Nowy pakt Unii Europejskiej w sprawie migracji i azylu. Ekspert: zmiana filozofii myślenia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 17:26
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła długo oczekiwany nowy pakt Unii Europejskiej w sprawie migracji i azylu. Reformy mają odciążyć państwa południa Europy, które są pod największa presją. Komisja chce wprowadzić zasadę "obowiązkowej solidarności" i położyć nacisk na deportacje. Propozycje te dobrze ocenia dr Małgorzat Bonikowska.
Migranci z Afryki rejestrują się na granicy Hiszpanii
Migranci z Afryki rejestrują się na granicy HiszpaniiFoto: PAP/ EPA/Quique Curbelo Dostawca:

Unia Europejska próbuje zreformować politykę migracyjną od lat, ale sprawa ta spowodowała ogromne podziały między państwami członkowskimi. W efekcie w sprawie poprzednich propozycji, które zakładały m.in. obowiązkową relokację uchodźców, nie udało się wypracować porozumienia.

Posłuchaj
24:11 WS 23-09-2020.mp3 Nowe propozycje Komisji Europejskiej dotyczące regulowania kwestii imigrantów (Więcej świata/Jedynka)


Komisja podkreśla, że dzisiejsza sytuacja jest zupełnie inna niż ta, w jakiej UE była w 2015 r., kiedy przedostało się do niej nielegalnie 1,8 mln osób., a 90 proc. z nich było uchodźcami. Wówczas Bruksela położyła nacisk na obowiązkową relokację, ale system ten nie sprawdził się. Z szacunków Komisji wynika, że z tych, którzy obecnie dostają się do UE nielegalnie około 2/3 to migranci ekonomiczni, którzy nie będą mieli prawa do azylu. Takie osoby będą musiały zostać odesłane.

Nowe, szybkie procedury

KE proponuje m.in. wprowadzenie szybkiej ścieżki, aby w procedurze granicznej zdecydować, czy dana osoba ma szanse na azyl, czy się do niego nie kwalifikuje. W tym drugim przypadku w ciągu 12 tygodni wydawana byłaby decyzja o powrocie.Jeśli jakiś kraj byłby pod nadmierną presją migracyjną, wówczas mógłby się zwrócić o uruchomienie mechanizmu solidarności. W jego ramach państwa członkowskie miałby albo relokować do siebie osoby starające się o azyl albo zająć się deportacjami tych migrantów, którzy nie kwalifikują się do przyznania im ochrony międzynarodowej. KE nazywa tą drugą możliwość "sponsorowaniem powrotów". Kraj, który się na to zdecyduje, będzie miał osiem miesięcy, żeby doprowadzić do wyjazdu osób z decyzją deportacyjną. Jeśli mu się to nie uda (lub uda się tylko częściowo), wówczas byłby zobowiązany relokować migrantów do siebie.

W dotychczasowym prawie były dziury

Dr Małgorzat Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych zwraca uwagę, że Komisja prezentuje to, co jest owocem konsultacji w Parlamencie Europejskim, między państwami członkowskimi, ale też organizacjami, które były zaangażowane w sprawę pomocy imigrantom. - Do tej pory w prawie imigracyjnym były dziury, bardzo wolno szło rozróżnianie pomiędzy faktycznymi uchodźcami, a osobami, które w Europie liczyły na lepsze życie - mówi ekspert. Ocenia, że w nowych propozycjach mamy zmianę podejścia do kwestii imigrantów. Zakłada się przyspieszenie i usprawnienie procedur, bo w 2015 i 2016 roku one się zapchały pod wpływem licznie przybyłych. A przede wszystkim rozdzielenie tych, którzy mają szansę na azyl i tych, którzy będą deportowani.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Wizyta prezydenta  Andrzeja Dudy we Włoszech i Watykanie. W pierwszym dniu prezydent odwiedził rano rzymski szpital zakaźny Spallanzani, będący na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Andrzej Duda spotkał się następnie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, przewodniczącą Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati, premierem Giuseppe Conte. Odwiedził też siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD). jutro wizyta w Watykanie. Korespondencja Karola Darmorosa.

Wielka Brytania stała się 14. państwem świata i czwartym w Europie - po Rosji, Hiszpanii i Francji - w którym liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 400 tys. Od początku epidemii potwierdzono ich już 403 551. Brytyjski premier Boris Johnson został zmuszony do ogłoszenia dodatkowych restrykcji i wytycznych, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i będą mogły pozostać w mocy nawet przez sześć miesięcy. Korespondencja Adama Dąbrowskiego

Grecja i Turcja wznowią negocjacje na temat spornych terenów na Morzu Śródziemnym. To właśnie dostęp do znajdujących sie tam surowców energetycznych stanowi teraz kość niezgody. Zaostrzający się konflikt próbowali załagodzić niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel, którzy rozmawiali z greckimi i tureckimi politykami. Greckie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało po rozmowach, że jest zgoda na bezpośrednie negocjacje. Ma do nich dojść w najbliższym czasie w Stambule. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan w przemówieniu wyemitowanym na forum ONZ zaproponował z kolei konferencję wszystkich zainteresowanych stron. Ostatnie jak dotąd negocjacje w sprawie spornych wód na Morzu Śródziemnym zostały zawieszone cztery lata temu, Rozmowa z Mateuszem Chudziakiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 23.09.2020

Godzina emisji: 17.26

ag

Czytaj także

Pożar obozu dla uchodźców w Grecji. Macron i Merkel chcą przyjęcia przez UE 400 migrantów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 20:11
Emmanuel Macron i Angela Merkel zaproponowali Unii Europejskiej przyjęcie małoletnich migrantów z obozu Moria na greckiej wyspie Lesbos. Informację tę podaje agencja AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador RP: polityka migracyjna i azylowa UE potrzebuje nowego otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:16
Potrzeba nowego otwarcia w polityce migracyjnej i azylowej UE. Wierzę, że propozycja KE będzie oparta na równowadze między zasadami odpowiedzialności i solidarności uzgodnionymi na szczycie w czerwcu 2018 roku - pisze w artykule w Euractiv Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
rozwiń zwiń