Nowy pakt migracyjny. Prof. Grabowska: pretensje mają nie tylko państwa V4

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:30
- Te rozwiązania nie są właściwe w momencie, kiedy świat walczy z kryzysem gospodarczym i pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do nowego paktu migracyjnego. Jakie stanowisko w sprawie uchodźców przedstawiły państwa Grupy Wyszehradzkiej?
Premier Mateusz Morawiecki (C), premier Węgier Viktor Orban (P) i premier Czech Andrej Babisz (L) podczas konferencji prasowej w polskim przedstawicielstwie w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki (C), premier Węgier Viktor Orban (P) i premier Czech Andrej Babisz (L) podczas konferencji prasowej w polskim przedstawicielstwie w BrukseliFoto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj
24:25 2020_09_24 17_26_36_PR1_Więcej_świata.mp3 Spotkanie premierów V4 i szefowej KE, 75. Sesja Zgromadzenia ONZ, zaprzysiężenie Łukaszenki, weteran Tom Moore (Jedynka/Więcej świata)

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmowy dotyczyły paktu migracyjnego, pandemii koronawirusa oraz wydarzeń na Białorusi. Po tym spotkaniu Ursula von der Leyen zapowiedziała ściślejszą współpracę z krajami Grupy Wyszehradzkiej w najważniejszych kwestiach. Z kolei premierzy podkreślali, że Unia Europejska musi wzmocnić ochronę zewnętrznych granic, natomiast uchodźcom należy pomagać na miejscu, aby nie zachęcać ich do przybywania do Europy.

- Są pewne zasady, których się trzymamy, dotyczące kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalni migranci mogą migrować do Europy, ale także pomocy takiej, jak chociażby teraz Polska udziela Grecji poprzez transport 156 domów - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Niezadowolona nie tylko Grupa Wyszehradzka

W środę (23.09) KE przedstawiła nowy pakt migracyjny, która zakłada, że albo poszczególne kraje przyjmą do siebie uchodźców albo zajmą się kosztowną i skomplikowaną ich deportacją.

- Myślę, że nikt spośród państw członkowskich UE nie był zadowolony, słysząc taką propozycję. Przypomnijmy sobie wystąpienie urzędnika KE sprzed kilku dni, który anonsował ten akt migracyjny i wówczas powiedział, że z tego rozwiązania państwa członkowskie nie będą zadowolone. I to się sprawdza. Przypuszcza, że pretensje mają nie tylko państwa Grupy Wyszehradzkiej. Te rozwiązania nie są właściwe na moment, kiedy świat walczy z kryzysem gospodarczym i pandemią - ocenia prof. Genowefa Grabowska.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że zwrot o "przymusowej relokacji" jedynie zastąpiono inną formułą. - Teraz mówi się o "przymusowej solidarności" albo o "obowiązkowej solidarności" - tłumaczy prof. Genowefa Grabowska. - Specjalista powiedziałby, że to jest oksymoron. Solidarności nie można wymusić i tym bardziej uczynić jej obowiązkową. Niestety ta propozycja właśnie taką jest - dodaje.

Nie chcą lockdownu

Premierzy deklarowali, że chcą uniknąć nowego lockdownu związanego z pandemią koronawirusa, aby mieć "dobrą równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze służbą zdrowia". W Europie Zachodniej już widać, że pandemia ponownie może zaszkodzić naszemu krajowi.

- To jest problem przede wszystkim zdrowotny, czy nasze systemy zdrowotne będą w stanie pomóc ludziom, którzy tego potrzebują. Widzimy jak trudno w tej chwili już zaszczepić tych, którzy chcą to zrobić przeciwko grypie, a cóż dopiero leczyć potrzebujących, jeżeli stałoby się to tak powszechne, jak w państwach Europy Zachodniej. Stąd tak szalone znaczenie ma prewencja - uważa prof. Genowefa Grabowska.

Czytaj także:

- Podejście państw Grupy Wyszehradzkiej i premiera Morawieckiego jest ze wszech miar racjonalne. Próbujmy najpierw ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Widzimy, że w Polsce on też przyspiesza i coraz więcej mamy stwierdzonych objawowo zakażeń. Spróbujmy to ogarnąć, bo gdybyśmy tego nie zrobili, to ucierpi nasza gospodarka, a w kontekście tego my wszyscy - dodaje ekspert Jedynki.

Ponadto w audycji:

- W Nowym Jorku trwa 75. Sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna debata jest głównie wirtualna, a wystąpienia przywódców w większości są odtwarzane z nagrań. Materiał Katarzyny Semaan.

- Rozwój wydarzeń po potajemnym zaprzysiężeniu Alaksandra Łukaszenki na prezydenta. Opozycja nie uznała Łukaszenki za prawowitego prezydenta, podobnie jak wiele państw i w tym Polska. Rozmowa z dr. Szymonem Kardasiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Historia życia kapitana Toma Moore'a zostanie przeniesiona na wielki ekran. Zakupiono prawa do filmu dokumentalnego o 100-letnim weteranie, który wiosną zebrał dla publicznej służby zdrowia prawie 33 mln funtów. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego), dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 17.26

DS

Czytaj także

Ekspert: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:50
- Wniosek Komisji Europejskiej jest sformułowany głównie w oparciu o informacje, które docierają do KE z jednej strony, tj. ze strony opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska z Wyższej Szkoły Menedżerskiej. Jaką decyzję w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce podejmie unijny Trybunał Sprawiedliwości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta Borella na Ukrainie. Szeligowski: polityczne wsparcie w kwestii Donbasu i Krymu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 19:02
- Myślę, że za zamkniętymi drzwiami prezydent Zełenski usłyszał też kilka cierpkich słów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. O czym szef unijnej dyplomacji Josep Borell rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty na Ukrainie?
rozwiń zwiń