Kinga Raś: zdaniem Macrona Łukaszenka powinien ustąpić

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 18:40
- Emmanuel Macron potwierdził podczas konferencji prasowej w Wilnie, że zgadza się ze stanowiskiem litewskim, czyli nie uznaje Łukaszenki za prezydenta Białorusi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Raś z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jakie ustalenia zapadły podczas spotkania prezydentów Litwy i Francji?
Emmanuel Macron podczas wizyty na Litwie
Emmanuel Macron podczas wizyty na LitwieFoto: PAP/EPA/Valda Kalnina

Posłuchaj
24:32 PR1_MPLS 2020_09_29-17-26-21.mp3 Wizyta prezydenta Francji na Litwie, konflikt o Górski Karabach, Trójmorze (Jedynka/Więcej świata)

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wizyty na Litwie rozmawiał z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą o tym, że Unia Europejska powinna nałożyć sankcje na Białoruś. Emmanuel Macron spotkał się również z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, którą zapewnił, że uczyni, co w jego mocy, żeby wesprzeć naród białoruski.

Dialog z Rosją

Kinga Raś przyznaje, że Emmanuel Macron zadeklarował wsparcie dla demokratycznych przemian na Białorusi, ale odniósł się również do Rosji i utrzymywania z nią dialogu.

- Jednocześnie jednak wskazał, że w negocjacjach i dialogu z Rosją niezbędne będzie pragmatyczne podejście. Jak również, że dialog z Rosją musi być kontynuowany. Na pewno nie spodobało się to stronie litewskiej, ponieważ Litwa należy do tych państw, które najbardziej ostentacyjnie wspierają społeczeństwo białoruskie w działaniach prodemokratycznych (…). Litwa była też jednym z pierwszych państw, które opowiedziało się za restrykcjami wobec reżimu na Białorusi, wręcz krytykuje UE za ich brak, jak też była inicjatorem sankcji krajowych - tłumaczy Kinga Raś.

Macron nie uznaje Łukaszenki

Emmanuel Macron stanowczo zakomunikował, że Alaksandr Łukaszenka musi odejść ze stanowiska prezydenta. Co spowodowało, że francuska dyplomacja obecnie kieruje swoją uwagę na Wschód?

- Ta wizyta była planowana już wcześniej, czyli zanim doszło do protestów na Białorusi i napięć między UE a Rosją po próbie otrucia Nawalnego. Państwa bałtyckie to też te małe kraje UE, z którymi Francja próbuje zwiększyć swoją współpracę. Przykładem, gdzie ta współpraca ewaluowała już w poprzednich latach, jest Estonia. Macronowi przyszło zmierzyć się z bieżącymi wydarzeniami. Zgodzę się, co do zaostrzenia stanowiska Macrona, jeśli chodzi o ocenę sytuacji na Białorusi. Podczas konferencji prasowej w Wilnie potwierdził, że zgadza się ze stanowiskiem litewskim, czyli nie uznaje Łukaszenki za prezydenta Białorusi i podkreślił, że jego zdaniem Łukaszenka powinien ustąpić - twierdzi Kinga Raś.

Czytaj także:

Reakcja białoruskiego reżimu

Wszystko wskazuje na to, że wizyta francuskiego prezydenta na Litwie i omawianie sytuacji na Białorusi, mocno zdenerwowało białoruskie władze. Rzecznik białoruskiego MSZ nazwał bowiem Swiatłanę Cichanouską „turystyczną atrakcją”, natomiast Emmanuela Macrona "dziwnym podmiotem" i zapowiedział sankcje odwetowe.

- Ta reakcja nie powinna właściwie zaskakiwać. W najbliższym czasie możemy spodziewać się ze strony białoruskiego reżimu dezawuowania jakiejkolwiek działalności Cichanouskiej - komentuje Kinga Raś.

Ponadto w audycji:

- Rozwój sytuacji wokół konfliktu o Górski Karabach. Armenia i Azerbejdżan oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. Obie armie ponoszą straty w ludziach. Są też zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Region Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej skupiony wokół inicjatywy Trójmorza straci gospodarcza na pandemii koronawirusa, ale przy odpowiednim zarządzaniu ta sytuacja może stać się odpowiednim bodźcem rozwojowym. To jeden z wniosków konferencji, które gospodarzem był Thin Tank Atlantic Council. Relacja Adriana Bąka i rozmowa z Konradem Popławskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Katarzyna Semaan

Goście: Katarzyna Raś (PISM), Konrad Popławski (OSW)

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 17.26

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Jakóbik o sporze Cypru i Turcji: Ankara chciała tworzyć fakty dokonane w kwestii gazu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 16:22
- Surowce są kolejnym narzędziem wytyczania stref wpływów na Morzu Śródziemnym. Turcja chciała tworzyć politykę faktów dokonanych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.  Teraz, jak mówił, jest szansa na porozumienie w zakresie wydobycia gazu w tym obszarze - Ale w interesie Rosji jest, by surowce w Morza Śródziemnego nie były wydobywane, nie docierały do UE - albo były wydobywane przez Gazprom - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cichanouska wzywa Macrona do mediacji. Do apelu przyłącza się również prezydent Litwy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 13:14
Liderka białoruskiej opozycji poprosiła prezydenta Francji o mediację. Swiatłana Cichanouska liczy na to, że Emmanuel Macron pomoże w przełamaniu impasu w jej kraju. 
rozwiń zwiń