poniedziałek z unijnymi ministrami spraw zagranicznych przed ich posiedzeniem w Brukseli - poinformowało w piątek źródło unijne.
rozwiń zwiń